• პოლიციამ აჭარაში ნარკოდანაშაულისთვის ორი პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის უბნის ინსპექტორების და დეტექტივების სამმართველოების თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ნარკოდანაშაულისთვის ორი პირი - 1985 წელს დაბადებული გ.გ. და 1988 წელს დაბადებული მ.ვ. დააკავეს.
სამართალდამცველებმა ორივე ბრალდებული ბათუმში, აეროპორტის გზატკეცილზე შეაჩერეს. პოლიციამ დაკავებულების პირადი ჩხრეკისას ნივთმტკიცებად ამოიღო 110 აბი „მეტადონის“ შემცველი ნარკოტიკული საშუალება, ასევე, „ჰეროინის“ და „მეტამფეტამინის“ შემცველი ნარკოტიკები.

• Two persons detained in Adjara for the drug crime
The officers of District Inspectors and Detectives Division under Adjara Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search and investigative activities detained two persons for drug crime - G.G. (DoB 1985) and M.V. (DoB 1988).
Law enforcers detained both of the detainees on the Airport highway, Batumi. During the personal search of the detainees 110 pills of “Methadone” and “Methamphetamine” containing drug substances as well as “heroin” were seized as evidence.
Investigation is in progress on the fact of illegal purchase and keeping of drugs in large and especially large quantities, article 260 III and VI parts, sub-paragraph “A” of the Criminal Code.