• პოლიციამ იმერეთში ჯგუფურად ჩადენილ გამოძალვის ფაქტზე 3 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის და ამავე დეპარტამენტის ჭიათურის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, წარსულში ნასამართლევი 3 პირი დააკავეს.
ჯგუფური გამოძალვის ბრალდებით დაკავებულები არიან "კრიმინალური ავტორიტეტები": 1994 წელს დაბადებული კ.კ., ასევე ორი სხვადასხვა "კანონიერი ქურდის" ოჯახის წევრები - 1978 წელს დაბადებული მ.ა. (მეტსახელად „თეოფილიჩი“) და 1968 წელს დაბადებული ბ.დ. (მეტსახელად „გრიშიჩი“).
გამოძიებით დადგინდა, რომ წარსულში არსებული უთანხმოების ნიადაგზე, 1997 წელს დაბადებულ გ.ნ.-სგან ბრალდებულები მათთვის კონკრეტული თანხის გადაცემას ითხოვდნენ.
ასევე, ერთ-ერთი ბრალდებულის, მ.ა.-ს დავალებით, ბ.დ. და კ.კ. აღნიშნულ პიროვნებას შეხვდნენ, ხოლო მ.ა. ამავე პიროვნებას მობილური ტელეფონით დაუკავშირდა. ბრალდებულებმა მას 1 000 აშშ დოლარის გადახდა მოსთხოვეს, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ჯანმრთელობის დაზიანებით და სიცოცხლის მოსპობით დაემუქრნენ.
სამართალდამცველებმა, ინტენსიურად ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებებისა და სპეციალური ოპერატიული ღონისძიების შედეგად სამივე პირი იმერეთში, საკუთარ საცხოვრებელ სახლებში დააკავეს.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 181-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც ჯგუფურად ჩადენილ გამოძალვას გულისხმობს.

• Police arrested 3 people in Imereti on the fact of extortion committed in group
The employees of the Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department of the Ministry of Internal Affairs and Chiatura police division of the same department, as a result of joint operational measures and investigative actions, arrested 3 persons convicted in the past, based on the judge's decision.
"Criminal authorities" are arrested on charges of extortion committed in group: K.K., (DoB 1994), as well as members of the families of two different "thieves in law" - M.A. (DoB 1978) nicknamed "Teofilichi" and B.D. (DoB 1968) nicknamed "Grishich".
Committed crimes envision up to 7 years of imprisonment.
The investigation established that on the basis of previous disagreements, the defendants demanded a specific amount of cash from G.N., (DoB 1997).
In addition to the mentioned, under the instructions of one of the defendants- M.A., B.D. and K.K. met the mentioned person, while M.A. contacted the mentioned person by mobile phone. The defendants demanded from him to pay 1,000 US dollars, otherwise they threatened to harm his health and take his life.
Law enforcement officers, as a result of intensive investigative actions and a special operational measure, arrested all three persons in their residential places in Imereti region.
The investigation is being conducted under Article 181, Part II, sub-paragraph "A" of the Criminal Code of Georgia, which refers to group extortion.