• მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების ინდექსით საქართველო მსოფლიოს საუკეთესო 50 ქვ...
მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების ინდექსით საქართველო მსოფლიოს საუკეთესო 50 ქვეყანას შორის დასახელდა
გლობალური დემოკრატიის საერთაშორისო შემფასებელმა ორგანიზაციამ „დემოკრატიის მრავალფეროვნება“ მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების ინდექსი გამოაქვეყნა. კვლევის მიხედვით ირკვევა, რომ საქართველომ შეფასების 4 - ბალიანი სისტემით 3,5 ქულა დაიმსახურა და მსოფლიოში 50-ე ადგილზე გავიდა.
2012 წლის შემდეგ შეფასების გაუმჯობესებით საქართველო მსოფლიოს საუკეთესო ათეულშია, ევროპაში კი პირველ ადგილზეა. საქართველოს 2012 წელს შეკრების თავისუფლების მიხედვით ევროპის ყველაზე საშიში ქვეყნების სამეულში იყო რუსეთთან და ბელარუსთან ერთად და მსოფლიოში 99-ე პოზიცია ეკავა, შემდგომ 11-წლიან პერიოდში კი საქართველო მსოფლიო რეიტინგში 49 ადგილით დაწინაურდა.
საქართველო მინიჭებული ინდექსის მიხედვით, უსწრებს ისეთ ქვეყნებს როგორებიცაა: ამერიკის შეერთებული შტატები, დიდი ბრიტანეთი, შვეიცარია, ლატვია, რუმინეთი, პოლონეთი, უნგრეთი, ბულგარეთი, სამხრეთ კორეა, სინგაპური, თურქეთი და ა.შ.
მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების ინდექსის მიხედვით, ისტორიულად ყველაზე მაღალი შეფასებები საქართველომ წელს და შარშან გამოქვეყნებულ ინდექსში მიიღო.

• According to the index of freedom of peaceful assembly, Georgia was named among ...
According to the index of freedom of peaceful assembly, Georgia was named among the top 50 countries in the world
The international evaluation organization of global democracy "Diversity of Democracy" published the index of freedom of peaceful assembly. According to the research, Georgia earned 3.5 points on a 4-point evaluation system and was ranked 50th in the world.
After 2012, by improving the assessment, Georgia is in the top ten in the world, and in the first place in Europe. In 2012, Georgia was among the top three most dangerous countries in Europe, along with Russia and Belarus, and ranked 99th in the world, and in the following 11-year period, Georgia advanced by 49 places in the world ranking.
According to the assigned index, Georgia is ahead of such countries as: the United States of America, Great Britain, Switzerland, Latvia, Romania, Poland, Hungary, Bulgaria, South Korea, Singapore, Turkey, etc.
According to the Index of Freedom of Peaceful Assembly, Georgia received historically the highest ratings in the index published this year and previous year.