• საქართველოს პარლამენტმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ იარაღის ბრუნვის კონტროლ...
საქართველოს პარლამენტმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ იარაღის ბრუნვის კონტროლის გაუმჯობესების მიზნით მომზადებული კანონპროექტები დაამტკიცა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მომზადებული „იარაღის შესახებ“ საქართველოს კანონის ცვლილების პროექტი და სხვა თანმდევი საკანონმდებლო აქტების ცვლილებები საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით დაამტკიცა.
საკანონმდებლო პაკეტი შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე წარადგინა.
საკანონმდებლო ცვლილებების მიზანს იარაღის არადანიშნულებისამებრ გამოყენების შემთხვევების შემცირება და პრევენცია წარმოადგენს.
აღსანიშნავია, რომ „იარაღის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით აღნიშნული კანონპროექტით დაინტერესებულ პირებთან არაერთი შეხვედრა და კონსულტაცია გაიმართა, მათ შორის, შინაგან საქმეთა მინისტრ ვახტანგ გომელაურის უშუალო ჩართულობით შინაგან საქმეთა სამინისტროში სამუშაო შეხვედრა შედგა. კანონპროექტით დაინტერესებული პირების მიერ გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით კანონპროექტი გადამუშავდა და გადამუშავებული რედაქცია წარედგინდა საქართველოს პარლამენტს.
მიღებული ცვლილების ძირითად სიახლეებს წარმოადგენს:
იარაღის სახეებად დაყოფის კრიტერიუმად განისაზღვრება იარაღის საერთო სიგრძე, შესაბამისად, იარაღები სიგრძის მიხედვით დაიყოფა მოკლე და გრძელ იარაღებად. მოკლე იარაღად მიჩნეულია პისტოლეტი, რევოლვერი ან იარაღი, რომლის საერთო სიგრძე 55 სმ-ს არ აღემატება.
კანონის ამოქმედებიდან 6 თვის ვადაში სანადირო ხრახნილლულიანი ცეცხლსასროლი იარაღის მესაკუთრე ვალდებული იქნება ბალისტიკური შემოწმების მიზნით მომსახურების სააგენტოში წარადგინოს აღნიშნული იარაღი. ამასთან, კანონით ეს პირები გათავისუფლდებიან ბალისტიკური შემოწმების საფასურის გადახდისგან და შესაბამისი გამოცდის ჩაბარების ვალდებულებისგან. თუ ბალისტიკური შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ იარაღი მოკლეა, იგი მოექცევა თავდაცვის კატეგორიაში და მისი ხელახალი რეგისტრაცია მოხდება მხოლოდ შენახვის უფლებით, ხოლო თუ დადგინდა, რომ იარაღი გრძელია, პირს კვლავ ექნება მისი ტარების უფლება. ხელახალი რეგისტრაციის ვალდებულების განუხორციელებლობა გამოიწვევს ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას.
იარაღის ბრუნვის კონტროლის გაძლიერების მიზნით, პოლიციელს ენიჭება უფლება რეგისტრირებული იარაღების არსებობა შეამოწმოს პირის საცხოვრებელ ადგილზე, მისივე თანხმობით, თუმცა არაუმეტეს წელიწადში 4-ჯერ. ხოლო, თუ პირი არაა თანახმა იარაღების მის საცხოვრებელში შემოწმებაზე, აღნიშნულის შესახებ დგება ოქმი და პირი ვალდებული იქნება პოლიციელის მიერ მოთხოვნილი იარაღი, მოთხოვნიდან 7 დღის ვადაში, თვითონ წარადგინოს პოლიციაში.
ცვლილებები შეეხება ასევე სპორტულ იარაღებს. ფიზიკურ პირს უფლება ექნება მომსახურების სააგენტოს მიერ გაცემული იარაღის დროებითი მოწმობის საფუძველზე სპორტულ სროლაში საკვალიფიკაციო ნორმატივების შესრულების, შეჯიბრებაში მონაწილეობის მიღებისა და შეკეთების მიზნით გადაიტანოს სპორტული მოკლე ცეცხლსასროლი იარაღი და სპორტული მოკლე პნევმატური იარაღი.
იზრდება სროლის სახეობათა ეროვნული ფედერაციისა და სახელმწიფოს მიერ აღიარებული ეროვნული სპორტული ორგანიზაციის (რომლის ერთ-ერთი მიმართულებაც სროლის სახეობაა) უფლებამოსილებები. კერძოდ, ისინი შეძლებენ სანადირო და სპორტული ცეცხლსასროლი იარაღების, სანადირო და სპორტული პნევმატური იარაღების, აგრეთვე ამ იარაღების ძირითადი ელემენტების ან/და საბრძოლო მასალის/ჭურვის შეძენას, ნებართვის საფუძველზე მათ საქართველოში შემოტანას ან/და საქართველოდან დროებით გატანას, ასევე სპორტული იარაღის გადატანას შეჯიბრებაში მონაწილეობის მიღებისა და სპორტულ სროლაში საკვალიფიკაციო ნორმატივების შესრულების მიზნით.
ცვლილების შედეგად, ყველა შესაბამის იურიდიულ პირს (სამონადირეო მეურნეობას,ტირს, სასროლეთს, სასროლო-სანადირო სტენდს, სროლის სახეობათა ეროვნულ ფედერაციასა და შესაბამის სპორტულ ორგანიზაციას) ექნება შეძენილი იარაღის რეგისტრაციის ვალდებულება.
აღსანიშნავია, რომ მიღებული კანონით რეგისტრირებული იარაღის მესაკუთრეს მიენიჭება უფლება, ყოველგვარი ნებართვისა და დროებითი მოწმობის გარეშე გადაიტანოს ხრახნილლულიანი ცეცხლსასროლი იარაღის 300 ვაზნამდე (ნაცვლად 50 ვაზნისა).
დამატებით, დასაშვები გახდა ლიცენზიის გარეშე სანადირო ცეცხლსასროლი იარაღის ვაზნის პირადი მოხმარების მიზნით გადამუხტვა. ახალი რეგულაციების თანახმად, პირი შეძლებს მასზე რეგისტრირებული იარაღისთვის ვარგისი ვაზნის გადამუხტვას, თუ იგი არანაკლებ 5 წლის მანძილზე ფლობს ცეცხლსასროლი იარაღის შეძენის ნებართვას. ამასთან, პირი ვალდებულია საქმიანობის შესახებ შეატყობინოს შსს-ს და ასევე საბრძოლო მასალის დამზადებისას დაიცვას უსაფრთხოების წესები. პირადი მოხმარების მიზნით გადამუხტული ვაზნის გასაღება (გარდა გლუვლულიანი სანადირო იარაღისთვის განკუთვნილი ვაზნისა) გამოიწვევს სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას.
გარდა ამისა, იარაღის ბრუნვის კონტროლის ეფექტიანობის მიზნით, განისაზღვრა იარაღის ბრუნვასთან დაკავშირებული ახალი სამართალდარღვევები. კერძოდ, სამართალდარღვევად განისაზღვრება ცეცხლსასროლი იარაღის დაკარგვა, დაკარგვის შეუტყობინებლობა, პოლიციელის მოთხოვნის შემთხვევაში სამოქალაქო იარაღის წარდგენაზე უარი; სანადირო გლუვლულიანი ცეცხლსასროლი იარაღის (თოფის) და გაზის (აირის) იარაღის ბრუნვის წესების დარღვევა (უნებართვო შეძენა, შენახვა, ტარება, გადატანა-გადაზიდვა, გადაგზავნა, გასაღება). აგრეთვე, გამკაცრდა პნევმატური იარაღის ბრუნვასთან დაკავშირებული სამართალდარღვევებისთვის დაწესებული სახდელები.
შემოდის სახდელის ახალი სახე − იარაღთან დაკავშირებული უფლებების შეზღუდვა, რაც იარაღის ძირითადი ელემენტების, საბრძოლო მასალის ან/და საბრძოლო მასალის ძირითადი ელემენტების საქართველოში შემოტანის ან/და საქართველოდან გატანის, იარაღის შეძენის, შენახვის, ტარების, გადატანა-გადაზიდვის, გადაგზავნის უფლების 5 წლამდე ვადით შეზღუდვას გულისხმობს. აღნიშნული სახდელის დადების შემთხვევაში პირს გაუუქმდება ყველა ლიცენზია და ნებართვა და მიეცემა შესაძლებლობა მოახდინოს იარაღის სხვა პირზე რეგისტრაცია.
იარაღთან დაკავშირებული უფლებების შეზღუდვა სახდელად შესაძლოა განისაზღვროს სამართალდარღვევის მესამედ ჩადენის შემთხვევაში, ისეთ სამართალდარღვევებზე, როგორიცაა ცეცხლსასროლი იარაღიდან სროლა საამისოდ გამოუყოფელ ადგილას; იარაღის ტარების, გადატანის, გადაზიდვის წესის დარღვევა; პნევმატურ იარაღთან დაკავშირებული მართლსაწინააღმდეგო ქმედება და სხვა.

• The Parliament of Georgia approved draft laws prepared by the Ministry of Intern...
The Parliament of Georgia approved draft laws prepared by the Ministry of Internal Affairs for the purpose of improving the control of weapons circulation
The Parliament of Georgia approved the amendment to the Law of Georgia "On Weapons" prepared by the Ministry of Internal Affairs and amendments to other related legislative acts.
The legislative package was presented by the Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze, at the plenary session of the Parliament.
The aim of the legislative changes is to reduce and prevent cases of non-intended use of weapons.
It should be noted that a number of meetings and consultations were held with the persons interested in the draft law regarding the amendments to the Law of Georgia "On Weapons", among them, a working meeting was held in the Ministry of Internal Affairs with the direct involvement of the Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri. Taking into account the remarks made by the persons interested in the legislative initiative, the draft law was reworked and the revised version was submitted to the Parliament of Georgia.
The main innovations of the adopted change are the following:
The total length of the weapon is determined as a criteria for dividing weapons into categories, therefore, weapons will be divided into short and long weapons according to their length. A pistol, a revolver or a weapon, the total length of which does not exceed 55 cm is considered a short weapon.
Within 6 months from the enactment of the law, the owner of a hunting rifle will be obliged to submit the mentioned weapon to the service agency for ballistic testing. Moreover, according to the law, these persons will be exempted from paying the ballistic examination fee and from the obligation to pass the relevant test. If the ballistic test shows that the weapon is short, it will fall into the category of self-defense and its repeated-registration will be carried out only with the right of keeping the weapon, and if it is determined that the weapon is long, the person will still have the right to carry it. Failure to fulfill the mandatory repeated-registration will result in administrative liability.
In order to strengthen the control of the circulation of weapons, the police officers are given the right to check the presence of registered weapons at a person's place of residence, with his consent, but not more than 4 times a year. And, if the person does not agree the weapons to be checked at the residence, a protocol will be drawn up, obliging a person to submit the weapons requested by the policeman to the police within 7 days upon the request.
The changes will also affect sports equipment. Physical person will have the right to carry sports short firearms and sports short pneumatic weapons for the purpose of fulfilling the qualification norms in sports shooting, participating in competitions and for repair, based on a temporary weapons certificate issued by the service agency.
The mandate of the National Shooting Federation and the state-recognized national sports organization (one of the directions of which is shooting) will be expanded. In particular, they will be able to purchase hunting and sports firearms, hunting and sports pneumatic weapons, as well as the main elements of these weapons and/or ammunition/projectiles, bring them into Georgia and/or temporarily take them out of Georgia based on a permit, as well as transfer sports weapons for participating in competitions, and in order to fulfill the qualification norms in sports shooting.
As a result of the change, all relevant legal entities (hunting farm, range, shooting range, shooting-hunting stand, national shooting federation and relevant sports organization) will have the obligation to register purchased weapons.
It should be noted that under the adopted law, the owner of a registered weapon will be granted the right to transport up to 300 cartridges of screw-bore firearms (instead of 50 cartridges) without any permit or temporary certificate.
Additionally, it became permissible to reload hunting firearm cartridges for personal use without a license. According to the new regulations, a person will be able to reload a cartridge suitable for a firearm registered to him if he has held a purchase permit of a firearm for at least 5 years. In addition, the person is obliged to report the activity to the Ministry of Internal Affairs and also to follow the safety rules when manufacturing ammunition. Opening a reloaded cartridge for personal use (except for a cartridge intended for smoothbore hunting weapons) will result in criminal liability.
In addition, in order to effectively control the circulation of weapons, new offenses related to the circulation of weapons were defined. In particular, the loss of a firearm, failure to report the loss, refusal to present a civilian weapon upon a police officer's request is defined as a crime; Violation of the rules of circulation of smooth-bore hunting firearms (guns) and gas pistols (unauthorized purchase, storage, carrying, transfer-shipping, forwarding, selling). Also, fines for offenses related to the circulation of pneumatic weapons have been tightened.
A new type of penalty is introduced, namely the restriction of the rights related to weapons, which means the restriction of the right to import and/or export the main elements of weapons, ammunition and/or the main elements of ammunition to Georgia, purchase, storage, carrying, transporting and forwarding weapons for a period of up to 5 years . In case of imposing the mentioned penalty, all licenses and permits of the person will be revoked and they will be given the opportunity to register the weapon to another person.
The limitation of the rights related to weapons may be determined as a punishment in the case of a third offense, for such offenses as shooting a firearm in an unauthorized place; Violation of the rule of carrying and transporting weapons; Illegal action related to pneumatic weapons and others.