• პარლამენტმა მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორის სამსახურის შესახებ კანონპროექ...
საქართველოს პარლამენტმა დაამტკიცა საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი, რომელიც საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორის მექანიზმის დანერგვას ითვალისწინებს.
ცვლილებების თანახმად, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორი განახორციელებს სამართალწარმოების პროცესში მოწმის/დაზარალებულის მხარდაჭერას. გარდა ამისა, კოორდინატორი მოწმეს და დაზარალებულს დაეხმარება საგამოძიებო ორგანებთან ეფექტიანი კომუნიკაციის დამყარებაში, გამოძიების ეტაპზე უზრუნველყოფს მათ სათანადო ინფორმირებას, ამასთან, საჭიროების შემთხვევაში, მოწმეს და დაზარალებულს შესთავაზებს სახელმწიფოში არსებულ სერვისებს და დაეხმარება ამ სერვისებში ჩართვის პროცესში.
არსებული პრაქტიკის ანალიზმა ცალსახად აჩვენა, რომ კოორდინატორის სამსახური ძალზე ქმედითი მექანიზმია და უამრავ მოწმესა და დაზარალებულს მნიშვნელოვანი მხარდაჭერა გაუწია სისხლის სამართლის პროცესში მონაწილეობის გაადვილების მიმართულებით.
მნიშვნელოვანია, რომ ცვლილებების თანახმად, გამოძიების ეტაპზე გამომძიებელს ენიჭება უფლებამოსილება სისხლის სამართლის საქმეში ჩართოს მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორი, რაც ხელს შეუწყობს მათთვის სერვისების ოპერატიულად მიწოდებას.
ცვლილებათა პაკეტით, გაიმიჯნა საქართველოს გენერალური პროკურატურისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს კოორდინატორთა ფუნქციები, რაც სამომავლოდ რესურსების ეფექტურად გადანაწილებას შეუწყობს ხელს.

• Parliament approved the draft law on the Witness and Victim Coordinator Service
The Parliament of Georgia has approved the package of legislative changes envisaging the introduction of a witness and victim coordinator mechanism in the system of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
According to legislative changes, the Witness and Victim Coordinator of the Ministry of Internal Affairs of Georgia will support the witness / victim during the legal proceedings. In addition, the coordinator will assist the witness and the victim in establishing effective communication with the investigative authorities, provide them with appropriate information during the investigation phase, and, if necessary, offer state services to the witness and the victim and assist in the process of involvement in the mentioned services.
The analysis of the existing practice has clearly demonstrated that the Coordinator's Office has proved to be an effective mechanism and provided significant support to a number of witnesses and victims in order to facilitate their participation in the criminal procedures.
It is notable that according to legislative changes, at the investigative phase, the investigator is authorized to involve the witness and victim coordinator in the criminal case to facilitate the prompt delivery of services.
According to the package of legislative changes, the functions of the coordinators of the General Prosecutor's Office of Georgia and the Ministry of Internal Affairs have been separated to facilitate the efficient redistribution of resources in the future.