• სამეგრელოს პოლიციამ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკი ამოიღო
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის დეტექტივების (ოპერატიული) და საგამოძიებო სამმართველოების თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ბრალდებით 1995 წელს დაბადებული დ.გ. დააკავეს.
სამართალდამცველებმა ნარკოდანაშაულის ბრალდებით დაკავებულის პირადი და საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას განსაკუთრებით დიდი ოდენობით - 51 შეკვრად დაფასოებული ნარკოტიკული საშუალება „მეთადონი“ ამოიღეს.

As a result of jointly conducted operational measures and investigative actions, officers of the Detectives (Operational) and Investigation Divisions of Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department under the Ministry of Internal Affairs arrested D.G., born in 1995, on charges of illegal purchase and storage of a large amount of narcotics.
During the personal search and search activities held in residential home of the detainee, law enforcement officers seized a particularly large amount of the narcotic drug “Methadone” - 51 packages.
As a result of the investigative actions, the police also seized electric scales as evidence.
An investigation is underway into the illegal purchase and storage of a particularly large amount of narcotics under Article 260, Section VI, Subparagraph "A" of the Criminal Code of Georgia.