• გარემოს დაბინძურებისთვის 15 იანვრიდან ჯარიმები ამოქმედდება
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტს, თავისი კომპეტენციის ფარგლებში, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებსა და გარემოს დაცვის სამინისტროს შესაბამის სამსახურთან ერთად, ახალი კანონის – „ნარჩენების მართვის კოდექსი“-ს აღსრულება ევალება.
2015 წლის 15 იანვრიდან ამოქმედდება ახალი კანონი სახელწოდებით „ნარჩენების მართვის კოდექსი“. კანონი საყოფაცხოვრებო, მუნიციპალური, სამშენებლო და სხვა ნარჩენების მოძრაობის, დასაწყობების, გადატვირთვის და ნარჩენებით გარემოს დაბინძურების საკითხებს არეგულირებს. კოდექსში გაწერილი შესაბამისი რეგულაციების გამოყენებით გარემოს ნარჩენებით დაბინძურება აღარ მოხდება.
„ნარჩენების მართვის კოდექსი“-ს თანახმად, დაჯარიმდებიან იმ ავტოსატრანსპორტო საშუალებების მძღოლები და მგზავრები, რომლებიც ფანჯრიდან გადაყრიან სხვადასხვა სახის ნარჩენებს, იქნება ეს სიგარეტის ნამწვი, კვების პროდუქტის ნარჩენები თუ სხვა. საპატრულო პოლიცია არის ზედამხედველი ორგანო, რომელიც აღნიშნულ სამართალდარღვევას აღკვეთს. ჯარიმის ოდენობა 120 ლარს შეადგენს. კერძო ავტოტრანსპორტიდან ნარჩენების გადაყრის შემთხვევაში ჯარიმდება მძღოლი, რომლის მართვის ქვეშ იმყოფება იმ მომენტში ავტომანქანა. საზოგადოებრივი ტრანსპორტის შემთხვევაში კი ჯარიმდება სამართალდამრღვევი მგზავრი.
საპატრულო პოლიცია ასევე მოახდენს შესაბამის რეაგირებას, როცა მოქალაქის მხრიდან ნარჩენების უტილიზაციის მცდელობა იქნება ამისთვის არადადგენილ ადგილზე ან არადადგენილი წესით.

• Fines for pollution of the environment will be enacted from January 15
Patrol Police Departmend, within its competence, along with local self-governance agencies and relevant service of the Ministry of Environment Protection will ensure implementation of the new code “Waste Management Code”.
On January 15, 2015 new codex on waste management will be enacted. The code regulates regulates consumer, municipal, construction and other waste as well as storage, unloading and environment pollution issues. By means of implementation of the new code, environment will be no longer polluted.
According to the Waste Management Code drivers of the transport means will be fined in case of throwing various types of waste (cigarette, food waste and etc).
Patrol police is the agency which is responsible to foil such kind of action. Amount of fine will be 120 GEL. In case of throwing waste from the private transport the driver will bear punishment according to the new code. In case of committing such action in public transport the punishment will be addressed to the passenger.
Patrol Police Department will also make relevant response in case of utilizing the waste in innapropriate place or regulation.