• პოლიციამ თბილისში მომხდარი მკვლელობა ცხელ კვალზე გახსნა - დაკავებულია 1 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1998 წელს დაბადებული ბ.ჯ., გენდერის ნიშნით განსაკუთრებული სისასტიკით დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილი განზრახ მკვლელობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 18 სექტემბერს, დიდ დიღომში, ბრალდებულმა ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე, 1987 წელს დაბადებულ კ.ა.-ს საკუთარ საცხოვრებელ სახლში, ცივი იარაღით მრავლობითი ჭრილობა მიაყენა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა.
დაჭრილი კ.ა. მიყენებული დაზიანებების შედეგად ადგილზე გარდაიცვალა.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 109-ე მუხლის „თ“ და „მ“ პუნქტებით მიმდინარეობს, რაც გენდერის ნიშნით განსაკუთრებული სისასტიკით დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილი განზრახ მკვლელობას გულისხმობს.

• Police solved the murder case in Tbilisi as a result of immediate activities- 1 ...
The employees of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative measures and investigative actions, arrested (B.J. DoB 1998), for premeditated murder committed under aggravating circumstances with severe cruelty on the basis of gender intolerance.
The investigation established that on September 18 of the current year, in Didi Dighomi, the accused person inflicted multiple wounds with a cold steel on the grounds of a mutual dispute, to K.A. (DoB 1987) in her own house and hid from the scene.
Wounded K.A. died on the spot as a result of sustained injuries.
As a result of immediate investigative actions conducted by the law enforcement officers, the offender was arrested.
The weapon of crime - knife was seized as evidence.
The investigation is being conducted in accordance with Articles 109, sub-paragraph "h" and "m" of the Criminal Code of Georgia, which refers to premeditated murder committed with exceptional cruelty under aggravating circumstances on the basis of gender intolerance.