• პოლიციამ საქართველოს მოქალაქის უცხო ქვეყანაში უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამისი პ...
პოლიციამ საქართველოს მოქალაქის უცხო ქვეყანაში უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამისი პირობების შექმნისა და ორგანიზების გაწევის ბრალდებით 3 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს და ტრეფიკინგის და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან და აშშ-ის საელჩოს დიპლომატიური უსაფრთხოების საზღვარგარეთ წარმოებული კრიმინალური გამოძიების სამსახურთან თანამშრომლობით ჩატარებული კომპლექსური ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და ქუთაისში 3 პირი დააკავეს.
საქართველოს მოქალაქის უცხო ქვეყანაში წინასწარი შეცნობით უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამისი პირობების არაერთგზის შექმნისა და ორგანიზების ბრალდებით დაკავებული არიან: 1984 წელს დაბადებული ნ.ვ., 1991 წელს დაბადებული ნ.დ. და 1990 წელს დაბადებული ნ.ბ.
გამოძიებით დადგენილია, რომ ბრალდებულმა ნ.ვ.-მ შექმნა ტურისტული კომპანია, რომელიც ორგანიზებას უწევდა ამერიკის შეერთებულ შტატებში საქართველოს მოქალაქეების უკანონოდ გამგზავრებას და იქ დარჩენას. ნ. დ. და ნ. ბ. აღნიშნულ კომპანიაში იყვნენ დასაქმებული.
გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ ბრალდებულები ამერიკის შეერთებულ შტატებში წასვლის მსურველ პირებს, გარკვეული თანხის სანაცვლოდ, შესაბამის დოკუმენტაციას უმზადებდნენ, რის შემდეგაც სხვადასხვა ქვეყნის გავლით ახდენდნენ მათ ტრანსპორტირებას ამერიკის შეერთებული შტატების საზღვართან, საიდანაც საქართველოს მოქალაქეები უკანონოდ გადადიოდნენ ამერიკის შეერთებულ შტატებში.
საქმეზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, სამართალდამცველებმა განახორციელეს ფარული აუდიო-ვიდეო ჩაწერა, რის შედეგადაც დადასტურდა დაკავებულთა მიერ ჩადენილი უკანონო ქმედებები.
პოლიციამ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ბრალდებულების სამუშაო ოფისებში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო ფულადი თანხა, დოკუმენტები, კომპიუტერული ტექნიკა და მობილური ტელეფონები.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე სეკუნდა მუხლით მიმდინარეობს, რაც საქართველოს მოქალაქის უცხო ქვეყანაში წინასწარი შეცნობით უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამისი პირობების შექმნასა და ორგანიზებას გულისხმობს.

• The police arrested three people for creating and organizing conditions for the ...
The police arrested three people for creating and organizing conditions for the illegal stay of a Georgian citizen in foreign country
As a result of complex operational measures and investigative actions carried out by the employees of the main division for the fight against organized crime, the division of the fight against trafficking and illegal migration under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, in cooperation with the General Prosecutor's Office and the Criminal Investigation Service of US Embassy’s Diplomatic Security three persons were detained in Tbilisi and Kutaisi.
The mentioned persons are accused of repeatedly creating and organizing conditions for the illegal stay of a Georgian citizen in a foreign country. The detainees are : N.V. (DoB 1984), N.D. (DoB 1991) and N.B. (DoB 1990).
The investigation established that the N.V. created a travel company that organized illegal travel of Georgian citizens to the United States of America and their stay there. N. D. and N. B. were employed in the mentioned company.
The investigation also established that the defendants, in exchange for a certain amount of money, prepared appropriate documents for those wishing to go to the United States, transported them through different countries to the border of the United States, from where Georgian citizens illegally crossed the United States border.
Within the frames of the ongoing investigation, on the basis of the court decision, the law enforcement officers made a secret audio-video recording, as a result of which the illegal actions committed by the detainees were confirmed.
Based on the judge's decision, the police, as a result of the search conducted in the work offices of the defendants, seized cash, documents, computer equipment and mobile phones as evidence.
The investigation is being conducted under Article 344 of the Criminal Code of Georgia, implying the creation and organization of appropriate conditions for the illegal stay of a Georgian citizen in a foreign country with prior knowledge.