• აშშ-ს იუსტიციის დეპარტამენტი პოზიტიურად აფასებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამ...
აშშ-ს იუსტიციის დეპარტამენტი პოზიტიურად აფასებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ტრანსნაციონალური კიბერდანაშაულებრივი ჯგუფის წევრების დაკავების მიზნით ჩატარებულ ღონისძიებებს
აშშ-ს იუსტიციის დეპარტამენტმა პოზიტიური შეფასება მისცა ქართველი სამართალდამცავების მიერ ჩატარებულ ღონისძიებებს, ასევე საქართველოსა და აშშ-ს შესაბამის უწყებებს შორის უპრეცედენტო თანამშრომლობას, რის შედეგად ორგანიზებულ-დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები დააკავეს, რომლებიც „GozNym“-ის სახელით ცნობილ მავნე პროგრამას იყენებდნენ. მათი დანაშაულებრივი საქმიანობის შედეგად ასეულ მილიონობით დოლარის ოდენობის ზიანი მიადგათ მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის მოქალაქეებს.
აღნიშნულის შესახებ ვრცელი ინფორმაცია ამერიკის შეერთებული შტატების ოფიციალურ ვებგვერდზეა განთავსებული.
ქართველი სამართალდამცველების მიერ ჩატარებული წარმატებული ღონისძიებების შესახებ საკუთარ მოსაზრებას ამერიკის შეერთებული შტატების პროკურორი ბრედი აფიქსირებს და აცხადებს: „GozNym“-ის საერთაშორისო დანაშაულებრივი სინდიკატის დევნა განხორციელდა ევროპოლში სამართალდაცვით სფეროში პარტნიორებთან თანამშრომლობითა და მაისში, მე განვაცხადე, რომ საერთაშორისო კიბერდანაშაულის გამოწვევები საჭიროებს საერთაშორისო რეაგირებას. მინდა მოვულოცო და პერსონალური მადლობა გადავუხადო საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საქართველოს მთავარ პროკურატურას გამოძიების პროცესის უზრუნველსაყოფად გაწეული შრომატევადი საქმიანობისათვისა და ერთგულებისთვის, ასევე მონდომებისთვის რათა ამერიკაში და მსოფლიოს გარშემო განხორციელებულიყო მართლმსაჯულება „GozNym“-ის ქსელით დაზარალებულთათვის.“

• US Department of Justice positively assessed activities held by the Ministry of ...
US Department of Justice positively assessed activities held by the Ministry of Internal Affairs of Georgia for capturing transnational cybercrime group members
US Department of Justice positively assessed activities held by the Georgian law enforcers as well as unprecedented cooperation between the relevant agencies of Georgia and the United States, resulting in the capture of members of the organized cybercrime network, using malware program known as “GozNym”. Illegal activities of the group members have caused victims from different countries of the world a damage worth of hundreds of millions of dollars.
Information regarding the mentioned was released on the official web-site of the US Department of Justice.
United States Attorney Scott Brady has expressed his opinion regarding the successful operation held by the Georgian law enforcers in which he stated- "In announcing the prosecution of the GozNym international cybercrime syndicate with our law enforcement partners at Europol in May, I stated that borderless cybercrime necessitates a borderless response. I want to congratulate and personally thank the Office of the Prosecutor General of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia for their dedication and hard work in securing these important convictions, and for their willingness to seek justice on behalf of GozNym victims in the United States and around the world."