• პოლიციის მიერ ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად გახსნილი, ბოლო დროს მომხდარი საქმ...
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო ინტენსიურად და ნაყოფიერად თანამშრომლობს სხვადასხვა ქვეყნის სამართალდამცველ უწყებასთან. სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ფრანგ კოლეგებთან ერთად საქართველოს მოქალაქეები, საფრანგეთში მოქმედი კრიმინალური დაჯგუფების 8 წევრი პარიზში დააკავეს. დაკავებულებს კრიმინალური დაჯგუფების წევრობა, ჯგუფურად ჩადენილი ქურდობა და ნაქურდალი ნივთების შენახვა ედებათ ბრალად.
ქართველი და ფრანგი სამართალდამცველების მიერ ჩატარებული გამოძიებით ირკვევა, რომ გასული წლის მარტიდან დღემდე, დანაშაულებრივი დაჯგუფების ქართველმა წევრებმა საფრანგეთში ქურდობა მრავალჯერ ჩაიდინეს. დაკავებულების საცხოვრებელი ბინების ჩხრეკისას მობილური ტელეფონები, პორტატიული კომპიუტერები, ოქროს ნივთები, სხვადასხვა დასახელების ნარკოტიკული საშუალებები, ქართული და ფრანგული საბანკო ბარათები და ფული ნივთმტკიცებად ამოიღეს. დგინდება, რომ ჯგუფის წევრებს კავშირი ჰქონდათ 2017 წლის ნოემბერში პარიზში დაკავებულ ქართველ ე.წ. კანონიერ ქურდებთან. აღნიშნული დაჯგუფების მიერ მოპარული ნივთების გაყიდვის შედეგად მიღებული თანხის ნაწილით ე.წ. „ქურდული საერთო“ ივსებოდა. გამოძიება საფრანგეთის სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისი მუხლებით მიმდინარეობს.
ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად გახსნილ საქმეები.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად განაგრძობს ნარკოდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლას, რომლის შედეგადაც, ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით ამოღებულია დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობის სხვადასხვა სახის ნარკოტიკული საშუალებები.
რამდენიმე დღის წინ, სამართალდამცველებმა ირანის რესპუბლიკის ოთხი მოქალაქე თბილისში დააკავეს, მათგან 1.5 კილოგრამი ნარკოტიკული საშუალება ,,ჰეროინი“ და დიდი ოდენობით ,,მეტადონი“ ამოიღეს. მათ მიერ ჩადენილი დანაშაული 8-დან 20 წლამდე ვადით ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა ნარკოტიკული საშუალება ირანიდან საქართველოში შემოიტანეს.
ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში ნარკოდანაშაულისთვის დაკავებულია 13 პირი მათ შორის - 6 ნარკორეალიზატორი, რომლებიც ნარკოტიკულ საშუალებას სისტემატურად ყიდდნენ. მათი უკანონო საქმიანობის გამოვლენის და დაკავების მიზნით თბილისში, ფონიჭალაში, გარდაბანსა და მარნეულში ჩატარდა სპეციალური ოპერაციები.
შედეგად, ამოღებულია 1,5 კილოგრამზე მეტი „ჰეროინი“, 81 აბი „მდმა“, 50 ფირფიტა ე.წ. „ბიო“ და სხვა სახის ნარკოტიკული საშუალებები.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად ებრძვის ქურდულ სამყაროს და მხოლოდ ბოლო თვის განმავლობაში, ქურდულ სამყაროსთან კავშირში მყოფი, 8 პირია დაკავეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ შემუშავებული საკანონმდებლო ცვლილებების თანახმად, რომლითაც კიდევ უფრო ეფექტური ხდება ბრძოლა ქურდული სამყაროს წევრობისა და კანონიერი ქურდობის წინააღმდეგ, მკაცრდება სასჯელი და დანაშაულად ცხადდება მთელ რიგი ქმედებები, რომლებიც აქამდე სისხლის სამართლის წესით არ ისჯებოდა.
სამართალდამცველებს კონტროლზე ჰყავთ აყვანილი ყველა პირი, რომელსაც შეიძლება კავშირი ჰქონდეს ორგანიზებულ დანაშაულთან.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, თითქოსდა უკრაინიდან დეპორტირებული საქართველოს მოქალაქე პ.უ. ქურდული სამყაროს წევრია, არის მცდარი! სამართალდამცველებთან გასაუბრების შედეგად, მან თავად განაცხადა, რომ არ არის ე.წ. კანონიერი ქურდი. ამ კონკრეტულმა პირმა უკვე დატოვა საქართველო.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების ოპერატიული მოქმედებების შედეგად, თბილისში, სამეგრელოში, შიდა ქართლში, იმერეთსა და გურიაში ყაჩაღობის 5 ფაქტი გაიხსნა. გარდა ამისა, იმერეთში გახსნილია ჯგუფური ყაჩაღობის 1 ფაქტი და ყაჩაღობის მომზადების 1 ფაქტი. კერძოდ, დაკავებულია დანაშაულებრივი ჯგუფის 3 წევრი, რომლებიც ფულისა და ძვირფასეულობის მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით, ქუთაისში საცხოვრებელ სახლში შეჭრას და ყაჩაღურ თავდასხმას გეგმავდნენ, თუმცა სამართალდამცველების ოპერატიული რეაგირების შედეგად, განზრახვა ვერ განახორციელეს. მათ მიერ ჩადენილი დანაშაული 6-დან 9 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
ბრალდებულების პირადი და ავტომობილის ჩხრეკისას ამოღებულია: ნიღბები, გადაჭრილი თოფი, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და სხვადასხვა ტიპის ცეცხლსასროლი იარაღის ვაზნები. გამოძიება ყაჩაღობის მომზადების და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების ფაქტებზე მიმდინარეობს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გახსნილია ქურდობის ფაქტები და ქურდობის 8 ფაქტზე დაკავებულია 9 პირი, კერძოდ: იმერეთში - 2, აჭარაში - 2, ხოლო შიდა ქართლში - 5. იმერეთში კი პოლიციამ ქურდობის ერთი ფაქტი აღკვეთა და 3 პირი მაშინ დააკავა, როდესაც ისინი ბინიდან ნივთების მოპარავას ცდილობდნენ. თბილისში, უცხო ქვეყნის მოქალაქის გაძარცვის ბრალდებით სამართალდამცველებმა ერთი პირი დააკავეს. აჭარაში ქურდობისთვის დაკავებულ ორ პირს ბათუმში, ქობულეთში და ხელვაჩაურში საცხოვრებელი სახლების ქურდობის არაერთ ფაქტში ედებათ ბრალი.
სამართალდამცველებმა თაღლითობის ბრალდებით, თბილისში, სომხეთის 2 მოქალაქე დააკავეს. დაკავებულები რკინიგზის სადგურზე არსებული „ოქროს ბირჟის“ მიმდებარე ტერიტორიაზე ყალბ ოქროს ზოდებს ყიდიდნენ. პოლიციამ აღნიშნული პირები მაშინ დააკავა, როდესაც ისინი სხვადასხვა მეტალის შემცველ ნაკეთობებს უმაღლესი სინჯის მქონე, 100 გრამიან ოქროს ზოდებად ასაღებდნენ და მის რეალიზებას მოტყუებით ცდილობდნენ. ერთი ზოდის საბაზრო ღირებულება 10 000 ლარზე მეტს შეადგენდა. ნივთმტკიცებად ამოღებულია ყალბი ოქროს ერთი ზოდი. მათ მიერ ჩადენილი დანაშაული 4-დან 9 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო განაგრძობს დანაშაულის წინააღმდეგ ინტენსიურ ბრძოლას და დანაშაულის თითოეულ ფაქტს ჩვენი მხრიდან მოჰყვება შესაბამისი მკაცრი სამართლებრივი რეაგირება.

• Recent Cases Solved as a result of Police Activities
The Ministry of Internal Affairs of Georgia intensively and effectively cooperates with the law enforcement agencies of different countries. The officers of the Central Criminal Police Department of the Ministry in cooperation with their French colleagues detained citizens of Georgia, namely, eight members of the criminal gang operating in France were detained. The detainees are accused of criminal gang membership, robbery committed in group and storage of stolen items.
The investigation conducted by Georgian and French law enforcers established that from March, 2017 to nowadays, the Georgian members of criminal gangs have committed several facts of robbery in France. During the search of detainees' houses, mobile phones, portable computers, golden items, various drugs, Georgian and French bank cards and money were seized as material evidences. It is established that the members of the criminal group had connections with the s.c. ”thieves in law” detained in France, in November, 2017. By certain sum of money received as a result of selling stolen items the s.c. OBSHAK was filled. The investigation is in progress under the relevant articles of the Criminal Code of France.
Cases solved by the Ministry of Internal Affairs as a result of operative and investigative activities conducted during the past week
The Ministry of Internal Affairs actively continues the fight against drug crime, over the past week, various kinds of drugs in large and especially large quantities have been seized in the whole territory of the country.
Several days ago, law enforcers detained in Tbilisi four citizens of the Republic of Iran, 1.5 kg of "heroin" and large amount of "methadone" was seized. The crime committed by them envisages from 8 to 20 years or life-term imprisonment. The investigation established that the offenders brought drugs from Iran to Georgia.
During the last week, 13 persons have been detained for drug crime, 6 individuals out of them are detained for drug realization, who used to sell drugs systematically. With the purpose of detection of illegal activities and detention of the offenders the special operations were conducted in Tbilisi, Ponichala, Gardabani and Marneuli.
As a result, more than 1.5 kg of "heroin", 81 pills of "MDMA", 50 plates of s.c. "Bio" and other types of drugs were seized.
The Ministry of Internal Affairs actively fights against the thieves 'world and during the last month 8 individuals were detained for connection with the thieves' world.
According to the legislative amendments developed by the Ministry of Internal Affairs, which ensure more effective fight against the thieves' in law and membership of the thieves` world, the punishment shall be stricter and a number of actions shall be announced as punishable under the Criminal Code.
The law enforcers have control over all persons who may be involved in organized crime.
Information spread in media reports, as if a citizen of Georgia deported from Ukraine is a member of the thieves` world, is wrong! As a result of an interview with the law enforcers, he said that he is not a members of the s.c. thieves` world. This particular person has already left Georgia.
As a result of operative activities of the officers of the Ministry of Internal Affairs 5 facts of robbery were solved in Tbilisi, Samegrelo, Shida Kartli, Imereti and Guria. In addition, 1 fact of robbery in group and 1 fact of robbery preparation were solved in Imereti. In particular, as a result of operative response from law enforcement officers 3 members of the criminal group intending to invade the house and take illegal possession of money and jewelry were detained. The crime committed by them envisages imprisonment from 6 to 9 years in length.
During the personal search of the offenders and search of their vehicle the following items were seized: masks, shotgun, automatic firearms, cartridge-clip and cartridges of various types of firearms. The investigation is in progress on the fact of preparation of robbery and illegal purchase, storage and keeping of firearms.
The Ministry of Internal Affairs has solved the facts of robbery and 9 individuals were detained for theft, in particular, in Imereti - 2, in Adjara - 2 and in Shida Kartli - 5. In Imereti, police prevented one fact of robbery and detained 3 persons when they attempted to steal items from the house. In Tbilisi the law enforcers detained one person for robbery of a foreigner. Two persons detained for robbery in Adjara are accused in several facts of robbery committed in Batumi, Kobuleti and Khelvachauri.
The law enforcers detained two citizens of Armenia in Tbilisi on the fact of fraud. The detainees were selling gold bullions in the "Golden Market" located in the vicinity of the railway station. Police detained those individuals when they were selling various metal goods and 100 gr. gold bullions as if the items made of triple nine. The market value of one gold bullion amounted to more than 10 000 GEL. One fake gold bullion was seized as material evidence. The crime committed envisages imprisonment from 4 to 9 years in length.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia continues intensive fight against crime and each fact of crime will be followed by a strict legal response.