• პოლიციამ თაღლითური ორგანიზებული ჯგუფის 13 წევრი დააკავა, რომლებიც ტურისტებს მო...
პოლიციამ თაღლითური ორგანიზებული ჯგუფის 13 წევრი დააკავა, რომლებიც ტურისტებს მოტყუებით შეკვეთილი მომსახურების შეუსაბამო დიდ თანხებს ახდევინებდნენ
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ თბილისის კლუბებში ტურისტებისგან დიდი ოდენობით თანხების დაუფლების თაღლითური სქემა გახსნა. ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თაღლითობის ბრალდებით, ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები - 13 პირი დააკავეს.
დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები უცხოელი ტურისტების მიმართ ჩადენილი თაღლითური ქმედებით სოლიდურ შემოსავლებს იღებდნენ. ბრალდებულები ტურისტებს მოტყუებით, მუქარით, ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ზეწოლით, იძულებით ახდევინებდნენ შეკვეთილი მომსახურების შეუსაბამო, არარეალურ, დიდ თანხებს. მათი დანაშაულებრივი ქმედებით სერიოზულად ილახებოდა საქართველოს, როგორც ტურისტული ქვეყნის იმიჯი და ჩვენს ქვეყანაში არსებული უსაფრთხო გარემოს რეპუტაცია.
პოლიციამ რამდენიმეთვიანი ინტენსიური კომპლექსური საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავა: სომხეთის მოქალაქეები - 1997 წელს დაბადებული ა. ა., 1996 წელს დაბადებული ა.ს., 1997 წელს დაბადებული ტ. ჰ., ასევე, საქართველოს მოქალაქეები - 1998 წელს დაბადებული ნ. გ., 1982 წელს დაბადებული ხ. ბ., 2001 წელს დაბადებული ლ. წ., 1995 წელს დაბადებული თ. შ., 1991 წელს დაბადებული ვ. კ., 1996 წელს დაბადებული მ. გ., 1999 წელს დაბადებული ე. მ., 1987 წელს დაბადებული ნ. თ., 1999 წელს დაბადებული ნ. დ., 1999 წელს დაბადებული ნ. ხ.
მათ ბრალად ედებათ ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ჩადენილი თაღლითობა, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებული ქალები, რომლებიც თბილისში მდებარე კლუბებში - „ქალაქურსა“ და „როიალში“ ე.წ. პრომო გოგონებად მუშაობდნენ, სხვა ბრალდებულებთან - ამავე კლუბების მფლობელ ა.ა.-სთან, მენეჯერებთან - ა.ს.-სა და ტ.ჰ.-სთან შეთანხმებით, მეტი ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით, საქართველოში ჩამოსულ უცხოელ ტურისტ მამაკაცებს თავს აპატიჟებინებდნენ და მათთან შეუთანხმებლად უკვეთავდნენ სხვადასხვა დასახელების სასმელს და საკვებს. შემდეგ, თაღლითურ სქემაში ჩართულ მიმტანს უცხოელ ტურისტებთან მიქონდა ჩეკი და ბრალდებულები მათ მოტყუებით, იძულებით ახდევინებდნენ შეკვეთილი მომსახურების შეუსაბამო დიდ თანხებს.
სამართალდამცველებმა, კლუბი "როიალის" ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს, სავარაუდოდ, დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული თანხები - 980 ლარი, 2 712 აშშ დოლარი, 1 815 ევრო, 64 500 რუსული რუბლი, 500 შვეიცარიული ფრანკი, 712 არაბული დირჰამი და 3 550 ავსტრალიური დოლარი .
ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკისას ასევე ამოღებულია მობილური ტელეფონები, საბანკო ბარათები და სხვადასხვა სახის დოკუმენტაცია.
საქმეზე გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის “ბ“ და მე-4 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტებით, რაც გულისხმობს ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ჩადენილ თაღლითობას, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია.

• Police arrested 13 members of organized group of swindlers who charged tourists ...
Police arrested 13 members of organized group of swindlers who charged tourists unreasonably large sums of money for fraudulently ordered services
The Ministry of Internal Affairs has uncovered a fraud scheme of appropriating large sums of money from tourists in Tbilisi clubs. The officers of the Main Division for Combating Organized Crime under the Central Criminal Police Department arrested 13 members of an organized criminal group on charges of fraud as a result of operative and investigative activities carried out together with the General Prosecutor's Office.
The members of the criminal group were earning a solid income by committing fraudulent acts against foreign tourists. Defendants forced tourists to pay inappropriate, unrealistic, large sums of money for the services ordered by deception, under threats, physical and psychological pressure. Their criminal actions seriously damaged Georgia's image as a tourist country and the reputation of a safe environment in our state.
As a result of several months of intensive complex investigative activities, the police arrested the following persons on the basis of the relevant court decision: Armenian citizens - A.A. (DoB 1997), A.S. (DoB 1996), T. H. (DoB 1997). as well as Georgian citizens - N.G. (DoB 1998), Kh. B. (DoB1982) L.Ts. (DoB 2001), T. Sh. (DoB 1995), V. K. (DoB 1991), M.G. (DoB1996), E.M. (DoB 1999), N.T. (DoB 1987) N.D. (DoB1999) and N.Kh. (DoB 1999).
The mentioned persons are accused of swindle committed by an organized group, which caused significant damage.
The investigation has established that the accused women, who were employed in clubs - "Kalakuri" and "Royal" in Tbilisi as the so-called “promo girls” were criminally allied with A.A., owner of the clubs, managers - A.A. and T.H. In order to get more financial benefits, they invited male foreign tourist to Georgia to the clubs and ordered various foods and drinks without their consent. After the order, the waiter involved in the fraudulent scheme brought a check to foreign tourists and defendants and forced them to pay unreasobaly large sums for the services ordered.
Law enforcement officers, during a search of the club "Royal", seized - 980 GEL, 2,712 USD, 1,815 EUR, 64,500 Russian rubles, 500 Swiss francs, 712 Arabic dirhams and 3,550 Australian dollars presumably obtained as a result of illegal activities.
During the personal search and search activities held in residential houses of the accused persons, mobile phones, bank cards and various documents were also seized.
Operative-search and investigative activities are underway in order to identify other circumstances related to the case of fraudulent misappropriation of large sums of tourists and to identify and arrest other persons related to the mentioned facts.
The case is being investigated under Article 180, Part II, Subparagraphs “B” and Part IV, Subparagraph “A” of the Criminal Code of Georgia, which stipulates fraud committed by an organized group, which caused significant damage.