• აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა ნარკოტიკების საერთაშორისო კონტროლთან დაკავშირები...
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა ნარკოტიკების საერთაშორისო კონტროლთან დაკავშირებით წლიური ანგარიში გამოაქვეყნა
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ ნარკოტიკების საერთაშორისო კონტროლთან დაკავშირებით გამოქვეყნებულ წლიურ ანგარიშში საქართველოსთან დაკავშირებით აღნიშნულია, რომ შეერთებული შტატები განაგრძობს საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების ნარკოტიკებთან ბრძოლის შესაძლებლობების გაძლიერებას. აშშ-ის ინიციატივით საქართველო შეუერთდა 2023 წელს ჩამოყალიბებულ გლობალურ კოალიციას სინთეზური ნარკოტიკების წინააღმდეგ საბრძოლველად.
ანგარიშში საუბარია ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით განხორციელებულ საერთაშორისო თანამშრომლობაზე. მათ შორის აღნიშნულია, რომ 2023 წლის აპრილში ამერიკის შეერთებული შტატების ხელშეწყობით განხორციელდა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტისა და ბელგიის ხელისუფლების ერთობლივი ოპერაცია, რომლის შედეგადაც მოხდა 400 კგ ჰეროინის ამოღება. ასევე, ხაზგასმულია, რომ 2023 წლის მაისში ამერიკის შეერთებული შტატები, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ირანიდან საქართველოში ფოთის პორტში გაგზავნილი მეორე კომერციული კონტეინერის იდენტიფიცირებაში დაეხმარა, საიდანაც 80 კგ ჰეროინის ამოღება მოხდა.
ნარკოტიკების საერთაშორისო კონტროლთან დაკავშირებით წლიურ ანგარიშში ნათქვამია, რომ 2023 წელს მიღებული იქნა ნარკოტიკების 2023-30 წლების ახალი სტრატეგია და 2023-24 წლების სამოქმედო გეგმა, რომელიც მოიცავდა რამდენიმე ახალ ინიციატივას, როგორიცაა ადრეული გაფრთხილების სისტემა ნარკოტიკების განვითარებადი ტენდენციების მონიტორინგისთვის და ნარკოტიკებთან დაკავშირებული სიკვდილის ინდიკატორის შემუშავებისთვის.
ანგარიშის მიხედვით, საქართველო რჩება მიმზიდველ სატრანზიტო კვანძად ავღანეთიდან, ირანიდან და ევრაზიის სხვა ქვეყნებიდან ოპიატების მნიშვნელოვანი რაოდენობის ევროპაში, შავი ზღვის გავლით ტრანზიტისთვის.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ 2022 წლიდან უკრაინაში, რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყების შემდეგ, ტრანსნაციონალური ნარკოორგანიზაციები იყენებენ ნარკოტიკებით ვაჭრობის ახალ მარშრუტებს საქართველოს გავლით ოპიოიდების და სინთეზური ნარკოტიკების გადასაზიდად ევროპიდან ისეთ ქვეყნებში, როგორიცაა თურქეთი, სომხეთი და აზერბაიჯანი.

• The US State Department has published its annual report on International Narcoti...
The annual report on International Narcotics Control published by the United States Department of State on Georgia notes that the United States continues to strengthen the capabilities of Georgian law enforcement agencies in the area of combatting drugs. Georgia joined the Global Coalition to Combat Synthetic Drugs, established in 2023 with the initiative of the United States.
The report refers to the international cooperation in the area of fight against drugs, among other things mentioning that in April 2023, a joint operation was carried out by the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Belgian authorities, with the support of the United States, as a result of which 400 kg of heroin was seized. It is also emphasized that in May 2023, the United States assisted the Ministry of Internal Affairs of Georgia in identifying a second commercial container sent from Iran to the port of Poti in Georgia, from which 80 kg of heroin was seized.
The Annual Report on International Narcotics Control states that in 2023, a new drug strategy for 2023-30 and an action plan for 2023-24 were adopted, which included several new initiatives, such as an early warning system to monitor emerging drug trends and the development of an indicator on drug-related deaths.
According to the report, Georgia remains an attractive transit hub for significant quantities of opiates from Afghanistan, Iran, and other Eurasian countries to Europe via the Black Sea.
The report also notes that since the start of Russia’s 2022 full-scale invasion of Ukraine, transnational drug organizations have been using new drug trafficking routes through Georgia to transport opioids and synthetic drugs from Europe to countries such as Trkiye, Armenia, and Azerbaijan.