• საქართველო ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის ხომალდს მასპინძლობს
ბათუმის ნავსადგურში ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის ხომალდი - "USCGC HAMILTON" (WMSL 753) შემოვიდა. ამერიკულ დელეგაციას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი, I რანგის კაპიტანი - რამაზ პაპიძე და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე - თორნიკე რიჟვაძე დახვდნენ.
ხომალდის ვიზიტი აშშ-სა და საქართველოს შორის უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობის განმტკიცებას ემსახურება, ხელს უწყობს რეგიონში მშვიდობასა და სტაბილურობას,ასევე, ხაზს უსვამს ევრო-ატლანტიკური უსაფრთხოებისთვის შავი ზღვის მნიშვნელობას.
"USCGC HAMILTON" ბათუმის ნავსადგურს პირველად სტუმრობს. ხომალდს საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტი მასპინძლობს.
ნავსადგურში შემოსვლამდე, ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის ხომალდისა და საქართველოს სანაპირო დაცვის ხომალდების - "დიოსკურიასა" და "ოჩამჩირეს" მონაწილეობით, საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში, ერთობლივი საზღვაო წვრთნები გაიმართა. სწავლება მოიცავდა საზღვაო ტაქტიკურ მანევრებს, ძებნა-გადარჩენის პროცედურებს და აშშ-ის ხომალდის კუთვნილი ვერტმფრენის გამოყენებით სხვადასხვა სასწავლო ელემენტს. ერთობლივი წვრთნები ხელს უწყობს ორი ქვეყნის სანაპირო დაცვის დანაყოფებს შორის ურთიერთთავსებადობის დონის ამაღლებას.
ვიზიტის ფარგლებში, სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, I რანგის კაპიტანი რამაზ პაპიძე აშშ-ის ხომალდის მეთაურთან, I რანგის კაპიტან ტიმ ქრონინთან შეხვედრას ბათუმის სამმართველოში გამართავს.
ასევე, დაგეგმილია ეკიპაჟის წევრების ვიზიტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ფოთის ბაზაზე და საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრში (JMOC). ამერიკელი კოლეგები კი ქართულ დელეგაციებს ხომალდ "ჰამილტონზე" უმასპინძლებენ.

• Georgia is hosting the US Coast Guard Ship
USCGC HAMILTON (WMSL 753) has entered the Batumi Port. The Director of the Coast Guard Department, CAPT Ramaz Papidze, and the Chairman of the Government of Adjara, Tornike Rijvadze hosted the U.S. delegation.
The ship's visit serves to strengthen the security cooperation between the United States and Georgia, promote regional peace and stability, and emphasize the importance of the Black Sea for Euro-Atlantic security.
It is the first time the USCGC HAMILTON visited Georgia. The Coast Guard Department of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs is hosting the ship in the territorial waters of Georgia.
Before entering the Batumi Port, the USCGC HAMILTON and the Georgian Coast Guard ships DIOSCURIA and OCHAMCHIRE took part in joint naval exercises. The exercise included naval tactical manoeuvres, search-and-rescue procedures, and other training elements using the USCGC helicopter. Joint training helps to increase interoperability between the U.S. and Georgian Coast Guard units.
In the framework of the visit, the Head of the Coast Guard Department, CAPT Ramaz Papidze will hold a meeting with the Commander of the ship, CAPT Tim Cronin at the Batumi Division. The crew members are scheduled to visit the Poti base of the Coast Guard Department of the Ministry of Internal Affairs and the Joint Maritime Operations Center (JMOC). American colleagues will host the Georgian delegation on the USCGC HAMILTON.