• ბორჯომის მუნიციპალიტეტში ხანძრის სალოკალიზაციო-სალიკვიდაციო სამუშაოებს მეხანძრე-...
ბორჯომის მუნიციპალიტეტში ხანძრის სალოკალიზაციო-სალიკვიდაციო სამუშაოებს მეხანძრე-მაშველები უწყვეტ რეჟიმში განაგრძობენ
ბორჯომის მუნიციპალიტეტში ხანძრის სალოკალიზაციო-სალიკვიდაციო სამუშაოები გაძლიერებული ძალებით, მთელი ღამის განმავლობაში, უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობდა. ამ დროისთვის ხანძრის ლიკვიდირებული და ლოკალიზებული კერები სჭარბობს აქტიური კერების რაოდენობას.
ხანძრის ქრობის პროცესში, მეხანძრე-მაშველებთან ერთად, კვლავ აქტიურად მონაწილეობენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დეპარტამენტის, თავდაცვის სამინისტროს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, ასევე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების თანამშრომლები.
დილიდან მუშაობა განაახლეს სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენებმა და თურქეთის რესპუბლიკის სამმა სპეციალიზებულმა სახანძრო თვითმფრინავმა.
ხეობაში პერიოდულად ისევ ფიქსირდება ძლიერი ქარი, რაც ხელს უშლის ხანძრის ქრობის პროცესს, თუმცა მეხანძრე-მაშველები, სხვადასხვა სამინისტროს თანამშრომლების დახმარებით, ყველაფერს აკეთებენ იმისთვის, რომ არ მოხდეს ხანძრის გავრცელების არეალის გაფართოება და დროულად შეძლონ ყველა არსებულ კერაზე ცეცხლის ლოკალიზება-ლიკვიდაცია. ასევე, აქტიურად ტარდება შესაბამისი ხანძარსაწინააღმდეგო საპრევენციო ღონისძიებები, რათა ცეცხლი არ გავრცელდეს დასახლებულ პუნქტებსა თუ სტრატეგიულ ობიექტებზე.
რთულ, მიუვალ რელიეფზე, სადაც ცოცხალი ძალის მეშვეობით შეუძლებელია სალოკალიზაციო-სალიკვიდაციო სამუშაოების ჩატარება, ხანძრის ქრობის სამუშაოებს აქტიურად ახორციელებენ სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენები და თურქეთის რესპუბლიკის სამი სპეციალიზებული სახანძრო თვითმფრინავი.
მიუხედავად რთული სალოკალიზაციო-სალიკვიდაციო სამუშაოებისა, ხანძრის ქრობაში მონაწილე უწყებების არც ერთი წარმომადგენელი არ დაშავებულა.

• In Borjomi municipality, firefighters and rescuers continue fire localization an...
In Borjomi municipality, firefighters and rescuers continue fire localization and extinguishing works in round-the-clock regime
In Borjomi Municipality, the fire localization and liquidation were in progress throughout the night with increased forces. Currently, liquidated and localized fire sources exceed the number of active fire zones.
The employees of various departments of the Ministry of Internal Affairs, Ministry of Defense, Ministry of Regional Development and Infrastructure, as well as the relevant services of the Ministry of Environment and Agriculture are still actively participating in the process of extinguishing the fire.
Border police helicopters and three specialized firefighting aircrafts of the Republic of Turkey resumed their work from the morning.
Strong winds are still periodically detectable in the valley, hindering the process of extinguishing the fire, however, the firefighters, with the help of the employees of various ministries, are making their best efforts to prevent the spread of the fire and localize and extinguish the fire at all existing fire zones in a timely manner. Also, relevant fire prevention measures are being actively carried out so that the fire does not spread to populated areas or strategic objects.
On hard- to-reach locations where it is impossible to carry out localization and liquidation works by means of manpower, the border police helicopters and three specialized firefighting aircrafts of the Republic of Turkey are actively carrying out the fire extinguishing works.
Despite the difficult localization and liquidation work, not a single firefighter and representative of various agencies participating in fire extinguishing works was injured.