• კახეთის პოლიციამ 4 ნარკორეალიზატორი დააკავა - ამოღებულია სხვადასხვა სახის ნარკოტ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო და დეტექტივების სამმართველოების, ასევე, ამავე დეპარტამენტის სიღნაღის, გურჯაანის და ახმეტის რაიონული სამმართველოების თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ნარკოდანაშაულის ბრალდებით 4 პირი დააკავეს.
ნარკოტიკული საშუალებები არაერთგზის უკანონო შეძენა-შენახვისა და გასაღების ბრალდებით დაკავებული არიან: 1995 წელს დაბადებული ერაყის რესპუბლიკის მოქალაქე ვ.ა. და წარსულში ნასამართლევი პირები: 1973 წელს დაბადებული შ.ჭ., 1969 წელს დაბადებული ვ.ღ. და 1990 წელს დაბადებული, ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი რ.ი.
დანაშაული 17 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად ნარკოტიკული საშუალებები „ბუპრენორფინი“, "ალფა-პვპ" და „გამომშრალი მარიხუანა“ ნივთმტკიცებად ამოიღეს.

The officers of the Investigation and Detective Divisions of Kakheti Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as well as Sighnaghi, Gurjaani and Akhmeta District Divisions of the same department, as a result of operational measures and investigative actions conducted at different times, arrested 4 persons on charges of drug crimes.
The following persons are detained on charges of the repeated illegal purchase, storage and sale of narcotics: V.A., a citizen of the Republic of Iraq, born in 1995, and previously convicted persons: Sh.Ch., born in 1973, V.Gh., born in 1969, and R.I., born in 1990, currently under probation.
The committed crime envisions up to 17 years in prison.
The police, based on a judge's ruling, have repeatedly conducted undercover drug purchases from individuals arrested on charges of illegal drug trafficking and secretly recorded the mentioned purchases.
Law enforcement officers seized the narcotics "Buprenorphine", "Alpha-PVP" and "Dried Marijuana" as evidence after personal search and search activities held in their residential homes.
The investigation is ongoing under Articles 260, 260 Tertiary and 273 (1) of the Criminal Code of Georgia.