27 დეკემბერს, 13:00 საათზე, შინაგან საქმეთა სამინისტროში (ნოე რამიშვილის N 38-ში), შინაგან საქმეთა მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის კამპანიის ფარგლებში ჩატარებული კონკურსის გამარჯვებულ ჟურნალისტებს და მოქალაქეებს დააჯილდოვებს.
გამარჯვებული ჟურნალისტები რამდენიმე ნომინაციაში გამოვლინდნენ. ჟურნალისტური ნამუშევრები სპეციალურმა ჟიურიმ შეაფასა.
კონკურსში გამარჯვებული მოქალაქეები გამოვლინდნენ „ფეისბუკზე“ ხმების რაოდენობით, რამდენიმე ნომინაციაში: საუკეთესო ფოტო, საუკეთესო დიზაინი და საუკეთესო სლოგანი.

On December 27 at 13:00 Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze will award winners of journalistic contest, held within the frames of social campaign against domestic violence. (address: Noe Ramishvili StreetM38)
Winners were revealed in several nominations. Submitted materials were chosen by the jury.
Citizens who participated and won the contest were chosen according the number of votes on the “facebook” page. The winners were names in the following nominataions: best photo, best design and slogan.
Ministry of Internal Affairs, along with other state agencies launched the social campaign against domestic violence –“No to Violence” on November 25, with the support of the US Embassy.