• გურიის რეგიონში სამაშველო ღონისძიებები აქტიურ რეჟიმში მიმდინარეობს
ამ ეტაპზე, მეხანძრე-მაშველების მიერ გადარჩენილი და უსაფრთხო ადგილზე გადაყვანილია 50-მდე ადამიანი, მათ შორის მცირეწლოვნები და არასრულწლოვანები. ნაპოვნია ორი ცხედარი და ერთი მოზარდის მიმართ გრძელდება სამძებრო სამუშაოები.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსმა თემურ მღებრიშვილმა, სტიქიის ზონიდან, მიმდინარე ღონისძიებებთან დაკავშირებით მედიასთან კომენტარი გააკეთა.
„გურიაში უხვი ნალექის შედეგად ადიდდა მდინარეები, უხვმა ნალექმა გამოიწვია მეწყრული პროცესები, რითაც ჩაიხერგა რამდენიმე ათეულობით სოფლის მისასვლელი გზები, ასევე სამწუხაროდ, გვაქვს მსხვერპლი, ერთ-ერთ სოფელში, ნგრევის შედეგად მოხუცი ქალბატონი მოყვა სახლში, რომელიც ამოსვენებულია მეხანძრე-მაშველების მიერ. ასევე, მოზარდის ცხედარია ნაპოვნი, ერთ-ერთ სოფელში და გადასვენებულია პროზექტურაში.
ამ დროისთვის მიმდინარეობს ერთი მოზარდის ძებნა-შველის ღონისძიება. მობილიზებულია, როგორც საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის 200 თანამშრომელი, ასევე პოლიციის დანაყოფები, მუნიციპალური სამსახურები და ინფრასტრუქტურის ქვეკონტრაქტორი მძიმე ტექნიკა, რომლის საშუალებით მიმდინარეობს სოფლამდე მისასვლელი გზების გაწმენდითი სამუშაოები.
ამ დრომდე შემოსულია 400-ზე მეტი შეტყობინება, ზოგი ერთმანეთის იდენტურია. მიმდინარეობს თითოეული ზარის და მისამართის გადამოწმება. ძირითადად ეს არის საცხოვრებელი სახლების პირველი სართულების დატბორვებთან დაკავშირებული შეტყობინებები, სადაც უკვე მეხანძრე-მაშველების მიერ ამოტუმბვით სამუშაოები მიმდინარეობს.
50-მდე მაცხოვრებელი საფრთხის შემცველი ზონებიდან უსაფრთხო ადგილებზეა გამოყვანილი.
ამ ეტაპზე არის ისეთი ადგილები, სადაც საჭიროა ბოლომდე მისვლა, ითხოვენ გამოყვანასაც, ამის გამო ჩვენ მობილიზებული გვყავს მაღალი გამავლობის მძიმე ტექნიკა, რისი საშუალებითაც მოვახდენთ შესვლას იმ სოფლებში, სადაც ჩამოწოლილი მეწყრის გამო ვერ მოხერხდა ბოლომდე მისვლა.
ამ ეტაპზე ვერტმფრენის ჩართულობა არ არის საჭირო, იყო მობილიზება ვერტმფრენის, თუმცა რთულმა მეტეოროლოგიურმა პირობებმა, ამ მხრივ ცოტა შეგვაფერხა, თუმცაღა საჭიროება ვერტმფრენის ჩართვის არ დადგა“, - განაცხადა თემურ მღებრიშვილმა.

• Rescue operation is being carried out intensively in Guria region
In the disaster zone of Guria municipality, firemen and rescuers of Emergency Situations Management Service under the Ministry of Internal Affairs continue intensive rescue operation.
At this stage, approximately 50 people, including children and under-aged persons, have been rescued by fire-rescuers and transferred to a safe area. During search activities, two bodies have been found, the search for one missing juvenile continues.
Temur Mgebrishvili, head of Emergency Situations Management Service commented to the media regarding the current developments from the disaster area.
"As a result of heavy rainfall in Guria, river levels increased, causing overflow. Heavy rainfall triggered landslides, blocking the roads leading to several dozens of villages, and unfortunately, we have a disaster victim. In one of the villages, as a result of the destruction, elderly lady was trapped in debris of her house, who’s body has already been found by fire-rescuers. Herewith, the body of a juvenile was detected in one of the villages and was taken to forensic facility.
At the moment, a search-and-rescue operation for one minor is underway. 200 employees of Emergency Situations Management Service, as well as police units, municipal services and infrastructure subcontractor heavy equipment have been mobilized in the disaster zone, with the help of which road clean-up works, leading to the village are being carried out.
More than 400 text messages have been received so far, some of which are identical. Each call and address is being verified. Mostly, these are messages related to the flooding of first floors of residential houses, where pumping works are already underway by firefighters.
Approximately 50 residents have been evacuated from dangerous areas to safe places.
At this stage, there are places which is not completely accessible, there are requests of evacuation, therefore, we have mobilized heavy off-road equipment, allowing us to access villages that are out of reach due to the landslide.
Currently, it is not necessary to involve the aviation, the helicopter was mobilized, although the difficult meteorological conditions hindered us in this regard, however there was no need to involve the helicopter" - noted Temur Mghebrishvili.