• საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით დაამტკიცა საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მა...
საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით დაამტკიცა საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრი „112“-ის შესახებ საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილება
საქართველოს პარლამენტმა დაამტკიცა კანონი, რომლის მიხედვით, მოქალაქეებს „112“-ის წინაშე დაგროვილი დავალიანება ჩამოეწერებათ.
აღნიშნული ცვლილების თანახმად, პირებს, რომელთა ავტომობილიც, კანონის შესაბამისად, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრი „112“-ის დაცულ ავტოსადგომზე 2020 წლის 1 სექტემბრამდე განთავსდა და დღემდე არ მომხდარა მათი გაყვანა, ერთჯერადად, 100 ლარის გადახდის სანაცვლოდ, საშუალება ეძლევათ, დაიბრუნონ საკუთარი ავტომობილი. ამასთან, მათ სრულად ჩამოეწერებათ „112-ის“ წინაშე დაგროვილი დავალიანება, რომლის საერთო ოდენობა, დღეის მდგომარეობით, 4 მილიონამდე ლარს შეადგენს.
აღნიშნული შეღავათით სარგებლობა უფლებამოსილ პირებს კანონის ამოქმედებიდან 3 თვის განმავლობაში შეეძლებათ.
4 მილიონ ლარამდე დაგროვილი დავალიანების ჩამოწერა მოქალაქეებისთვის მნიშვნელოვანი შეღავათი იქნება, პანდემიით გამოწვეული ეკონომიკური პრობლემების გათვალისწინებით.
გარდა ამისა, მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტით შეიქმნა სპეციალურ დაცულ სადგომზე გადაყვანილი ავტომანქანების ადმინისტრირებისა და მათი სადგომიდან გაყვანის ეფექტიანი მექანიზმი, რაც სამომავლოდ გამორიცხავს მოქალაქეთათვის მსგავსი დავალიანების დაგროვების რისკებს.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრი „112“-ის საქმიანობის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მიმართულებას წარმოადგენს სატრანსპორტო საშუალებათა ევაკუატორით ან თავისი სვლით გადაადგილებისა და დგომის უზრუნველყოფა. ეს მიმართულება მოიცავს საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად სატრანსპორტო საშუალების დაცულ სადგომზე გადაყვანასა და აღნიშნულ სადგომზე მისი დგომის უზრუნველყოფას.

• Georgian parliament approved the amendment to the Law of Georgia on Public Safet...
Georgian parliament approved the amendment to the Law of Georgia on Public Safety Command Center ”112” in the third reading
The Parliament of Georgia has approved a law, according to which the accumulated debts of the citizens before "112" will be written off.
According to the amendment, individuals, whose vehicles were placed at the protected parking lot of the Public Safety Command Center "112" till September 1, 2020 and have not been extracted by owners so far, will be allowed to return vehicles in their ownership after paying 100 GEL as a single, one-time payment. At the same time, they will be fully written off the accumulated debt to "112", the total amount of which is up to 4 million GEL according to the recent data.
The authorized persons will be able to apply for benefits for three months after the enactment of the law.
Writing off the accumulated debt of up to 4 million GEL will be a significant relief for the citizens, taking into consideration the economic problems caused by the pandemic.
In addition to the mentioned, the package of legislative changes has created an effective mechanism for the administration of vehicles transported to specially protected parking lots and for their removal, which eliminated the risks of accumulating similar debts for citizens in the future.
It is also notable that one of the important activity lines of the Public Safety Command Center of the Ministry of Internal Affairs of Georgia is to provide vehicles with special parking lot space. The mentioned direction includes transportation of vehicles to the protected parking lot area and ensuring its stay on the mentioned venue in accordance with the legislation of Georgia.