• პოლიციამ ინტერნეტით ნარკოტიკების გასაღების ფაქტები აღკვეთა - დაკავებულია 4 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ქვეყანაში ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვისა და გავრცელების წინააღმდეგ უკომპრომისო ბრძოლას განაგრძობს. სამართალდამცველებმა თბილისში ნარკოტიკული საშუალებების ინტერნეტით გასაღების ფაქტები აღკვეთეს და დედაქალაქში სხვადასხვა ადგილზე შემდგომი რეალიზაციის მიზნით განთავსებული ნარკოტიკები ამოიღეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულები ნარკოტიკულ საშუალებებს ინტერნეტის საშუალებით სისტემატურად ყიდდნენ.
ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ინტენსიური ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 4 პირი დააკავეს: 1984 წელს დაბადებული ლ. ნ., 2002 წელს დაბადებული ნ. ქ., 1999 წელს დაბადებულ ა. ჭ., 2002 წელს დაბადებული მ. კ.
სამართალდამცველებმა, ლ.ნ.-ის პირადი და საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, ასევე, ნ.კ.-ის საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას, „მეტადონის“ შემცველი ნარკოტიკული ნივთიერება და ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერება - ე.წ. „ბიო“ ამოიღეს. ნივთმტკიცებად ამოღებულია მათ მიერ სხვადასხვა ლოკაციაზე შემდგომი გასაღების მიზნით განთავსებული „მეტადონის“ შემცველი ნარკოტიკული ნივთიერება და ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერება - ე.წ. „ბიო“.
ლ.ნ.-ს ბრალი განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვასა და დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების გასაღების მცდელობაში ედება, რაც 8-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
ნ. ქ.-ს კი ბრალად ედება ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენა-შენახვა და რეალიზაციის მცდელობა, რაც 6-დან 11 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
პოლიციამ, ა. ჭ.-ის და მ. კ.-ის პირადი ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოიღო მათ მიერ წინასწარ შეთანხმებით ჯგუფურად და გასაღების მიზნით უკანონოდ შეძენილი ნარკოტიკული საშუალება „ალფა-პვპ“-ის შემცველი 1, 670 მლ სითხე. საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად ასევე დადგინდა, რომ დაკავებულები მოტოციკლებით გადაადგილდებოდნენ და საკურიერო სერვისის ერთ-ერთი კომპანიის კუთვნილი ყუთების გამოყენებით სხვადასხვა ლოკაციაზე ნარკოტიკულ საშუალება „ალფა-პვპ“-ს შემდგომი რეალიზაციის მიზნით ათავსებდნენ. სამართალდამცველებმა აღნიშნული ლოკაციებიდან 15 შეკვრად დაფასოებული 16 გრამამდე ნარკოტიკული საშუალება „ალფა-პვპ“ ამოიღეს.
ა. ჭ.-ს და მ. კ.-ს წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვასა და უკანონო გასაღების მცდელობაში ედებათ ბრალი, რაც 7-დან 14 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
ნარკოტიკული საშუალების და ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენა-შენახვის და ჯგუფურად უკანონო გასაღების მცდელობის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, ამავე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, 260-ე მუხლის მე-6 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, 19-260-ე მუხლის მე-4 ნაწილით, 19-260-ე მუხლის მე-5 ნაწილის „ა“ და „ბ“ ქვეპუნქტებით მიმდინარეობს.

The Ministry of Internal Affairs continues its uncompromising fight against drug circulation and distribution in the country. The law enforcers foiled the facts of selling drugs through Internet in Tbilisi and seized drugs placed in different places of the capital for further realization.
The investigation established that deainees sold drugs through internet on the regular basis.
The employees of the Main Division for Combating Illegal Circulation of Drugs under the Central Criminal Police Department, as a result of intensive operative and investigative activities, arrested 4 persons: L.N. (DoB1984). N.K. (2002). A.Ch. (DoB 1999) and M. K. (DoB 2002).
During the personal search of L.N's and his residential house, as well as during the search of N.K's apartment, the law enforcers seized drug substance containing methadone and a new psychoactive substance - so-called "Bio". The "methadone" containing narcotic substance placed at different locations and a new psychoactive substance - so-called "Bio" have also been seized as evidence.
L.N is accused of illegally purchasing and keeping of drugs in especially large quantities and the attempted selling of drugs in large quantities. The committed crime envisages from 8 to 20 years or lifetime imprisonment.
N. K. is accused of illegal purchase-keeping and attempted sale of a new psychoactive substance, which envisages imprisonment from 6 to 11 years.
During the personal search of A.Ch. and M.K. 1, 670 ml of liquid, "Alpha-PvP" drug was seized as evidence, illegally purchased by the group with the prior agreement for further realization. The investigation also established that the detainees were moving in the capital by motorcycles and used product boxes belonging to one of the courier service companies, for placing"Alpha-PVP" drug at various locations for further realization. The law enforcers seized up to 16 grams of the drug "Alpha-PVP" wrapped in 15 packages from the mentioned locations.
A.Ch. And M. K. are accused of illegal purchase and storage of drugs in group with the prior agreement, and the attempted selling of the drug substances which envisages imprisonment for a term of 7 to 14 years.
Investigation regarding the facts of the attempted illegal purchase-storage and illegal selling of drugs and new psychoactive substances are in progress under Article 260, Part II, Article 260, Part III, Subparagraph B, Article 260, Part VI, Article 19-260, Part IV, Article 19-260, Part V, Subparagraphs “A” and “B” of the Criminal Code of Georgia.