• ევროპის საბჭომ ტრეფიკინგის წინააღმდეგ შსს-ს საქმიანობა წარმატებულად შეაფასა
გამოქვეყნდა „ევროპის საბჭოს ადამიანით ვაჭრობის წინააღმდეგ ბრძოლის ექსპერტთა ჯგუფის (GRETA) საქართველოს მეორე შეფასების რაუნდის ანგარიში“, რომელშიც საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ტრეფიკინგის მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებები დადებითად შეფასდა. ანგარიში 2012 წლის იანვრიდან 2016 წლის 11 მარტამდე საანგარიშო პერიოდს მოიცავს.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ ექსპერტთა ჯგუფმა პოზიტიურად შეაფასა სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის ხელშეწყობის მიზნით განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებები, მათ შორის, სისხლის სამართლის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ ევროპული კონვენციის მეორე დამატებით ოქმთან მიერთება და პარტნიორ სახელმწიფოებთან საპოლიციო თანამშრომლობის შესახებ ორმხრივი შეთანხმებების გაფორმება.
ასევე, პოზიტიურად შეფასდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ფარგლებში საერთაშორისო დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის თანამშრომლობის ცენტრის შექმნა და მისი საქმიანობა, რაც საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობის ეფექტიანად განხორციელებას უზრუნველყოფს. განსაკუთრებით ხაზგასმულია პოლიციის ატაშეების როლი და მნიშვნელობა.
როგორც ანგარიშში აღნიშნულია, საქართველოს ხელისუფლებამ პოზიტიური ნაბიჯი გადადგა, როდესაც 2015 წელს დააარსა შრომითი პირობების ინსპექტირების დეპარტამენტი, რომელიც შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტთან მჭიდროდ თანამშრომლობს.
ექსპერტთა ჯგუფი დადებითად მიიჩნევს შესაბამისი სამიზნე ჯგუფებისათვის (გამომძიებლები, პროკურორები, მოსამართლეები, ფონდის თანამშრომლები, შრომის ინსპექტორები, სოციალური მუშაკები, საპატრულო და სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლები) ტრეფიკინგის თემაზე კვალიფიკაციის ასამაღლებელი ტრენინგების უწყვეტად და სისტემატურად ორგანიზებას, რომლებიც წინასწარ განსაზღვრული საჭიროებების გამოკვლევის საფუძველზე ტარდება.
ანგარიშში ასახულია სტატისტიკური მონაცემები, რაც სამართალდამცველების მხრიდან ტრეფიკინგის შემთხვევების გამოვლენის ყოველწლიურად მზარდ მაჩვენებელზე მიუთითებს.
ექსპერტთა ჯგუფის მიერ პოზიტიურად შეფასდა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ტრეფიკინგთან ბრძოლის აჭარის სამმართველოს, ასევე, დამატებით, მობილური და ექსპერტთა ჯგუფების შექმნა, რაც ტრეფიკინგის დანაშაულის პროაქტიული გამოვლენისაკენაა მიმართული.
ექსპერტთა ჯგუფი ხაზგასმით აღნიშნავს, წარმატებული საგამოძიებო მოქმედებების განხორციელების მიზნით, სახელმწიფოთა შორის თანამშრომლობას, მათ შორის, სისხლის სამართლის სფეროში სამართლებრივი დახმარების განხორციელების, ტრეფიკიორთა ექსტრადიციისა და საპოლიციო თანამშრომლობის კუთხით.
GRETA დადებითად აფასებს სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებასა და მათ აქტიურ ჩართულობას ტრეფიკინგის წინააღმდეგ მიმართული ღონისძიებების განმახორციელებელი საუწყებათაშორისო საკოორდინაციო საბჭოს საქმიანობასა და ტრეფიკინგთან ბრძოლის სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელებაში.

• Council of Europe assessed the anti-trafficking activities of the Ministry of In...
Council of Europe assessed the anti-trafficking activities of the Ministry of Internal Affairs as successful
The Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings (GRETA) published the report on the second round assessment of Georgia. The report, covering the period from January 2012 to March 11, 2016 assessed the anti-trafficking activities of the Ministry of Internal Affairs of Georgia as successful.
The report demonstrates that the group of experts gave a positive assessment to the legislative changes implemented in support for international cooperation in the field of criminal legislation, including the joining the Second Additional Protocol of the European Convention for Cooperation in the Field of Criminal Law and execution of bilateral police cooperation with the partner states.
Also, a positive evaluation was given to the creation of the Center for Cooperation in Combat International Crime within the Central Criminal Police Department of the MIA, which ensures effective implementation of international police cooperation. The report especially emphasizes the role and importance of police attaches.
As the report notes, one more positive step from the Government of Georgia was the creation of Labor Conditions Inspection Department in 2015, Central Criminal Police Department of the MIA.
The group of experts considers reasonable the trainings on the issues of trafficking that are systematically and continuously organized for the target groups (investigators, prosecutors, judges, foundation staff, labor inspectors, social workers, patrol police and border police officers) on the basis of the analysis of the pre-defined needs.
The report provides with the statistical data, which indicates the annually increasing index of revealing of the facts of trafficking by the law enforces.
The experts group evaluated positively the creation of the Adjarian Division for Combat Trafficking by the Ministry of the Internal Affairs as well as additional mobile teams and experts group oriented on proactive detection of the trafficking-related crimes.
The group of experts stressed the cooperation between the states in successful implementation of the investigative activities, including assistance in criminal judicial in terms of extradition of traffickers and police cooperation.
GRETA appreciates the deepening of cooperation between governmental and non-governmental sectors and their active involvement in anti-trafficking activities conducted by the Interagency Coordination Council and implementation of the anti-trafficking state policy.