• შინაგან საქმეთა სამინისტრო საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების პროგრამის კომპონენტებზე...
შინაგან საქმეთა სამინისტრო საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების პროგრამის კომპონენტებზე საინფორმაციო კვირეულს აგრძელებს - მარჯვენასაჭიანი ავტომანქანების რეგისტრაციის აკრძალვა
აღნიშნული საკანონმდებლო ინიციატივა არ გულისხმობს ქვეყანაში უკვე არსებული მარჯვენასაჭიანი ან საჭეგადატანილი ავტომანქანების აკრძალვას, არც მათ შეძენას და შემდგომში გაყიდვა/გასხვისებას.
კანონპროექტი შეეხება მხოლოდ იმ მარჯვენასაჭიანი ავტომანქანების რეგისტრაციის აკრძალვას, რომლებიც პარლამენტის მიერ დადგენილი თარიღის შემდეგ შემოვლენ ქვეყანაში.
კანონპროექტის თანახმად, ქვეყანაში არ იკრძალება მარჯვენასაჭიანი ავტომანქანების იმპორტი რე-ექსპორტის მიზნით და ტრანზიტი.
კანონი ძალაში შევა 2016 წლის იმ თარიღიდან, რომელსაც საქართველოს პარლამენტი კანონპროექტის მიღებისას დაადგენს. განისაზღვრება გონივრული დრო, რათა არ დაზარალდეს არც ერთი მფლობელი და იმპორტიორი.
კვლევებით დადასტურებულია, რომ მარჯვენასაჭიანი ავტომანქანებით მოძრაობა საგზაო ინფრასტრუქტურაზე, რომელიც მარცხენასაჭიან ავტომანქანებზეა დაგეგმილი, შეიცავს ავტოსაგზაო შემთხვევების მომეტებულ რისკს. მაგალითად, ასეთი რისკები არსებობს გასწრების მომენტში; მგზავრის ჩამოსმის მომენტში; ღამით შემხვედრი მანქანის მიმართ შუქების ზემოქმედებისას (რომელიც მარჯვენასაჭიან ავტომანქანაზე საწინააღმდეგო მიმართულებით არის მომართული) და სხვა.
საქართველოში მარჯვენასაჭიანი ავტომანქანების რაოდენობა მკვეთრად მზარდია და უახლოვდება კრიტიკულ ზღვარს: სტატისტიკური მაჩვენებლების ანალიზი მიუთითებს, რომ უახლოეს 5-7 წელიწადში მოსალოდნელია მარჯვენასაჭიანი და მარცხენასაჭიანი ავტომანქანების რაოდენობის გათანაბრება, რაც ქვეყანაში საგზაო მოძრაობის რეგულირებას და საგზაო უსაფრთხოებას სერიოზულ პრობლემებს შეუქმნის.
1949 წლის 19 სექტემბრის ჟენევის კონვენცია, რომლის წევრიც სხვა ქვეყნებთან ერთად საქართველოც არის, სახელმწიფოებს საგზაო მოძრაობის უნიფიცირებას ავალდებულებს.

• Restriction of the right-wheel vehicles
The mentioned legislative initiative does not imply restriction, or restriction of sales of the right-wheel vehicles or vehicles with the dislocated wheels in the country.
The draft law implies restriction of the registration of those right-wheel vehicles, which will be imported after the date set by the parliament of the country.
According to the legislation import and re-export of the right-wheel vehicles is not restricted in Georgia.
The law will be enacted in 2016 from the certain date which will be set by the Georgian Parliament. Reasonable period will be set in order not to damage neither the car owner, nor the importer of te vehicle.
Researches proved that driving a right-wheel vehicle on the road infrastructure which is aimed for left side movement, contains high risks of the car accidents. For example such risks are critical when overtaking a vehicle with a right-wheel car; when dropping off a passenger; when lights hit the driver moving on the opposite direction and etc.
Number of the right-wheel vehicles is sharply rising in Georgia and approaches the critical poit: analysis of the statistic data show that in the nearest 5-7 years the number of right and left-wheel vehicles will be the same, causing serious problems to the regulation of the traffic movement.
On September 19, 1949 according to Geneva Convention obliges traffic unification to all member countries.