• ყაზბეგში შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს და შვეიცარიის განვითარებ...
ყაზბეგში შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს და შვეიცარიის განვითარების ფონდის ერთობლივი სამთო-სამაშველო წვრთნები დასრულდა
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოსა და შვეიცარიის განვითარების ფონდის ურთიერთთანამშრომლობის ფარგლებში 8-15 მარტს დაგეგმილი სამთო-სამაშველო ტრენინგი და გუდაური-ყაზბეგის მონაკვეთზე ჩატარებული საველე წვრთნები წარმატებით დასრულდა.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს განსაკუთრებულ საგანგებო სიტუაციებზე რეაგირების სამმართველოს, აგრეთვე, დაბა სტეფანწმინდაში დისლოცირებული I სამთო-სამაშველო ქვეგანყოფილების და დაბა მესტიაში დისლოცირებული II სამთო-სამაშველო ქვეგანყოფილების თანამშრომლებმა, შვეიცარიელ კოლეგებთან ერთად, გუდაურში ერთობლივი სიმულაციური ღონისძიება ჩაატარეს, რომელიც წინასწარ მომზადებული სცენარის მიხედვით, განსაკუთრებულად რთული რელიეფის მთაზე ჩატარდა. სწავლება სამთო მაშველების მიერ მთიდან დაზარალებული ადამიანის ჩამოყვანას გულისხმობდა.
აღნიშნული სწავლების მიზანს კრიზისულ სიტუაციებში სამაშველო სამსახურების რეაგირების მექანიზმების გამოცდა წარმოადგენდა და იგი მოიცავდა ზამთრის სამთო-სამაშველო ოპერაციებთან დაკავშირებულ საკითხებს: სათხილამურო ტექნიკისა და ზვავში საძებნი ინსტრუმენტების გამოყენება, ზვავის სახეობების დადგენა, თოვლის ფენების ანალიზი, დაცვის წერტილების მოწყობა თოვლსა და ყინულზე, შემთხვევის ადგილზე სამაშველო აქტივობის ორგანიზება, თოკთან მუშაობა და კვანძების მომზადება, პოლისპარტი (დაზარალებულის ნაპრალიდან ამოყვანა), ჰიპოთერმიის პრევენცია, პაციენტის მდგომარეობის შეფასება.
სწავლების დასასრულს, შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ლევან ბუიღლიშვილმა მონაწილეებს სერთიფიკატები გადასცა, შვეიცარიელმა კოლეგებმა კი მათ სიმბოლური საჩუქრები გადასცეს.

• Emergency Satiations Management Agency and Swiss Agency for Development held joi...
Within the frames of cooperation between Emergency Satiations Management Agency and Swiss Agency for Development, mountain-rescue training and field exercise in Gudauri-Kazbegi scheduled on 8-15 March was successfully completed.
Special Emergency Response Division of Emergency Situations Management Agency, I mountain-rescue sub-unit of Stepantsminda and I mountain-rescue sub-unit of Mestia, along with Swiss colleagues conducted joint simulation exercise which, according to the previously elaborated scenario, was held in highlands. Training implied descending the affected person from the high point of the mountain.
The training was aimed at testing reaction mechanisms of emergency services during crises situations and covered issues of mountain-rescue operations, namely: ski technic, using of instruments aimed for searching in avalanche, establishing avalanche types, analyses of the snow layers, arrangement of the protection points, organization of the rescue activities at the site, working with rope, knot preparation, Hypothermy prevention, extraction from the rock fissure estimation of the patient’s health condition and etc.
At the end of the training deputy head of Emergency Satiations Management Agency-Levan Buiglishvili handed out certificates to the training participants while Swiss colleagues awarded them with symbolic gifts.