• ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის 54-ე შეხვედრა გაიმართა
შსს-ს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორი შალვა ენუქიძე და დეპარტამენტის წარმომადგენლები ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის რიგით 54-ე შეხვედრას დაესწრნენ. საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრაზე რამდენიმე საკითხი დააყენეს: მხარეებმა ოკუპაციის ხაზის მიმდებარე ტერიტორიაზე უკანონოდ გავლებული მავთულხლართების შედეგად გამოწვეული პრობლემები და ადგილობრივი მოსახლეობის უსაფრთხო გადაადგილების საკითხები განიხილეს. ასევე ისაუბრეს დავით ბაშარულის გარდაცვალების საკითხთან დაკავშირებით, რაზეც ცხინვალის დე-ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ გამოძიება დასრულებულია, ექსპერტიზის მასალები არის საგამოძიებო საქმეში, რომელსაც 2 კვირის განმავლობაში გარდაცვლილის მშობლებს გადასცემენ.
შეხვედრაზე ასევე შეეხნენ 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის პერიოდში უგზო-უკვლოდ გაუჩინარებულ პირების და რომან შიტიკოვის გაუჩინარების საკითხს. აღნიშნულთან დაკავშირებით მიღწეული იქნა შეთანხმება, რომ IPRM-ის მომავალ შეხვედრამდე მოხდება ოსურ მხარესთან იმ პიროვნებების შეხვედრა, რომლებიც ამ საკითხის შესახებ არიან ინფორმირებული.
მხარეებმა განიხილეს ცხინვალის დე-ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ ჯონჯოლის მოახლოებულ სეზონთან დაკავშირებით ე.წ. საზღვრის გამკაცრების საკითხი. ასევე ისაუბრეს საოკუპაციო ზოლის მიმდებარე ტერიტორიებზე რუსეთის ფედერაციის მძიმე შეიარაღებული ტექნიკის უკანონო მოძრაობის შესახებ, რაც პირდაპირ უქმნის საშიშროებას ადგილობრივი მოსახლეობის უსაფრთხოებას და სიმშვიდეს.

• IPRM meeting was held in Ergneti
Shalva Enukidze -director of Information-analytical Department of MIA along with representatives of the same department attended 54th IPRM meeting held in Ergneti. Representatives of the central government raised several issues at the meeting: in particular sides discussed problems caused by the illegal process of installing barbed wires along the line of occupation and issues of the citizens’ safe movement. Sides also reviewed the issue of death of Davit Basharuli; de-facto authorities of Tskhinvali stated that investigation is completed; materials of expertise are attached to the investigation files which will be handed over to parents of the late Basharuli in two weeks.
At the meeting the issue of the persons lost in 2008 Russian-Georgian war period as well as the case of Roman Shitikov who also is missing were also outlined. In connection with the mentioned, it was agreed that at the next meeting Ossetian side would meet with those persons who are informed in the mentioned issue.
Sides also discussed the issues of toughening border regime by the de-facto authorities in connection with the upcoming plural capers harvesting season. The topic of the movement of the Russian heavy machinery along the line of occupation was discussed as well which poses danger to the safety and peace of the locals.