• ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ჯგუფის 43-ე შეხვედრა გაი...
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ჯგუფის 43-ე შეხვედრაზე ქართულმა მხარემ ღრმა შეშფოთება გამოთქვა და მკაცრად გააპროტესტა რუსეთის სამხედრო ვერტმფრენების მიერ 6 და 15 მარტს კასპის, გორისა და ქარელის რაიონებში ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი საჰაერო სივრცის დარღვევის პროვოკაციული ფაქტები, რომელებიც საფრთხეს უქმნის სტაბილურობასა და უსაფრთხოებას რეგიონში.
შეხვედრაზე საუბარი ქარელის რაიონის სოფლებში – ღოღეთსა და ატოცში მავთულხლართების უკანონო მონტაჟის შედეგად შექმნილ ვითარებას შეეხო, რომელიც ადგილობრივ მოსახლეობას გადაადგილების თავისუფლებასა და საკუთარ სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების დამუშავებას მნიშვნელოვნად უზღუდავს.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში წყლის სისტემების რეაბილიტაციის და ოკუპირებული ჯავის რაიონის სოფელ ქარძმანის მოსწავლეებისთვის საჩხერის რაიონის სოფელ პერევში არსებულ საჯარო სკოლაში გადაადგილების საკითხები.
გარდა ამისა, შეხვედრაზე საუბარი ოკუპირებული ახალგორის რაიონში გადაადგილების კუთხით დაწესებულ რეგულაციებსაც შეეხო.

At Incident Prevention and Reaction Mechanisms 43rd meeting Georgian side expressed its concern and protested over provocative acts that took place on March 6 and 15, when helicopters of Russian occupational forces violated airspace controlled by the Georgian central government, undermining stability and safety of the region.
At the meeting the situation caused by the illegal installation of barbed wires in Ghogheti and Atotsi villages was discussed that deprives local population of the free movement and hinders spring agricultural activities.
At the meeting sides also discussed rehabilitation of the water systems in villages located near the occupation line as well as issue connected with enabling pupils from Kardzmani village (currently under occupation) to study at school located in Perevi village, Sachkhere region.
At the meeting the issue of regulations elaborated in connection of the free movement in Akhalgori region was also discussed.