• პოლიციამ ქუთაისში „კანონიერი ქურდისთვის“ მიმართვის ბრალდებით ერთი პირი დააკავა ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტთან ერთად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1948 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი პ.გ., „კანონიერი ქურდისთვის“ მიმართვის ბრალდებით, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა, რომელიც ქუთაისში ერთ-ერთი რესტორნის თანამფლობელია, კერძო მეწარმეებთან არსებული ვალების გამო ბიზნესპარტნიორთან წარმოქმნილი ფინანსური დავის თავის სასარგებლოდ გადაწყვეტის მიზნით, თურქეთის რესპუბლიკაში მყოფ ქართველ „კანონიერ ქურდებს“ - ბ.კ.-სა და რ.ძ.-ს მიმართა.
ქურდული გარჩევის შედეგად, „კანონიერმა ქურდებმა“ ფინანსური დავა პ.გ.-ს სასარგებლოდ გადაწყვიტეს. მის ბიზნესპარტნიორს კი რესტორნის ვალის - დაახლოებით, 200 000 აშშ დოლარის გადახდა დააკისრეს.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, პ.გ. ქუთაისში დააკავეს.
პოლიციამ, ბრალდებულის პირადი და საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოიღო კომპიუტერული ტექნიკა და დაკავებულის მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც იგი საზღვარგარეთ მცხოვრებ ქართველ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდა.
გამოძიება „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის ფაქტზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე მე-4 პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით მიმდინარეობს.

• Police detained one person in Kutaisi for connections with the “Thief in Law”
The officers of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department of the Ministry of Internal Affairs along with the officers of the Special Tasks Department, as a result of jointly held operative-search and investigative activities detained previously convicted P.G. (DoB 1948) for having connections with the so called “Thieves’ World” on the basis of the relevant Court decision.
Investigation established that detainee, who is the co-owner of one of the restaurants located in Kutaisi, contacted Georgian “Thieves in Law” residing in Turkey- B.K. and R.Dz. in order to settle the dispute with the private entrepreneurs regarding the debt he owned and for negotiating the disagreement in his favor.
As a result of the criminal skirmish, “Thieves in Law” settled the disagreement in favor of P.G. while his business partner became obliged to pay the restaurant debt in the amount of 200 000 US dollars.
As a result of the operative-investigative police activities P.G. was taken under arrest in Kutaisi.
In the course of the personal search and searching activities held in detainee’s house, law enforcers seized computer technic and mobile phone as evidence which was used to get in touch with the “Thieves in Law” living abroad.
Investigation is in progress on the fact of contacting the “Thieves in Law” article 2234, part I envisaged by the Criminal Code of Georgia.