• გიორგი მღებრიშვილის სამუშაო ვიზიტი გერმანიაში დასრულდა
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა, გიორგი მღებრიშვილმა გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში მეორე სამუშაო ვიზიტი დაასრულა.
ვიზიტის ფარგლებში, შს მინისტრი, ქართულ დელეგაციასთან ერთად, გერმანიის სამ ფედერალურ მიწას: საქსონიას, ბადენ-ვიურტემბერგსა და ჰესენს ეწვია. გიორგი მღებრიშვილი საქსონიის ფედერალური მიწის შს მინისტრ მარკუს ულბიგს, ბადენ-ვიურტემბერგის ფედერალური მიწის შს მინისტრ თომას შტრობლს და ჰესენის ფედერალური მიწის შს მინისტრ პეტერ ბოითს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოსა და გერმანიას შორის საპოლიციო თანამშრომლობის განვითარების კონკრეტულ გეგმებსა და მიმართულებებზე იმსჯელეს. გიორგი მღებრიშვილმა გერმანელ კოლეგებს ვიზალიბერალიზაციის ფარგლებში, სამართალდაცვით სფეროში განხორციელებული წარმატებული რეფორმები და შს სამინისტროში დაგეგმილი პროექტები გააცნო.
გერმანიის ფედერალური მიწების შს მინისტრებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ქვეყნის ფედერალური მოწყობის პრინციპიდან გამომდინარე, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოს შს მინისტრის გადაწყვეტილება, პირადად სწვეოდა ცალკეულ ფედერალურ მიწებს, ვითარების ადგილზე გაცნობისა და სამომავლო თანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით.
გიორგი მღებრიშვილის ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოსა და გერმანიის სამივე ფედერალური მიწის შინაგან საქმეთა სამინისტროებს შორის გაფორმდა „ურთიერთგაგების მემორანდუმი“, რომელიც საპოლიციო საქმიანობის, დანაშაულის აღკვეთისა და მასთან ბრძოლის სფეროში გამოცდილების გაზიარებას, თანამშრომლობისა და პარტნიორული ურთიერთობების განვითარებას გულისხმობს.
საქართველოს შს მინისტრმა კოლეგები ოფიციალური ვიზიტით საქართველოში მიიწვია.
გერმანული მხარე ქართველ სამართალდამცავებთან თანამშრომლობის პრაქტიკას სანიმუშოს უწოდებს, - ამის თაობაზე გერმანიის შინაგან საქმეთა ფედერალური მინისტრის მოადგილე ემილი ჰამბერგმა საქართველოს საგარეო უწყების დელეგაციასთან გამართულ ოფიციალურ შეხვედრაზე განაცხადა. მისი თქმით, საქართველოსთან სამართალდაცვით სფეროში თანამშრომლობა მრავალი მიმართულებით, განსაკუთრებით კი, ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში, წარმატებული გამოდგა.

German side focused on successful law enforcement cooperation with Georgia.
The working visit of Mr. Giorgi Mghebrishvili, the Minister of Internal Affairs of Georgia to the Federal Republic of Germany is concluded.
Within the frames of the visit the Minister of Internal Affairs along with the Georgian delegation visited three Federal Lands of the Federal Republic of Germany such as Saxony, Hessen and Baden-Wurttemberg. Mr. Giorgi Mghebrishvili met Mr. Markus Ulbig, the Interior Minister of the Federal Land of Saxony, Mr. Thomas Strobl, the Interior Minister of the Federal Land of Baden-Wrttemberg and Mr. Peter Beuth, the Interior Minister of the Federal Land of Hessen.
At the meeting the sides discussed specific plans and directions aimed at strengthening police cooperation between Georgia and Germany. Mr. Giorgi Mghebrishvili familiarized his German counterparts with successful law enforcement reforms implemented within the frames of visa liberalization and introduced future projects of the Ministry.
The Interior Ministers of the Federal Lands stressed that stemming from the principle of the federal system of the country, the decision of the Minister of Internal Affairs of Georgia personally visit certain federal lands with the purpose of getting familiarized with the existing situation and deepening future cooperation is especially important.
Within the frames of the visit of Mr. Giorgi Mghebrishvili the “Memorandum of Understanding” between Georgia and three Interior Ministries of the Federal Lands was signed, which envisage development of partnership and police cooperation in the field of fight and prevention of crime.
The Minister of Internal Affairs of Georgia invited his German counterparts with an official visits to Georgia.
Cooperation with the law enforcement agencies of Georgia is an exemplary practice – said Dr Emily Haber, the Deputy Federal Minister of the Interior at the official meeting with the delegation of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia. According to him, the law enforcement cooperation in many areas, and especially in the field of fight against organized crime is success.