• შს მინისტრმა გიორგი მღებრიშვილმა აფხაზეთის ომში დაღუპულ შსს-ს აკადემიის კურსანტ...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა 27 სექტემბერს, სოხუმის დაცემის დღესთან დაკავშირებით, 1992 წელს აფხაზეთის ომში დაღუპული, შსს-ს აკადემიის კურსანტების მემორიალი გვირგვინით შეამკო და მათ ხსოვნას პატივი მიაგო. მინისტრთან ერთად ღონისძიებას შს მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილი, შსს-ს აკადემიის ხელმძღვანელები, მსმენელები და დაღუპული კურსანტების ოჯახის წევრები დაესწრნენ. შს მინისტრმა ქვეყნის წინაშე დაღუპული კურსანტების დამსახურებაზე ისაუბრა. გიორგი მღებრიშვილი დაღუპული კურსანტების ოჯახის წევრებსაც გაესაუბრა და საჩუქრები გადასცა.
შს მინისტრმა, სტუმრებთან ერთად, ღონისძიების ფარგლებში, შსს-ს აკადემიაში დაღუპული კურსანტების შესახებ წარმოდგენილი ფოტომასალა დაათვალიერა. 1992 წელს, აფხაზეთის ომის დროს, ქალაქ გაგრის მახლობლად, სოფელ კოლხიდასთან, უშიშროების უმაღლესი სკოლის 14 კურსანტი დაიღუპა.
შსს-ს აკადემიაში აფხაზეთში XX საუკუნის 20-იანი წლებიდან განვითარებული მოვლენების შესახებ საარქივო მასალებიც გამოიფინა. ასევე წარმოდგენილი იყო ჟურნალ „საარქივო მოამბის“ აფხაზეთის თემატიკაზე მომზადებული სპეციალური ნომერი და 1992 წლის აფხაზეთის ომის დოკუმენტური კადრები.

• Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili paid tribute to the cadets of t...
Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili paid tribute to the cadets of the MIA Academy fallen in Abkhazian war
On September, Minister of Internal Affairs in connection with the fall of Sukhumi has paid tribute to the memory of the Academy cadets who fell in Abkazian war in 1992 and laid a wreath on the memorial. Along with Minister the ceremony was also attended by the Deputy Minister of Internal Affairs Shalva Khutsishvili, leadership of the Academy, students and family members of the deceased cadets. Minister talked about the merits of the fallen cadets. Giorgi Khutsishvili had a conversation with family members of the deceased cadets and handed out gifts.
Minister of Internal Affairs along with family members of the deceased cadets viewed the photo exhibition specially made for the occasion within the frames of the event. In 1992, during the war in Abkhazia 14 cadets of the Security High School were killed in vicinities of Kolkha village.
At MIA Academy archive materials have also been exhibited depicting events that developed in 20-ies of the XX century. Archive Bulletin also presented special edition dedicated to the war in Abkhazia.