• პოლიციამ ”საქართველოს ბანკზე” ყაჩაღური თავდასხმის ფაქტი ცხელ კვალზე გახსნა - დაკ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ისანი-სამგორის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისში, აფრიკის დასახლებაში მდებარე „საქართველოს ბანკის“ ექსპრესფილიალზე ყაჩაღური თავდასხმის ფაქტზე, წარსულში ნასამართლევი 2 პირი: 1992 წელს დაბადებული დ.ბ. და ამავე წელს დაბადებული გ.ჟ. დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღითა და პისტოლეტით შეიარაღებული ბრალდებულები მიმდინარე წლის 1-ელ აპრილს, საღამოს, თბილისში, აფრიკის დასახლებაში მდებარე „საქართველოს ბანკის“ ექსპრესფილიალში შეიჭრნენ. ცეცხლსასროლი იარაღის მუქარით მოლარე-ოპერატორს ფული გასტაცეს, რა დროსაც დაცვის პოლიციის თანამშრომელმა, დანაშაულის აღკვეთის მიზნით, ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლა განახორციელა.
ორივე თავდამსხმელი მსუბუქად დაიჭრა, თუმცა ბრალდებულებმა ბანკის ტერიტორიის დატოვება მოახერხეს, ჩასხდნენ იქვე მდგომ ავტომობილში და იარაღის მუქარით აიძულეს მძღოლი, რომ ისინი კონკრეტულ მისამართზე წაეყვანა.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, რამდენიმე საათში დაადგინეს თავდამსხმელების ვინაობა და ადგილმდებარეობა. პოლიციამ ორივე მათგანი მომხდარიდან მალევე, ცხელ კვალზე დააკავა.
ბრალდებულების დაკავების ადგილას, საცხოვრებელი ბინის ფარდულის ჩხრეკისას ამოღებული იქნა დანაშაულის ჩადენის იარაღები, ხოლო ავტომანქანიდან, რომლითაც თავდამსხმელებმა შემთხვევის ადგილი დატოვეს, ამოღებულია ბანკიდან წაღებული ფულის ნაწილი.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 179-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით და 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით მიმდინარეობს, რაც ჯგუფურად ჩადენილ ყაჩაღობას და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარებას გულისხმობს.

• Police solved the case of armed robbery attack on “Bank of Georgia” - 2 people a...
The officers of Isani-Samgori Police Main Division under Tbilisi Police Department solved the fact of armed robbery committed against the Bank of Georgia Express branch located in Africa settlement, Tbilisi. As a result of operative-investigative activities the law enforcers detained two persons with previous convictions: D.B. (DoB 1992) and G.J.(DoB 1992).
The committed crime envisions from 6 to 9 years or lifetime imprisonment.
The investigation established that the accused persons, armed with automatic weapons and pistols, broke into the express branch of the “Bank of Georgia” in Tbilisi on April 1, of the current year. Under the threats and pressure of weapons, the cashier-operator was robbed during which a security police officer opened fire against the assailants with the purpose of preventing a crime.
Both attackers received non-grave injuries, however managed to leave the bank area, got into a nearby car and threatened the driver with a firearm, forcing him to take them to a particular address.
In the course of investigation, the law enforcers managed to identify and locate the attackers within a few hours. Police arrested both of them shortly after the incident, as a result of immediate police activities.
At the scene of the arrest, during the search of the shed of the apartment, the weapons of crime were seized, and a part of illegally appropriated cash taken from the bank which was detected in the vehicle by which the attackers left the scene.
The investigation is in progress under Article 179, Part II, Subparagraph “B”, Article 236, Parts III and IV of the Criminal Code of Georgia, which stipulates armed robbery committed in group and illegal purchase, storage and carrying of firearms.