• იტალიის რესპუბლიკის მთავრობასა და საქართველოს მთავრობას შორის შედგა შეთანხმება მ...
იტალიის რესპუბლიკის მთავრობასა და საქართველოს მთავრობას შორის შედგა შეთანხმება მხარეთა ეროვნული მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარებისა და გადაცვლის შესახებ შეთანხმების ხელმოწერის თაობაზე
ქ. რომში ვიზიტის ფარგლებში, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, გიორგი ზურაბაშვილმა და იტალიის რესპუბლიკაში საქართველოს პოლიციის ატაშემ, ვლადიმერ ბორცვაძემ შეხვედრა გამართეს იტალიის რესპუბლიკის ტრასპორტისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროში - მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარების საკითხთან დაკავშირებით.
შეხვედრაზე მხარეებმა ხაზი გაუსვეს აღნიშნული საკითხის მნიშვნელობას, რაც იტალიაში მცხოვრებ საქართველოს მოქალაქეებს საშუალებას მისცემს ქართული მართვის მოწმობები გამოცდის ჩაბარების გარეშე გადაცვალონ იტალიურ მართვის მოწმობაში.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს შეთანხმების შინაარსობრივი მხარე და იმედი გამოთქვეს, რომ შესაბამისი პროცედურების ოპერატიულად დასრულების შემდგომ შესაძლებელი იქნება შეთანხმების ხელმოწერა.
აღსანიშნავია, რომ იტალიურმა მხარემ თანამშრომლობის სრული მზაობა გამოთქვა.
საგულისხმოა, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და იტალიის რესპუბლიკის ტრასპორტისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს შორის მრავალი წელია მიმდინარეობს ინტენსიური მოლაპარაკების პროცესი ზემოხსნებუოი შეთანხმების გაფორმების მიზნით.
ამასთან, საქართველოს მსგავსი შეთანხმება უკვე აქვს გაფორმებული ესპანეთთან, საბერძნეთთან და ირლანდიასთან

• An Agreement has been Reached Between the Government of the Italian Republic and...
An Agreement has been Reached Between the Government of the Italian Republic and the Government of Georgia Regarding the Signing of an Agreement on the Mutual Recognition and Exchange of National Driving Licenses
Within the framework of a visit to Rome, the Deputy Minister of Foreign Affairs, Giorgi Zurabashvili, and the Police Attach of Georgia in the Italian Republic, Vladimir Bortsvadze, held a meeting at the Ministry of Transport and Infrastructure of the Italian Republic regarding the mutual recognition of driving licenses.
During the meeting, the parties underscored the significance of the matter, which will enable Georgian citizens residing in Italy to exchange their Georgian driving licenses for Italian equivalents without the requirement to undergo an examination.
In the course of the meeting, the parties discussed the substantive aspects of the agreement and expressed hope that, following the prompt completion of the relevant procedures, it will be possible to proceed with the signing of the agreement.
It is noteworthy that the Italian side expressed its full readiness for cooperation.
It is worth noting that intensive negotiations between the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Ministry of Transport and Infrastructure of the Italian Republic have been ongoing for many years with the aim of concluding the above-mentioned agreement.
Furthermore, Georgia has already signed similar agreements with the Kingdom of Spain, the Hellenic Republic, and Ireland.