როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, დღესაც მიმდინარეობს საპროტესტო აქცია რუსთაველის გამზირზე, საკანონმდებლო ორგანოს მიმდებარე ტერიტორიაზე.
როგორც ყველა შეკრების დროს, დღესაც საპოლიციო ძალები მობილიზებულები არიან შეკრების ადგილას და იცავენ საზოგადოებრივ წესრიგს.
საზოგადოება დღეების განმავლობაში ადევნებს თვალს, აქციის წევრების ნაწილის მხრიდან განხორციელებულ ძალადობრივ და კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებს.
პოლიციის მხრიდან კეთდებოდა მუდმივი მოწოდება, აქციის მონაწილეების მიმართ, რომ საკუთარი პროტესტი მშვიდ ვითარებაში გამოეხატათ და არ გასცდენოდნენ შეკრებისა და მანიფესტაციის კანონით დადგენილ ფარგლებს, თუმცა დღეს მიმდინარე აქციაზე უკვე გამოვლინდა აქციის რამდენიმე მოძალადე ჯგუფი, რომელიც კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებს ახორციელებს.
პირდაპირი ეთერების საშუალებით უკვე ვიხილეთ, მოძალადე ჯგუფების აგრესიული ქმედებები, აქციის დაწყებისთანავე, რაც გამოიხატა პარლამენტის წინა მხარეს განთავსებული ჯებირების დაზიანებაში. აგრესიული მომიტინგეები პარლამენტის შენობის ეზოში, სადაც საპოლიციო ძალები იყვნენ განთავსებულები ისვრიან ქვებს, ბლაგვს საგნებს, რკინის საგნებს და ცეცხლმოკიდებული ნივთებს.
სწორედ აღნიშნული ძალადობრივი და აგრესიული ქმედებების შედეგია, რომ სხვადასხვა სახის მძიმე დაზიანებები მიიღო შინაგან საქმეთა სამინისტროს 143-მა თანამშრომელმა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ დაწყებულია გამოძიება, სხვადასხვა საგამოძიებო და ოპერატიული ღონისძიების ჩატარების შედეგად, ამ ეტაპზე სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისად დაკავებულია 5 პირი:
პოლიციელზე თავდასხმისა და ნივთის დაზიანების ბრალდებით დაკავებულები არიან:
1. 1972 წელს დაბადებული დ.ლ. ბრალდებულმა მიმდინარე წლის 1-ელ დეკემბერს, რუსთაველის გამზირზე გამართული აქციის დროს, ე.წ. მოლოტოვის კოქტეილი ისროლა შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიმართულებით, რის შედეგადაც დაზიანდა სამინისტროს ბალანსზე არსებული წყლის ჭავლის ავტომობილი.
2. დაკავებულია 1987 წელს დაბადებული თ.ზ., რომელმაც მიმდინარე წლის პირველ დეკემბერს, რუსთაველის გამზირზე, აქციის მიმდინარეობისას, სამართალდამცველების მისამართით ისროლა ე.წ. მოლოტოვის კოქტეილი და დააზიანა სამინისტროს ბალანსზე რიცხული წყლის ჭავლის ავტომობილი.
3. სამსახურებრივი საქმიანობის შესრულების დროს პოლიციელებზე თავდასხმისა და ცეცხლის წაკიდებით ნივთის დაზიანების ბრალდებით დაკავებულია 2003 წელს დაბადებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი გ.მ., რომელმაც საკანონმდებლო ორგანოს შენობაში ისროლა ცეცხლმოკიდებული ნივთი, რის შედეგადაც პარლამენტის შენობის ერთ-ერთ ოთახში ხანძარი გაჩნდა.
4. დაკავებულია 2007 წელს დაბადებული მ.გ., რომელმაც 9 აპრილის ქუჩაზე, პიროტექნიკის სროლის შედეგად, სხეულის სხვადასხვა არეში დაზიანება მიაყენა შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელს.
5. ასევე დაკავებულია წარსულში ქურდობისთვის, ქურდობის მცდელობისთვის, ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვისთვის ნასამართლევი და ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი 1997 წელს დაბადებული ა.მ. ბრალდებულმა, რომელიც ერთ-ერთი პოლიტიკური პარტიის წევრია, მიმდინარე წლის 29 ნოემბერს, რუსთაველის გამზირზე, აქციის მიმდინარეობისას, ცეცხლი წაუკიდა პარლამენტის შენობის ბოძზე დამონტაჟებულ საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ 112-ის ბალანსზე რიცხულ ვიდეოსამეთვალყურეო კამერების ელექტრო სადენებს და კვების ბლოკს, რითაც დაზიანდა და მწყობრიდან გამოვიდა აღნიშნული მოწყობილობა.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე და 353-ე პრიმა მუხლებით გრძელდება და მიმდინარეობს ყველა შესაბამისი ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედება, ძალადობრივი ქმედებების განმახორციელებელი პირების დადგენისა და დაკავების მიზნით.
გვსურს ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო მოახდენს მყისიერ და მკაცრ რეაგირებას დანაშაულის ჩამდენ პირთა კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების მიმართ.
ამ ეტაპზე, ადმინისტრაციული წესით დაკავებულია 293 პირი.
დაკავებულ პირთაგან თბილისის საქალაქო სასამართლოს უკვე წარედგინა 108 პირის ადმინისტრაციული საქმის მასალები, რომელთაგან საქმისწარმოება დასრულდა 89 პირის მიმართ.
დასრულებული 89 საქმიდან:
☑️ 43 პირის მიმართ გამოყენებული იქნა ჯარიმა
☑️41 პირის მიმართ გამოყენებული იქნა ადმინისტრაციული პატიმრობა, ისინი დროებითი მოთავსების სხვადასხვა იზოლატორში იხდიან აღნიშნულ პატიმრობას.
☑️ 5 პირის მიმართ გამოყენებული იქნა შენიშვნა.
კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ აქციის მონაწილეებს და ორგანიზატორებს, პროტესტი გამოხატონ კანონით დადგენილ ფარგლებში. კიდევ ერთხელ აღვნიშნავ, რომ თითოეულ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებას პოლიციის მხრიდან შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება მოჰყვება.

As is known to the public, protest rally is held today on Rustaveli Avenue, in the vicinity of the legislative body.
As in the course of all gatherings, police forces are mobilized at the gathering site today and to maintain public order.
For days, the public has been closely monitoring the violent and illegal actions taken by some of the rally participants.
The police have been constantly calling on the rally participants to express their protest peacefully and not to go beyond the norms established by the law on assembly and manifestation, however, several violent groups of the rally have already been identified at today's ongoing rally, which are carrying out illegal actions.
We have already seen through live broadcasts the aggressive actions of violent groups as soon as the rally began, which was manifested in the damage to the protective barriers located in front of the Parliament. Aggressive protesters threw stones, blunt, iron and ignited objects in the courtyard of the Parliament building, where police forces were stationed.
It is as a result of these violent and aggressive actions that 143 employees of the Ministry of Internal Affairs received various types of severe injuries.
The Ministry of Internal Affairs has launched an investigation. As a result of various investigative and operational measures, at this stage, 5 persons have been detained in accordance with the Criminal Code of Georgia:
The following individuals are detained on charges of assaulting police officers and damaging a property:
1. D.L., (DoB 1972) - On December 1 of the current year, during a demonstration on Rustaveli Avenue, the accused person threw the so-called Molotov cocktail at the employees of the Ministry of Internal Affairs, as a result of which a water cannon vehicle belonging to the Ministry was damaged.
2. T.Z., (DoB 1987) - on December 1 of the current year, during a demonstration on Rustaveli Avenue, threw the so-called Molotov cocktail at law enforcement officers and damaged a water cannon vehicle belonging to the Ministry.
3. G.M., (DoB 2003), with multiple previous convictions, has been arrested on charges of assaulting police officers while performing official duties and damaging property by setting fire. He threw an ignited object into the building of the legislative body, which resulted in a fire in one of the rooms of the parliament building.
4. M.G., (DoB 2007), has been arrested for causing various injuries to an employee of the Ministry of Internal Affairs on April 9 Street as a result of throwing pyrotechnics.
5. A.M., (DoB 1997), who has been convicted in the past of theft, attempted theft, and illegal purchase and storage of narcotics and is currently on probation, has also been arrested. The accused person, who is a member of one of the political parties, set fire to the electrical wires and power supply of the video surveillance cameras of Public Safety Command Center 112, installed on a pole in front of the Parliament building, on November 29 of the current year, during a rally on Rustaveli Avenue, thus damaging and disabling the device.
The investigation under Articles 187 and 353 (1) of the Criminal Code of Georgia continues and all relevant operational and investigative actions are in progress to identify and detain the perpetrators of violent acts.
We would like to emphasize that the Ministry of Internal Affairs will take immediate and strict actions against the illegal actions of the perpetrators of the crime.
At this stage, 293 persons have been administratively detained.
Administrative case materials for 108 persons have already been submitted to Tbilisi City Court, out of which the proceedings have been completed against 89 individuals.
Out of the 89 completed cases:
☑️ A fine was applied to 43 persons
☑️ Administrative detention was applied to 41 persons, serving their detention in various temporary detention centers.
☑️ 5 people were released with a warning.
Once again, we call on the participants and organizers of the demonstration to express their protest within the norms established by law. I would like to emphasize once again that each illegal action will be followed by an appropriate legal response from the police.