• პოლიციამ ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების, ხელმძღვანელობის, მასში მონაწილეობისა და ...
პოლიციამ ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების, ხელმძღვანელობის, მასში მონაწილეობისა და ძალადობრივი ქმედებისაკენ საჯაროდ მოწოდების ბრალდებით 5 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და იმერეთის რეგიონში, ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების, ხელმძღვანელობის, მასში მონაწილეობისა და ძალადობრივი ქმედებისაკენ საჯაროდ მოწოდების ბრალდებით 5 პირი დააკავეს.
დაკავებული არიან: 1996 წელს დაბადებული ო.ც., 1990 წელს დაბადებული გ.მ., 1975 წელს დაბადებული ჯ.ა., 1996 წელს დაბადებული ა.ჭ. და უცხო ქვეყნის მოქალაქე 1997 წელს დაბადებული რ.ს.
კომპლექსურად ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ ბრალდებულები რუსთაველის გამზირზე, მიმდინარე აქციების დროს არ ემორჩილებოდნენ და წინააღმდეგობას უწევდნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებს, ასევე აქტიურად მონაწილეობდნენ ჯგუფურ ძალადობაში და პოლიციელების მიმართულებით სხვადასხვა საგანს ისროდნენ.
სამართალდამცველებმა ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკისას მობილური ტელეფონები, კომპიუტერული ტექნიკა, სამხედრო ტანსაცმელი, აირწინაღები ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
ასევე, მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, გადაუდებელი აუცილებლობიდან გამომდინარე თბილისში 4 პირის საცხოვრებელ ბინაში ჩხრეკა ჩატარდა, საიდანაც სამართალდამცველებმა ცეცხლსასროლი იარაღები, დიდი ოდენობით თანხა, მეხსიერების ბარათები და კომპიუტერული ტექნიკა ამოიღეს.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 225-ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილებით და 239-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში, მიმდინარე აქციების ფარგლებში სისხლის სამართლის კოდექსის 225-ე და 239-ე პრიმა მუხლებით, რაც ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებას, ხელმძღვანელობას ან მასში მონაწილეობასა და ძალადობრივი ქმედებისაკენ საჯაროდ მოწოდებას გულისხმობს დაკავებულია 13 პირი. ხოლო, აფეთქების მომზადების ბრალდებით დაკავებულია 1 პირი.
ასევე, მიმდინარე აქციების ფარგლებში, გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე და 353-ე პრიმა მუხლებით მიმდინარეობს, რომლის ფარგლებშიც ამ დროისთვის დაკავებულია 9 პირი.

• Police arrested 5 people on charges for organizing, leading, participating in gr...
Police arrested 5 people on charges for organizing, leading, participating in group violence and publicly calling for violent actions
Employees of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operational measures and investigative actions, arrested 5 people in Tbilisi and Imereti region for organizing, leading, participating in group violence and publicly calling for violent actions.
The following persons were arrested: O.C. (DoB 1996) G.M. (DoB 1990), J.A. (DoB 1975), A.Ch. (DoB 1996) and a citizen of foreign country R.S. (DoB 1997).
As a result of the complex investigative actions, it was established that the defendants disobeyed and resisted the employees of the Ministry of Internal Affairs during the ongoing protests on Rustaveli Avenue, and actively participated in group violence as well. They also threw various objects at police officers.
During the personal search and search activities held in residential houses, the law enforcement officers seized mobile phones, computer equipment, military clothing, and explosives as evidence.
Herewith, as part of the ongoing investigation, due to urgent necessity, a search was conducted in the residential apartment of 4 persons in Tbilisi, from which law enforcement officers seized firearms, a large amount of money, memory cards and computer equipment.
The investigation is being conducted under the Article 225, I and II parts and Article 239, part I of the Criminal Code of Georgia.
In the Ministry of Internal Affairs, throughout current protests, 13 persons have been arrested under Articles 225 and 239 of the Criminal Code of Georgia, which implies organizing, leading or participating in group violence and publicly calling for violent actions. Herewith, 1 person is arrested on charges of preparing an explosion.
Within the frames of the current protest, the investigation is being conducted under Articles 187 and 353 (1) of the Criminal Code of Georgia, within the frames of which 9 persons have been arrested at the moment.