• კატარის შსს-მ მიიღო გადაწყვეტილება საქართველოში გაცემული მართვის მოწმობების აღია...
კატარში საქართველოს საელჩოს და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთობლივი ძალისხმევით, კატარის შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება საქართველოში გაცემული მართვის მოწმობების, მიმდინარე წლის 14 სექტემბრიდან, აღიარების შესახებ.
აღნიშნული გადაწყვეტილება გულისხმობს კატარის ბინადრობის მქონე საქართველოს მოქალაქეებისთვის საქართველოში გაცემული მართვის მოწმობის გამარტივებული წესით შეცვლას. კერძოდ, საქართველოს მოქალაქეები, რომლებიც ფლობენ კატარის ბინადრობის მოწმობას, ყოველგვარი დამატებითი ტესტირების და სავალდებულო სასწავლო კურსის გავლის გარეშე შეძლებენ საქართველოში გაცემული მართვის მოწმობის შეცვლას და შესაბამისი კატეგორიის კატარული მართვის მოწმობის აღებას.
რაც შეეხება საქართველოში გაცემული მართვის მოწმობის გამოყენებას კატარში ტურისტულად მყოფი საქართველოს მოქალაქეების მიერ - პირს, რომელიც ფლობს საქართველოში გაცემულ მართვის მოწმობას, თან ასევე უნდა ჰქონდეს საქართველოს შესაბამისი უწყების მიერ გაცემული ე.წ. საერთაშორისო მართვის მოწმობა, რომლითაც ის შეძლებს ისარგებლოს კატარში ჩამოსვლიდან 3 თვის მანძილზე.
დაინტერესებულმა მოქალაქეებმა მართვის მოწმობის შესაცვლელად უნდა მიმართონ კატარის საგზაო მოძრაობის დეპარტამენტის ცენტრალურ ოფისს.

• The Ministry of Internal Affairs of Qatar made a decision on the recognition of ...
The Ministry of Internal Affairs of Qatar made a decision on the recognition of driving licenses issued in Georgia
With the joint efforts of the Embassy of Georgia in Qatar and the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the Ministry of Interior of Qatar made a decision on the recognition of driving licenses issued in Georgia from September 14 of the current year.
The mentioned decision refers to the simplified procedure for changing the driver's license issued in Georgia to the citizens of Georgia with Qatari residence. In particular, citizens of Georgia, who hold a Qatari residence permit, will be able to change the driver's license issued in Georgia and obtain a Qatari driver's license of the appropriate category without any additional testing and compulsory training course.
As for the use of the driver's license issued in Georgia by the citizens of Georgia who are tourists in Qatar - the person who owns the driver's license issued in Georgia must also have the so-called driver's international license permit issued by the relevant agency of Georgia. An international driver's license will be valid for 3 months after arriving in Qatar.
Interested citizens should apply to the central office of the Qatar Traffic Department to change their driver's license.