პოლიციამ თბილისსა და რეგიონებში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები ამოიღო - დაკავებულია 7 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა თბილისში, კახეთის, ქვემო ქართლისა და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა ამოიღეს. ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დაკავებულია 7 პირი.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ბრალდებით, 1990 წელს დაბადებული ქ.ი. დააკავეს. სამართალდამცველებმა, ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოიღეს პისტოლეტი, მჭიდი და 11 საბრძოლო ვაზნა.
ამავე დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვისა და ტარების ბრალდებით, 2 პირი - 1998 წელს დაბადებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი ჯ.თ. და 1960 წელს დაბადებული ზ.ფ. თბილისში დააკავეს.
პოლიციამ, ჯ.თ.-ის მართვის ქვეშ არსებული ავტომობილის ჩხრეკისას, პისტოლეტი, მჭიდი და 17 საბრძოლო ვაზნა, ხოლო ზ.ფ.-ის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 29 საბრძოლო ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღო.
ძველი თბილისის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა კი 1981 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი გ.ხ. თბილისში, მშვიდობის ხიდის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარებისთვის დააკავეს. პოლიციამ, მისი პირადი ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღო ნაგანის სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღი, 6 ვაზნა და გასაშლელი დანა.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის უბნის ინსპექტორების სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით, 1979 წელს დაბადებული, წარსულში სხვადასხვა დანაშაულისთვის ნასამართლევი ვ.ჯ. ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ერთ-ერთ სოფელში დააკავეს. სამართალდამცველებმა, ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, პისტოლეტი, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, 2 მჭიდი და 42 საბრძოლო ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის რუსთავის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა 1990 წელს დაბადებული, წარსულში სხვადასხვა დანაშაულისთვის ნასამართლევი და ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი ჯ.მ. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარებისთვის დააკავეს. პოლიციამ რუსთავში, ბრალდებულის პირადი ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით ამოიღო ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 26 საბრძოლო ვაზნა.
კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის ყვარლის რაიონული სამმართველოს და თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1989 წელს დაბადებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი გ.მ. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვის და ტარების ბრალდებით დააკავეს. პოლიციამ, ბრალდებულის პირადი ჩხრეკისას, ნივთმტკიცებად ამოიღო ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, 2 მჭიდი და 50 საბრძოლო ვაზნა.
ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის და ტარების ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით მიმდინარეობს.

• Police seized illegal firearms in Tbilisi and regions of the country- 7 people a...
The officers of the Ministry of Internal Affairs seized illegal firearms and ammunition in Tbilisi, Kakheti, Kvemo Kartli and Samegrelo-Zemo Svaneti regions. As a result of operative-investigative measures and investigative activities, 7 persons have been detained.
The officers of Tbilisi Police Department detained K.I., (DB 1990), on charges of illegal purchase and storage of firearms. During the search held in detainee’s house, law enforcement officers seized a pistol, a magazine and 11 ammunition cartridges as evidence.
The officers of Vake-Saburtalo Police Main Division of the same department, as a result of operative and investigative activities carried out at different times, detained 2 persons for illegal purchase, storage and carrying of firearms - previously convicted J.T. (DoB 1998) as well as Z.F. (DoB 1960) in Tbilisi.
Police seized a pistol, a magazine and 17 ammunition cartridges during the search activities held in J.T’s vehicle.
The officers of Old Tbilisi Police Main Division detained previously convicted G.Kh. (DoB 1981) in Tbilisi, near the Peace Bridge, for illegal purchase, storage and carrying of firearms. Police, as a result of his personal search, seized Nagan pistol, 6 cartridges and a foldable knife as evidence.
The officers of Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department detained previously convicted V.J. (DoB 1979), on charges of illegal purchase and storage of firearms in one of the villages of Zugdidi municipality. During the search activities of the defendant's house, law enforcement officers seized a pistol, an automatic rifle, 2 magazines and 42 ammunition cartridges as evidence.
The officers of Rustavi City Police Division of Kvemo Kartli Police Department arrested J.M. (DoB 1990) - convicted of various crimes in the past and currently on probation for illegal purchase-storage-carrying of firearms and ammunition. In Rustavi, as a result of a personal search of the accused person, police seized automatic firearm, a magazine and 26 ammunition cartridges as evidence.
The officers of Kvareli District Police Division under Kakheti Police Department and the Tbilisi Police Department arrested previously convicted G.M. (DoB 1989), as a result of joint investigative activities for illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition. During the personal search of the accused person, the police seized automatic firearm, 2 magazines and 50 ammunition cartridges as evidence.
Investigation on the illegal purchase, storage and carrying of firearms and ammunition is underway under the Article 236, III and IV parts of the Criminal Code of Georgia.