• ალექსანდრე დარახველიძემ პროექტ „პრომეთეუსის“ მეორე ფაზის ფარგლებში ორგანიზებული...
ალექსანდრე დარახველიძემ პროექტ „პრომეთეუსის“ მეორე ფაზის ფარგლებში ორგანიზებული საერთაშორისო კონფერენციის გახსნით ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტ „პრომეთეუსის“ (II ფაზა) ფარგლებში ორგანიზებული საერთაშორისო კონფერენციის - "მიგრაცია საქართველოდან ევროკავშირისა და შენგენის ზონის მიმართულებით - მრავალსექტორული თანამშრომლობა არალეგალური მიგრაციის, მიგრაციასთან დაკავშირებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლისა და ჯანმრთელობის მდგომარეობით გამოწვეული მიგრაციის რეგულირების მიზნით", გახსნით ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა.
ალექსანდრე დარახველიძემ მისასალმებელ სიტყვაში ხაზი გაუსვა ევროინტეგრაციის პროცესში ევროკავშირთან/შენგენის სივრცის ქვეყნებთან უვიზო მიმოსვლის მნიშვნელობას და სამინისტროს მიერ განხორციელებულ ღონისძიებებს არალეგალური მიგრაციისა და უსაფუძვლო თავშესაფრის მოთხოვნის შემცირების მიმართულებით.
ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის ხელმძღვანელი პირები, საფრანგეთის ელჩი საქართველოში - შერაზ გასრი, მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის (IOM) საქართველოს მისიის ხელმძღვანელი - სანია ჩელებიჩ ლუკოვაცი, საქართველოში ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ელჩები, გაეროს მუდმივი კოორდინატორი, ევროკავშირის, მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრისა (ICMPD) და საქართველოს შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები.
ღონისძიების თემატური პანელები დაეთმო საზღვრის მართვის და ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მიმართულებით შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლობას პარტნიორი ქვეყნების უწყებებთან, ასევე, ევროპოლთან (EUROPOL) და ფრონტექსთან (FRONTEX), რაც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს უვიზო მიმოსვლის შეუფერხებლად წარმართვაში.
ორდღიან საერთაშორისო კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს საფრანგეთის, იტალიის, ესპანეთის, ავსტრიის და შვეიცარიის შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებმა, ასევე, საერთაშორისო ორგანიზაციებმა. კონფერენცია მიზნად ისახავდა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის მიგრაციული პროცესების ეფექტიანი მართვის უზრუნველყოფისთვის გატარებული ღონისძიებების შედეგების გაცნობას და სამომავლო ნაბიჯებზე რეკომენდაციების შემუშავებას.
პროექტი “პრომეთეუსი” საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით 2022 წლიდან ხორციელდება საფრანგეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ. მისი მიზანია შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაძლებლობების გაძლიერება საზღვრისა და მიგრაციის მართვის, ასევე, ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით.

• Aleksandre Darakhvelidze participated in the opening of the international confer...
Aleksandre Darakhvelidze participated in the opening of the international conference organized within the second phase of the ”Prometheus” project
The Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze took part in the opening of the international conference organized within the framework of the EU-funded project "Prometheus" (II Phase) - “Migration from Georgia to Europe and the Schengen Area - Multi-sectoral Cooperation to Counter Irregular Migration, Migration-Related Crime and to Better Regulate Health-Driven Migration”.
In his welcoming remarks, Aleksandre Darakhvelidze emphasized the significance of the visa-free regime with the EU/Schengen countries in the process of European integration and the measures implemented by the Ministry to address illegal migration and unwarranted asylum claims.
The event was also attended by heads of different departments of the Ministry of Internal Affairs, the Ambassador of France to Georgia - Sheraz Gasri, the chief of mission of the International Organization for Migration (IOM) Mission in Georgia - Sanja Celebic Lukovac, the Ambassadors of the EU Member States in Georgia, the UN resident coordinator, representatives of the EU Delegation, International Centre for Migration Policy Development (ICMPD) and relevant agencies of Georgia.
The thematic panels of the event focused on the cooperation of the Ministry of Internal Affairs with the agencies of partner countries, as well as EUROPOL and FRONTEX in the area of border management and fighting organized crime, which plays an essential role in the smooth implementation of the visa-free regime.
Representatives of relevant agencies from France, Italy, Spain, Austria, and Switzerland, as well as international organizations, participated in the two-day international conference. The conference aimed to introduce the results of the measures taken to ensure the effective management of migration processes between Georgia and the European Union and develop recommendations for future steps.
The "Prometheus II" project, which is implemented by the Ministry of Interior of France since 2022 in close cooperation with the Ministry of Internal Affairs of Georgia, aims to strengthen the capabilities of the Ministry of Internal Affairs in the areas of border and migration management, as well as the fight against organized crime.