• პოლიციამ თბილისში გენდერული იდენტობის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი ჯა...
პოლიციამ თბილისში გენდერული იდენტობის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი ჯანმრთელობის განზრახ მსუბუქი დაზიანების ბრალდებით 1 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ძველი თბილისის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 2000 წელს დაბადებული ნ.ქ. თბილისში დააკავეს. მას ბრალი გენდერული იდენტობის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილ ჯანმრთელობის განზრახ მსუბუქი დაზიანებასა და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარებაში ედება.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა მიმდინარე წლის 27 აგვისტოს, თბილისში, ცირკის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ავტომობილით გადაადგილებისას, ქვეითად მყოფ ტრანსგენდერ ქალს - 1993 წელს დაბადებულ ჯ.ც.-ს, გენდერული იდენტობის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით, პნევმატური იარაღიდან გასროლით ჯანმრთელობის მსუბუქი დაზიანება მიაყენა და მიიმალა.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული ოპერატიული და სამძებრო ღონისძიებების შედეგად, ნ.ქ. მომხდარიდან რამდენიმე საათში ბრალდებულის სახით დააკავეს. ნივთმტკიცებად ამოღებულია დანაშაულის ჩადენის იარაღი - პნევმატური პისტოლეტი.
გენდერული იდენტობის ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილ ჯანმრთელობის განზრახ მსუბუქი დაზიანებისა და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 120-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით და 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით დაიწყო.

• Police detained 1 person in Tbilisi for inflicting minor damage to health on pur...
Police detained 1 person in Tbilisi for inflicting minor damage to health on purpose on the grounds of gender identity intolerance
The officers of Old Tbilisi Police Main Division under Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs detained N.K. (DoB 2000), as a result of operative-investigative activities in Tbilisi for inflicting minor damage to health on purpose on the grounds of gender identity intolerance and illegal purchase-keeping-carrying of firearms.
The investigation established that on August 27 of the current year, the accused person inflicted minor health damage to a transgender woman - J.C. (DoB 1993), with a shot from a pneumatic weapon on the grounds of gender identity intolerance, while driving in a car near the circus building in Tbilisi.
As a result of operative and investigative activities, N.K was arrested by the law enforcers as an accused within hours after the incident. The weapon of crime - a pneumatic pistol - was seized by police as evidence.
The investigation is in progress on the fact of inflicting minor damage to health on purpose on the grounds of gender identity intolerance and illegal purchase, keeping and carrying of firearms- crimes envisaged under article 120, I part and article 236, III and IV parts of the Criminal Code of Georgia.