• 31 მაისს პოლიციელის პროფესიული დღე აღინიშნა
თბილისში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადმინისტრაციული შენობის წინ, პოლიციის პროფესიულ დღესთან დაკავშირებით საზეიმო ღონისძიება გაიმართა. ცერემონიალს საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი, პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, მთავრობის წევრები, პარლამენტარები, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები და შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები დაესწრნენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს დანაყოფების საზეიმო მსვლელობის შემდეგ, მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა პოლიციელებს პროფესიული დღე მიულოცა და ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართა.
"იყო პოლიციელი - მოითხოვს დიდ ფიზიკურ და სულიერ სიძლიერეს, სამართლიანობას, სიმამაცეს, ოპერატიულობას.
ურთულესია, სახლიდან გასულმა არ იცოდე, შინ დაბრუნდები თუ არა, თუმცა ეს თქვენი გააზრებული არჩევანია და გისურვებთ, რომ ყველას ღირსეულად გეტარებინოთ პოლიციელის მუნდირი და რაც მთავარია, სამუშაო დღის შემდეგ საკუთარ ოჯახებს მშვიდობით დაბრუნებოდეთ.
ყოველდღიურად იბრძოლო კანონის აღსრულებისთვის, ადამიანების სიცოცხლის, უსაფრთხოებისა და ჯანმრთელობის დასაცავად - დიდ სიმამაცეს მოითხოვს, თუმცა, ემსახურო შენი ქვეყნის მოქალაქეებს, პასუხისმგებლობასთან ერთად, გამორჩეული საზოგადოებრივი როლია.
პირადად ჩემთვის და პოლიციისთვის, დღეს, ისე როგორც არასდროს, უმნიშვნელოვანესია ადამიანის სიცოცხლე და მისი ხელშეუხებლობა. პოლიციელის ყოველდღიურ საქმიანობაში კრიმინალთან და დანაშაულთან ბრძოლის დროს ხშირია მომენტი, როდესაც ჩვენ გადაწყვეტილებას ვიღებთ მყისიერად, თუმცა ადამიანის სიცოცხლის დაცვა ამ გადაწყვეტილებების დროს ჩვენი საქმიანობის მთავარი პრინციპია.
პანდემიით გამოწვეული სირთულეების მიუხედავად, ჩვენ ერთი წუთით არ შევფერხებულვართ კრიმინალთან უკომპრომისო ბრძოლაში. მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში, სამინისტროს ყველა დეპარტამენტი ეფექტიანად მოქმედებდა და ვფიქრობ, რომ თითოეული თქვენგანი და, რაც მთავარია, საზოგადოება დამეთანხმება ამაში.
ერთდროულად ვზრუნავთ ქვეყანაში წესრიგსა და უსაფრთხოებაზე, ვიცავთ და ვაკონტროლებთ საზღვრებს, ვებრძვით კრიმინალს, ვიცავთ ადამიანის უფლებებს, ვებრძვით ხანძრებსა და სტიქიებს, ვზრუნავთ საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოებაზე.
გპირდებით, რომ ყოველთვის ვიქნები თქვენი პატივისა და ღირსების დამცველი, თუმცა, ამავდროულად, მომთხოვნი და ობიექტური.
და ბოლოს, მინდა გულწრფელად გითხრათ - ჩემთვის დიდი პატივი და პასუხისმგებლობაა, რომ ვარ ამ ქვეყნის შინაგან საქმეთა მინისტრი და თქვენთან ერთად ვემსახურები საქართველოს!" - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
მინისტრმა სიტყვით გამოსვლისას ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერას და მათ სამინისტროს შესაძლებლობების განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა.
შინაგან საქმეთა მინისტრის შემდეგ, პოლიციელებს სიტყვით მიმართა საქართველოს პრემიერ-მინიტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა და მათ მადლობა გადაუხადა ქვეყნისთვის გაწეული თავდაუზოგავი სამსახურისთვის.
"ჩემთვის დიდი პატივი იყო, ძვირფასო მეგობრებო, თქვენი მინისტრობა, თქვენთან ერთად მუშაობა და თქვენთან ერთად ჩვენი ქვეყნისა და ჩვენი ხალხის მსახურება. ეს იყო ერთ-ერთი ყველაზე ძვირფასი, ყველაზე მეტად დასამახსოვრებელი პერიოდი ჩემს პოლიტიკურ საქმიანობაში. მე ყველზე კარგად გავიგე იმ დროს, თუ რას ნიშნავს, იყო პოლიციელი. მე ძალიან კარგად ვიცი, თუ რაოდენ მძიმე არის თქვენი შრომა, თქვენი 24-საათიანი სამსახური ჩვენი ხალხისა და ჩვენი ქვეყნის წინაშე. ამისთვის ჩვენ მადლობას გეუბნებით თქვენ. თქვენ ხართ ჩვენი ქვეყნის დამცველები. თქვენ უზრუნველყოფთ ჩვენი ქვეყნისა და მოქალაქეების უსაფრთხოებას, ჩვენი ხალხის, თითოეული მოქალაქის მშვიდ ძილს, კანონის უზენაესობას, საზოგადოებრივ წესრიგს.
სამწუხაროდ, ბევრი თქვენი კოლეგა შეეწირა ამ გმირულ საქმიანობას. ქედს ვიხრი იმ გმირი პოლიციელების ხსოვნის წინაშე, ვინც ყველაზე ძვირფასი, საკუთარი სიცოცხლე შესწირა ჩვენს ქვეყანას და სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს ღირსეულად თავი გასწირა ჩვენი ქვეყნისა და ჩვენი ხალხისთვის. მინდა, მადლობა ვუთხრა მათ ოჯახებს, მშობლებს, მეუღლეებს, შვილებს და მინდა ვუთხრა მათ, რომ სახელმწიფო თქვენ გვერდით დგას. ვიცი რა თქვენი საქმიანობის სიმძიმე, მინდა, გითხრათ, რომ არაფერია იმაზე ძვირფასი, იმაზე მეტად საპატიო, ვიდრე საკუთარი სამშობლოს და საკუთარი ხალხის მსახურება.
სამწუხაროდ, გარკვეული ანტისახელმწიფოებრივი ძალები მუდმივად ცდილობენ პოლიციისა და პოლიციელების საქმიანობის მიზანმიმართულ დისკრედიტაციას, რაც არის ყოვლად დაუშვებელი. სახელმწიფო იქნება უკომპრომისო ყოველი ასეთი მცდელობის მიმართ და ჩვენ არ დავუშვებთ ჩვენი ღირსეული პოლიციელების დისკრედიტაციას. ჩვენ მეტი უნდა გავაკეთოთ თქვენთვის, თქვენი სოციალური პირობების გასაუმჯობესებლად, თქვენი სოციალური გარანტიების უზრუნველსაყოფად. დღეს პოლიცია არის პოლიტიკურად ნეიტრალური უწყება. დღეს ჩვენ გვყავს ძლიერი, გამართული, პროფესიონალი პოლიცია. ამისთვის კიდევ ერთხელ გიხდით მადლობას. ჩვენ ვამაყობთ თქვენით. თქვენ გყავთ ღირსეული შინაგან საქმეთა მინისტრი. მინდა, მადლობა ვუთხრა ვახტანგ გომელაურს. თითოეულ პოლიციელს კიდევ ერთხელ გიხდით მადლობას და გისურვებთ წარმატებას. ღმერთი იყოს თქვენი მფარველი", - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა სიტყვით გამოსვლისას.
პოლიციელებს სიტყვით მიმართა საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა.
„მივესალმები ყველა პოლიციელს, რომლებიც ქვეყნის სხვადასხვა კუთხეში გვიცავენ და იცავენ ქვეყნის უსაფრთხოებას, იცავენ სიმშვიდეს, იცავენ ჩვენს მოქალაქეებს, ძალიან დიდი მადლობა. მინდა, ყველას მოგილოცოთ დღევანდელი პროფესიული დღე. თქვენთან ერთად, დღევანდელ დღეს ვულოცავ ვეტერან პოლიციელებს, ყველას, ვისაც სახელმწიფოს სტაბილურობის დაცვაში წვლილი მიგიძღვით. ამ დღეს, მსურს, პატივი მივაგო მათ, ვინც სიცოცხლე ან ჯანმრთელობა არ დაიშურა სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისთვის. დემოკრატიული, ძლიერი და თავისუფალი სახელმწიფო მხოლოდ მაშინ არის შემდგარი, როცა ქვეყანაში უზრუნველყოფილია მოქალაქეების უსაფრთხოება, დაცულია მათი უფლებები. საქართველოს მიზანი სწორედ ასეთ, დემოკრატიულ, ევროპულ და სტაბილურ სახელმწიფოდ ჩამოყალიბებაა. ამ მიზნის მიღწევაში ქართული პოლიციის როლი უდიდესია.
საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენიდან 30 წელი გავიდა. ქართულ პოლიციაზე, როგორც სახელმწიფოს ერთ-ერთ მთავარ საყრდენ ინსტიტუტზე, სრულად აირეკლა 3 ათეული წლის განმავლობაში ქვეყანაში განვითარებული მნიშვნელოვანი მოვლენები, სახელმწიფოს წინაშე არსებული გამოწვევები და საზოგადოების მოთხოვნები. ქართულ სახელმწიფოსა და საზოგადოებასთან ერთად, ქართული პოლიციაც დაადგა ევროპისკენ მიმავალ გზას. ძირეული და მასშტაბური რეფორმებისა და თითოეული პოლიციელის დაუღალავი შრომის შედეგად, იგი თანამედროვე და დემოკრატიული სტანდარტების მქონე პოლიციად ჩამოყალიბდა.
დღეს საქართველოს ჰყავს საერთაშორისო სტანდარტების ტექნიკური საშუალებებით აღჭურვილი პოლიცია, სადაც მაღალი კვალიფიკაციის პროფესიონალები მუშაობენ. სწორედ ამან განაპირობა საქართველოსა და ევროპოლს შორის ოპერატიული და სტრატეგიული თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმების გაფორმება. ამით ევროპის პოლიციის სამსახურმა აღიარა ქართული პოლიციის სანდოობა და მნიშვნელობა საერთაშორისო ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის სფეროში. ევროპოლთან სტრატეგიული თანამშრომლობა ნიშნავს ქართული პოლიციის სრულფასოვან ჩართულობას ევროპის უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის განმტკიცების პროცესში. ეს ნიშნავს ქართული პოლიციისა და შესაბამისად, საქართველოს მზაობას, ეფექტიანად ებრძოლოს საერთაშორისო დანაშაულს და ამით წვლილი შეიტანოს რეგიონის, ევროპისა და გლობალური უსაფრთხოების გაძლიერებაში“, - განაცხადა საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა.
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა და შინაგან საქმეთა მინისტრმა - ვახტანგ გომელაურმა წარმატებული პოლიციელები დააჯილდოვეს.
პოლიციელის დღის საზეიმო ღონისძიების დასასრულს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის ოცმა კურსანტმა პოლიციელის ფიცი დადო.

• Police Day marked on May 31
Solemn event dedicated to the professional day of the police was held in front of the administrative building of the Ministry of Internal Affairs in Tbilisi. The ceremony was attended by the President of Georgia Salome Zourabichvili, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, members of the government and Georgian Parliament, representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia and employees of the Ministry of Internal Affairs.
After the solemn marching performed by the units of the Ministry of Internal Affairs, Minister Vakhtang Gomelauri congratulated the police employees on their professional day and addressed the participants of the event with a speech.
"Being a policeman - requires great physical and spiritual strength, fairness, courage and efficiency.
It is difficult not to know whether you will return home or not, however it is your reasonable choice and I wish you all to wear a police uniform with dignity and most importantly, safe return to your families after the working day.
Fighting for the enforcement of the rule of law on the daily basis, for ensuring protection of human lives, safety and health - requires great courage, however, serving the citizens of your country, along with fully-realized responsibility, is a notable public role.
Personally for me and for the police, human lives and its inviolability are important today more than ever. During daily police activities, when fighting against crime, there are moments when we have to make instant decisions, guided by key principles of protecting human lives.
Despite the difficulties caused by the pandemic, we have not been hampered in our uncompromised fight against crime. Throughout this period, all departments of the Ministry have been operating effectively and I think each of you and, most importantly, the public will agree with me in this regard.
We ensure the security and order throughout the country, we protect and control state borders, we fight crime, we protect human rights, we fight fires, face natural disasters and take care of traffic safety.
I promise that we will always be defenders of your honor and dignity, yet at the same time be demanding and unbiased.
Finally, in the end, I would like to tell you honestly - it is a great honor and responsibility for me to be the Minister of Internal Affairs of this country and I will serve Georgia along with you! "- stated Vakhtang Gomelauri.
In his speech, the Minister of Internal Affairs underlined the support of international partners and expressed gratitude for their exceptional contribution to the capacity building of the Ministry.
After the Minister of Internal Affairs, the Prime Minister of Georgia, Irakli Garibashvili, addressed the police with a speech and expressed appreciation for their dedicated service to the country.
"It was a great honor for me, dear friends, to be your Minister, to work with you and to serve our country and people. It was one of the most precious, most memorable period of my political career. I am well aware how hard is your work, your 24-hour service to our people and our country, for which we would like to thank you. You are defenders of our country. You ensure the security of the state and our citizens, safety of the people, of every citizen while they are asleep as well as the rule of law and public order.
"Unfortunately, many of your colleagues have lost their lives in this heroic service. I bow my head in memory of those hero police officers who sacrificed the most precious gift of life for our country and laid their lives on duty in service to our country and people. I am grateful to their families, parents, spouses, and children, and I want them to know that the state is standing by their side.
I know how hard your job is. There is nothing more precious and honorable than to serve your country and people.
Unfortunately, certain anti-state forces are constantly trying to discredit the police and police officers, which is absolutely unacceptable. The state will take an uncompromising stance every time such an attempt is made, and we will not let anyone discredit our honorable police officers. We must do even more for you, to improve your social conditions and secure your social guarantees. Today, the police force is a politically neutral institution. Today, we have a strong, functioning professional police force, for which I once again thank you. We are proud of you! You have a worthy Minister of Interior. I would like to thank Mister Vakhtang Gomelauri. Once again, I thank all of you, every police officer, and I wish you success. May God be your protector," the Prime Minister said.
"I would like to salute police officers who protect us in different parts of the country and ensure security of the state and peace, protect our citizens, for which I would like to express my gratitude. I want to congratulate you upon your professional day. Today, along with you, I would like to congratulate the veteran police officers, all of you who have contributed to the preservation of the stability of the state. On this day, I would like to honor those who have spared their lives or health to perform their official duties. A democratic, strong and free state is formed only when the security of the citizens is protected in the country, as well as their rights. The country’s goal is to establish such democratic, European and stable state. The role of the Georgian police in achieving this goal is huge.
30 years have passed since the restoration of Georgia's independence. The Georgian police, as one of the main supporting institutions of the state, have fully reflected the important events that have taken place in the country for three decades, the challenges faced by the state and the demands of the society. Along with the Georgian state and society, the Georgian police also set out on their path towards Europe. As a result of radical and large-scale reforms and determined work of each police officer, it has evolved into a police with modern and democratic standards.
Today, Georgia has a police force with contemporary technical equipment of international standards, where highly qualified professionals are employed. This is what laid a foundation to the signing of the Agreement on Operational and Strategic Cooperation between Georgia and Europol. With this agreement, the European Police Service recognized the credibility and importance of the Georgian police in the field of the fight against international organized crime. Strategic cooperation with Europol implies full involvement of the Georgian police in the process of strengthening European security and stability. It implies the preparedness of the Georgian police and Georgia as a whole to effectively fight international crime and thus contribute to strengthening regional, European and global security”- stated the President of Georgia, Salome Zourabichvili.
The President of Georgia and Vakhtang Gomelauri awarded successful employees of the Ministry of Internal Affairs.
At the end of the Police Day ceremony, twenty cadets of the Academy of the Ministry of Internal Affairs participated in oath taking ceremony.