• საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის დაქტილოსკოპიური ექსპერტიზის რეგიონულმა...
საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის დაქტილოსკოპიური ექსპერტიზის რეგიონულმა ლაბორატორიებმა საერთაშორისო სტანდარტის - ISO17025:2017-ის შესაბამისობის აკრედიტაცია გაიარეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის დაქტილოსკოპიური ექსპერტიზის რეგიონულმა ლაბორატორიებმა ქალაქ ბათუმში, ქალაქ ახალციხესა და ქალაქ გორში წარმატებით გაიარეს საერთაშორისო სტანდარტის - ISO17025:2017-ის მოთხოვნების შესაბამისობის აკრედიტაციის შეფასების პროცესი.
საქართველოში ეს არის პირველი პრეცედენტი, როდესაც ექსპერტიზის რეგიონული ლაბორატორიების აკრედიტაცია ხორციელდება საერთაშორისო სტანდარტის - ISO17025:2017-ის მოთხოვნების შესაბამისად.
აკრედიტაციის მოსაპოვებლად საექსპერტო-კრიმინალისტიკურ დეპარტამენტში დამტკიცდა მეთოდური სახელმძღვანელოები, სტანდარტული სამოქმედო და ადმინისტრაციული პროცედურები, ასევე, ამავე დეპარტამენტის დაქტილოსკოპიური ექსპერტიზის რეგიონული ლაბორატორიის ექსპერტებმა ამერიკული აკრედიტირებული კომპანიების (CTS, RS&A) მიერ მოწოდებული ტესტებით გაიარეს საერთაშორისო პროფესიული ტესტირება. აღნიშნული ტესტებით ხდება ამერიკელი და ევროპელი ექსპერტების კვალიფიკაციის შემოწმება და დადასტურება.
საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის ლაბორატორიების მიერ ISO17025:2017-ის აკრედიტაციის მიღების პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის ბიუროს (INL) ჩართულობითა და მხარდაჭერით.
"მეამაყება, რომ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიურო (INL) უკვე 20 წელია, რაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს საექსპერტო-კრიმინალისტიკური სამსახურის ლაბორატორიებთან თანამშრომლობს. ჩვენ ექსპერტ-კრიმინალისტებს დახმარებას ვუწევდით ტექნიკური და საჭირო კონსულტაციების კუთხით, ასევე, მათი გადამზადება განხორციელდა ამერიკის შეერთებულ შტატებში. მოხარული ვართ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროში არსებულ ლაბორატორიებთან მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ და ვიმედოვნებ, რომ არსებული თანამშრომლობა მომავალშიც გაგრძელდება", - განაცხადა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის ბიუროს (INL) დირექტორმა რებეკა ჰანტმა.
საერთაშორისო სტანდარტით აკრედიტაციის მოპოვების შემდეგ, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის ლაბორატორიების მიერ მომზადებული დასკვნა აღიარებული და მისაღები იქნება მსოფლიოს ნებისმიერ ქვეყანაში.
საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტი განაგრძობს ინტენსიურ მუშაობას ექსპერტიზის სხვა მიმართულებების ეტაპობრივი აკრედიტაციისთვის და 2020 წლის აგვისტოს ბოლომდე, ასევე, იგეგმება ჰაბიტოსკოპიური და დოკუმენტების ტექნიკური/გრაფიკული ექსპერტიზის ლაბორატორიების აკრედიტაცია საერთაშორისო სტანდარტის ISO17025:2017-ის მოთხოვნების შესაბამისად.

Regional dactyloscopic laboratories of Forensic-Criminalistics Department obtained accreditation in accordance with ISO17025:2017 international standards
Regional laboratories of Batumi, Akhaltsikhe and Gori under Forensic-Criminalistics Department of the Ministry of Internal Affairs have successfully undergone evaluation process for accreditation under ISO17025:2017 international standards.
This is the first precedent in Georgia when the accreditation of regional examination laboratories is carried out in accordance with the requirements of the international standard - ISO17025: 2017.
For receiving accreditation, Forensic-Criminalistics Department adopted methodological manuals, standard operating and administrative procedures, as well as the experts of the Regional Laboratory of Dactyloscopic Expertise of the same department underwent international testing with professional tests provided by US-accredited companies (CTS, RS&A) applied to check and confirm the qualification of American and European experts.
Process of receiving accreditation for Forensic-Criminalistics Department under ISO17025:2017 standards is being actively implemented with the support and involvement of Bureau of International and Law Enforcement Affairs (INL) under US State Department.
“I am very proud that INL has been supporting the Ministry’s forensic laboratory for almost two decades. We have provided technical support and consultance from the US as well as bringing Georgian CSIs to the US and we are very happy for the cooperation from the MoIA laboratory and we look forward to continuing our cooperation in the future”- stated Rebecca Hunt, Head of the local office of Bureau of International and Law Enforcement Affairs (INL).
After obtaining accreditation under international standards, reports prepared by the laboratories of Forensic-Criminalistics Department of the Ministry of Internal Affairs will be recognized and accepted in any country of the world.
Forensic-Criminalistics Department continues to work intensively for the gradual accreditation of other areas of expertise and by the end of August 2020, it is also planned to obtain accreditation of laboratories specializing in habitoscopic and technical/graphic expertise in accordance with the requirements of the ISO17025: 2017 international standard.