• პრემიერ-მინისტრმა და შს მინისტრმა შსს-ს თანამშრომლები დააჯილდოვეს
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა და შინაგან საქმეთა მინისტრმა, გიორგი მღებრიშვილმა შს სამინისტროს თანამშრომლები - მაშველები, მესაზღვრეები, პატრულ-ინსპექტორები და შსს-ს გადაუდებელი დახმარების ოპერტიული ცენტრი „112“-ის ოპერატორი სამსახურებრივი მოვალეობის სანიმუშო შესრულების, სამაშველო ღონისძიებების დროს გამოჩენილი მამაცობისა და მოქალაქეების სიცოცხლის გადარჩენისათვის დააჯილდოვეს.
პრემიერ-მინისტრმა და შს მინისტრმა ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს.
„ეს ადამიანები მარტო დღევანდელი დღის გმირები არ არიან. ისინი ჩვენი დროის და ჩვენი ქვეყნის გმირები არიან და მე ამას ძალზე ხშირად აღვნიშნავ. ამ გმირობას მათი ყოველდღიური საქმიანობა ამტკიცებს, როცა საკუთარი სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის რისკის ფასად, მზად არიან, სხვა ადამიანების გადასარჩენად თავი გაწირონ. ჩემთვის დიდი პატივია და პასუხისმგებლობა, ვიყო მათი ხელმძღვანელი. თუმცა, კიდევ უფრო დიდ პასუხისმგებლობას ვგრძნობ მათი შვილების, მეუღლეების, ოჯახების წინაშე, რადგან ამ ადამიანებს - სამყაროს ყველაზე ვერაგი გამოწვევების წინაშე, სტიქისთან, ხანძართან, წყალდიდობასთან, მძიმე განსაცდელთან უწევთ პირისპირ დგომა, ბრძოლა და გამარჯვება.
პოლიციელი, მეხანძრე-მაშველი, მესაზღვრე - ამ პროფესიის წარმომადგენლები დღენიადაგ ზურგს უმაგრებენ ერთმანეთს და ყველანი ერთად ზურგს უმაგრებენ ჩვენს სახელმწიფოს, მის უსაფრთხოებას და შესაბამისად, თითოეულ ჩვენგანს. მათი დაფასება და პატივისცემა კი საქართველოს ყველა მოქალაქის ღირსების საკითხია“, - განაცხადა გიორგი მღებრიშვილმა.
გიორგი კვირიკაშვილმა ურთულესი სამაშველო ოპერაციის მაღალპროფესიონალურად ჩატარებისთვის სასაზღვრო პოლიციის ოთხ მფრინავს - პოლიციის მაიორ ბესიკ გაბიანს, პოლიციის კაპიტან შალვა შალიბაშვილს, პოლიციის უფროს ლეიტენატ ბესიკ ბაკურიძესა და პოლიციის მაიორ დიმიტრი ქააძეს ღირსების ორდენები გადასცა.
გიორგი მღებრიშვილმა შს სამინისტროს 17 თანამშრომელი სამსახურებრივი მოვალეობის დროს გამოჩენილი მამაცობისთვის სამინისტროს მედლით - „მამაცობისთვის“ დააჯილდოვა, ხოლო 2-ს მადლობის სიგელები გადასცა.
დაჯილდოების ცერემონიაზე წარმოდგენილი იყო სამაშველო ღონისძიებების ამსახველი დოკუმენტური ვიდეორგოლი.
ღონისძიებას შსს-ს დაჯილდოებული თანამშრომლების ოჯახის წევრები და მათ მიერ გადარჩენილი მოქალაქეები ესწრებოდნენ.

The Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili and the Minister of Internal Affairs, Giorgi Mgebrishvili awarded employees of the Ministry of Internal Affairs - rescuers, border guards, patrol inspectors and operators of emergency service "112" for excellently performing their official duties, bravery and saving citizens’ lives.
The Prime Minister and Minister of Internal Affairs opened the event with a welcome speech.
"These people are not only heroes of the day. They are heroes of our time and our country, and I often refer to it. Their heroism is proved by their daily activities when they are risking their own lives and health and are ready to sacrifice themselves for saving others. It's a great honor and responsibility for me to be their head. However, I feel even more responsibility for their children, spouses, and families, because these people are confronting the worst challenges of the world, including natural disasters, flood, fire and etc.- they have to face the most dangerous situations, they fight and gain victory at the end.
Policeman, firefighter, border guard - representatives of these profession are backing each other and all together they are backing up with our state, its security and thus, each of us. Their respect is the matter of all citizens of Georgia "- stated Giorgi Mgebrishvili.
Giorgi Kvirikashvili awarded four pilots of Border Police - Police Major Besik Gabiani, Police Captain Shalva Shalibashvili, Senior Lieutenant Besik Bakuridze and Police Major Dimitri Kaadze with order of honor for performing rescue operation on high professional level.
Giorgi Mgebrishvili also awarded 17 employees of Ministry of Internal Affairs with medals of "bravery" and handed out 2 certificates of appreciation.