• გიორგი მღებრიშვილი ლატვიის რესპუბლიკის ელჩს შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი ლატვიის რესპუბლიკის ელჩს საქართველოში იანის ზლამეტსს შეხვდა.
შეხვედრაზე ლატვიის ელჩმა საქართველოს შს მინისტრს ვიზალიბერალიზაციის კუთხით მიღწეული შედეგები მიულოცა და განსაკუთრებით გაუსვა ხაზი საქართველოს შს სამინისტროს როლს სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული რეფორმების წარმატებით შესრულების პროცესში.
თავის მხრივ, გიორგი მღებრიშვილმა ლატვიის რესპუბლიკის მთავრობას საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესში შეტანილი წვლილისა და მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.
შს მინისტრმა და ლატვიის ელჩმა ორი ქვეყნის სამართლდამცავ უწყებებს შორის არსებული მჭიდრო და ნაყოფიერი თანამშრომლობის კიდევ უფრო გაღრმავების შესახებ იმსჯელეს.
გიორგი მღებრიშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა კრიმინალური პოლიციის რეფორმირებისა და ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის განვითარების პროცესში ლატვიის მხარის გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობა.
შს მინისტრი ლატვიის ელჩს უწყებაში მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტების, მათ შორის, მაღალტექნოლოგიური და მულტიფუნქციური ერთობლივი ოპერაციების ცენტრის შესახებ ესაუბრა. გიორგი მღებრიშვილმა იანის ზლამეტს შსს-ს აკადემიის მიერ დაგეგმილი საერთაშორისო ტრენინგების პროექტიც გააცნო, რომლის ფარგლებში, რეგიონისა და მეზობელი ქვეყნების სამართალდამცავ უწყებებთან ერთობლივი სწავლებები განხორციელდება, რაც ხელს შეუწყობს დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით ერთიანი მიდგომების შემუშავებას და პარტნიორ ქვეყნებს შორის მნიშვნელოვანი კონტაქტების დამყარებას.
შეხვედრაზე გიორგი მღებრიშვილმა და იანის ზლამეტსმა ლატვიის რესპუბლიკის პრეზიდენტის და შინაგან საქმეთა მინისტრის საქართველოში დაგეგმილი ვიზიტი განიხილეს.

• Giorgi Mgebrishvili held meeting with the ambassador of Latvia
Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili held meeting with the Ambassador of Latvia Ianis Zlamet.
At the meeting Ambassador of Latvia congratulated Minister of Internal Affairs with the results achieved in the field of visa liberalization and made special emphasis on the role of the Ministry in the implementation of the reforms envisaged by the VLAP.
Giorgi Mgebrishvili also thanked the Ambassador of Latvia for the contribution in Georgia’s Euro-integration process and support.
Minister of Internal Affairs and Ambassador of Latvia have discussed further enhancement of the existing close and productive cooperation between the law enforcement agencies of two countries.
Minister Mgebrishvili has pointed out the importance of sharing experience of the Latvian side in the process of implementing criminal police reform and analysis-based police activities.
Minister of Internal Affairs has discussed ongoing and scheduled projects, including high-tech and multi-functional Joint Operations Center. Giorgi Mgebrishvili also acquainted international projects scheduled by the MIA Academy within the frames of which joint trainings will be held along with neighbor countries’ law enforcement agencies which will contribute to elaborating the mutual approach in the field of the fight against crime and establishing important contacts with partner countries.
At the meeting Giorgi Mgebrishvili and Ambassador of Latvia have discussed the scheduled visit of the President of Latvia and Minister of Interior to Georgia.