• პოლიციის მიერ ახალქალაქში ადმინისტრაციული წესით დაკავებული მოქალაქე სასამართლომ ...
პოლიციის მიერ ახალქალაქში ადმინისტრაციული წესით დაკავებული მოქალაქე სასამართლომ სამართალდამრღვევად ცნო და პატიმრობა შეუფარდა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, ახალქალაქში, ერთ-ერთი მოქალაქის საცხოვრებელ სახლში ჩაატარეს საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებები.
გამოძიების დაწყების საფუძველი გახდა მიმდინარე წლის 23 აგვისტოს, ახალქალაქში, დავით აღმაშენებლის ქუჩაზე, „ოპელის“ მარკის ავტომობილის მძღოლის მიერ გადაადგილებისას, სავარაუდოდ, ცეცხლსასროლი პისტოლეტიდან პირადი ავტომობილით მოძრავი პოლიციის თანამშრომლების მიმართულებით გასროლა.
მომხდარი ფაქტის შემდეგ მძღოლი ავტომობილიანად მიიმალა.
გამოძიების ფარგლებში, მალევე მოხდა ავტომანქანის მძღოლის იდენტიფიცირება და დადგინდა, რომ „ოპელის“ მარკის ავტომობილს მართავდა 1985 წელს დაბადებული ა.მ.
ზემოაღნიშნულ ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, ა.მ.-ის საცხოვრებელ სახლში სამართალდამცველების მიერ ჩატარებული ჩხრეკისას, აღნიშნული პირი არ დაემორჩილა პოლიციელის კანონიერ მოთხოვნას, რის გამოც იგი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით იქნა დაკავებული.
ახალქალაქის რაიონულმა სასამართლომ 24 აგვისტოს ა.მ. სამართალდამრღვევად ცნო და 11-დღიანი პატიმრობა მიუსაჯა.
სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტში გამოძიება გრძელდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით, რაც ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვას და ტარებას გულისხმობს.
ასევე, გვსურს, გამოვეხმაუროთ აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით პარტია "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ოფისში გამართულ ბრიფინგს, რომელზეც პარტიის წარმომადგენელმა ისაუბრა ახალქალაქში მათი თანაპარტიელის სახლში ჩატარებული ჩხრეკის შესახებ, რასაც ოჯახის მიმართ განხორციელებული ტერორი და პოლიტიკური დევნა უწოდა.
აღნიშნული განცხადება არ შეესაბამება სიმართლეს, გამოძიების დაწყება და პოლიციის მიერ ა.მ.-ის საცხოვრებელ სახლში ჩატარებული ჩხრეკა ჩატარდა საპროცესო კანონმდებლობის სრული დაცვით. შესაბამისად, ვასაჯაროებთ ვიდეოს, რომელზეც ასახულია მოქალაქე ა.მ.-ის მიერ იარაღიდან სროლის ფაქტი, რის საფუძველზეც დაიწყო გამოძიება და ა.მ.-ს საცხოვრებელ სახლში სამართალდამცველების მიერ ჩატარდა ჩხრეკა.

• The citizen arrested by the police under the Code of Administrative Offences was...
The citizen arrested by the police under the Code of Administrative Offences was recognized by the court as a violator and sentenced to prison
The employees of Samtskhe-Javakheti police department of the Ministry of Internal Affairs, within the framework of the ongoing investigation into the fact of illegal purchase, storage and carrying of firearms, conducted investigative and procedural activities in the residential house of one of the citizens in Akhalkalaki.
On August 23 of the current year, on Davit Aghmashenebeli Street in Akhalkalaki, the driver of an "Opel" brand car allegedly fired a pistol at police officers driving a private car.
After the incident, the driver left the place of crime in a vehicle.
As part of the investigation, the driver of the car was soon identified and it was established that the Opel car was operated by A.M. (DoB1985).
As part of the ongoing investigation into the mentioned fact, during the search conducted by the law enforcement officers at A.M.'s residential house, the mentioned person did not adhere the legal request of the police officer, owning to which he was arrested under Article 173 of the Code of Administrative Offenses.
Akhalkalaki District Court on August 24, recognized A.M. as a violator and sentenced to 11 days in prison.
Samtskhe-Javakheti Police Department continues investigation under article 236 III and IV parts of the Criminal Code of Georgia, which implies illegal purchase, storage and carrying of firearms.
Herewith, the Ministry of Internal Affairs would like to respond to the briefing held in the office of the "United National Movement" party in connection with the mentioned fact, where the party's representative spoke about the search conducted in the house of their party member in Akhalkalaki, which was described as terror and political persecution against the family.
The mentioned statement is a falsehood, the initiation of the investigation and the search conducted by the police in the residence of A.M. was carried out in full compliance with the procedural legislation. Therefore, we publish the video footage depicting the shooting by citizen A.M., based on which an investigation was launched and a search was conducted by law enforcement officers in A.M.'s residence.