• ანტიკორუფციულმა სააგენტომ დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე ხელვაჩაურის რაიონი...
ანტიკორუფციულმა სააგენტომ დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე ხელვაჩაურის რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე ხელვაჩაურის რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე მალხაზ ფარტენაძე დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ მალხაზ ფარტენაძე, თანამდებობრივი უფლება-მოვალეობების შესრულებისას, თავისი თანამდებობრივი ავტორიტეტის გამოყენებით, მოქალაქეს გონიოს დასახლებაში, ზღვისპირა ზოლში მდებარე სახელმწიფოს კუთვნილი 10 000 კვ.მ მიწის ნაკვეთის აუქციონის წესით, დაბალ ფასად შეძენაში დახმარებას დაჰპირდა, რის სანაცვლოდ, ქრთამის სახით, 1 600 000 აშშ დოლარი მოსთხოვა.
2014 წლის 28 მარტს მალხაზ ფარტენაძემ წინასწარ აიღო მის მიერ ქრთამის სახით მოთხოვნილი თანხის ნაწილი - 50 000 აშშ დოლარი, რა დროსაც იგი სამართალდამცველებმა ბრალდებულის სახით დააკავეს.
გამოძიება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 338-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ,,ე“ ქვეპუნქტით, რაც 11-დან 15 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

• Chairman of Khelvachauri council was detained on the fact of bribery in large qu...
Chairman of Khelvachauri council was detained on the fact of bribery in large quantities by Anti-corruption Agency of MIA
The officers of Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs as a result of operative-searching and investigative activities detained chairman of Khelvachauri council (Sakrebulo) Malkhaz Pertenadze for bribery in large quantities.
Investigation established that Malkhaz Pertenadze, while fulfilling his duties and by means of misusing his powers promised to the certain citizen to assist in purchasing 10 000 square meters of land area located near to the sea in Gonio in a low price and demanded 1 600 000 GEL in return.
On March 28, 2014 Malkhaz Peretenadze received part of the demanded sum- 50 000 USD and was detained by the law enforcers on the facat of bribery.
Investigation is in progress on the fact of bribery, article 338, III part, sub-paragraph E. the committed crime envisages from 11 to 15 years of imprisonment.