• კინოლოგიური პროექტი k9 აშშ-ს მთავრობამ საქართველოს გადმოსცა
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი, საქართველოში აშშ-ს ელჩი იან კელი და ფინანსთა მინისტრი ნოდარ ხადური, სხვა ოფიციალურ პირებთან ერთად, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში კინოლოგიური პროექტის დახურვის ცერემონიას დაესწრნენ. აშშ-ს მთავრობამ პროექტი K9 ქართულ მხარეს სრულად გადასცა და ის შინაგან საქმეთა და ფინანსთა სამინისტროების თანამშრომლობით გაგრძელდება.
კინოლოგიური პროექტი აშშ-ს სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) დაფინანსებით 2013 წლიდან ხორციელდებოდა. პროექტი მიზნად ისახავდა ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლას, რაც საქართველოს მთავრობისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ საკითხს წარმოადენს.
პროექტის მიმდინარეობისას შინაგან საქმეთა და ფინანსთა სამინისტროების წარმომადგენლებისგან შეიქმნა ოპერატიული დანაყოფი, რომელიც თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში და სხვადასხვა სასაზღვრო გამტარ პუნქტებში ნარკოტიკული საშუალებების აღმოჩენის საკითხებზე სამომსახურეო ძაღლებთან ერთად მუშაობს. კინოლოგებმა და სამომსახურეო ძაღლებმა 2013-2015 წელს მომზადება აშშ-ში, თურქეთში და საქართველოს სხვადასხვა გამტარ პუნქტებში გაიარეს. პროექტის ფარგლებში, რეკონსტრუქცია ჩაუტარდა ძაღლების 8 მუდმივ საცხოვრებელს - ვოლიერს, რომლებიც საერთაშორისო სტანდარტებს შეესაბამება, ხოლო თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის მახლობლად დროებითი ვოლიერები აშენდა.
ღონისძიებაზე მიწვეულ სტუმრებს წარუდგინეს პროექტის ფარგლებში გადამზადებული კინოლოგებისა და სამომსახურეო ძაღლების მიერ ნარკოტიკული საშუალების აღმოჩენისა და ამოღების სიმულაციური ოპერაცია.

• Closing ceremony of the K-9 project was held at Tbilisi International Airport
Closing ceremony of the K-9 project was held at Tbilisi International Airport. The event was attended by US Ambassador to Georgia, H.E. Ian C. Kelly, Minister of Internal Affairs Giorgi Mghebrishvili , and Minister of Finance Nodar Khaduri. The US government handed K-9 project to the Georgian side which will continue operation on the basis of the cooperation between the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Finance.
K9 project was implemented since 2013 with the support of Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL). The project is aimed at the fight against drugs, which is one of the priorities for the Government of Georgia and for the Ministry of the Internal Affairs.
Within the frames of the project Task Force was established, comprised of employees from the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Finance. The task force works at the airport and different border crossing points with specially trained sniffer dogs for drugs detection. Within the frames of the project 8 kennels were reconstructed in accordance with international standards; temporary kennels were constructed in vicinity of Tbilisi International Airport; dog handlers and service dogs were trained in the US, Turkey and Georgia.
At the event guests had an opportunity to see the simulated operation on detection and seizure of the drug substances involving the US trained dog handlers and service dogs.