• საქართველოს საზღვარზე გადაადგილებულ ვიზიტორთა სტატისტიკური მონაცემები 2015 წელი...
2015 წლის ოქტომბრის თვე 504 450 ვიზიტით განისაზღვრა, რაც 2014 წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელზე 7,3 %-ით მეტია.
ა) ტურისტი - 178 387 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 35,4%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 3,8%);
ბ) ტრანზიტი - 130 116 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 25,8%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 17,3%);
გ) სხვა - 195 947 ვიზიტი (საერთო რაოდენობის 38,8%, მატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან 4,5%).
რაც შეეხება იანვარ-ოქტომბრის ინტერვალს, ქვეყანაში უკვე 4 995 489 ვიზიტი განხორციელდა, რაც 6,8%-ით მეტია 2014 წლის ანალოგიური საანგარიშო პერიოდის მაჩვენებელზე.
2015 წლის ოქტომბერშიც ყველაზე მეტი ვიზიტი კვლავ სომხეთიდან (+9,2%), თურქეთიდან (-3,7%), აზერბაიჯანიდან (+5%), რუსეთიდან (+15,3%) და უკრაინიდან (+10%) განხორციელდა. ასევე, პოზიტიური ტენდენცია ნარჩუნდება ევროკავშირის ქვეყნების მიმართულებიდან, საიდანაც საქართველოში ჩამოსვლების რაოდენობის ზრდის კუთხით, იანვარ-ოქტომბერშიც გამოირჩნენ ლიტვა, იტალია, გერმანია და ლატვია (შესაბამისად 19%, 14%, 11%, და 11%), შუა აზიის ქვეყნებიდან - ყაზახეთი (31%), აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან - ბელორუსია (53%), ახლო აღმოსავლეთიდან - ისრაელი (34%), ხოლო აზიის ქვეყნებიდან - არაბათა გაერთიანებული საემიროები 762% და საუდის არაბეთი - 77%-იანი მატებით. აქვე აღსანიშნავია ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქეების 10%-იანი ზრდა.

• Statistic data on the number of visitors entering Georgia (October, 2015)
The Information-Analytical Department of the Ministry of Internal Affairs presents the statistical data on the visitors having crossed the state border of Georgia during the last month, in particular: The number of visitors in October, 2015 amounted to 504 450– more by 7,3 % than the index of the same period in 2014. According to the new method of a conditional division, the correlation of specific number is the following:
a) Tourist - 178 387 visits (of general number increased by 35,4%, in comparison with the same index of the last year, 3,8%);
b) Transit –130 116 visits (general number, increased by 25,8% in comparison with the same index of the last year, 17,3%);
c) Other - 195 947 visits (general number, increase by 38,8% in comparison by the same index of the last year- 4.5%);
As for January-October period the number of visits to the country amounted to 4 995 489 – more by 6,8% than the index of the same period in 2014.
The most of the visits in September 2015 was paid again from Turkey (-3,7%), Azerbaijan (+5%), Armenia (+9,2%), Russia (+15,3%) and Ukraine (+10%). Positive tendency is also preserved in connection with EU countries: in terms of the increasing number of arrivals to Georgia in January-October period the following countries traditionally took the leading position: Lithuania, Italy, Germany and Latvia (relevantly 19%, 14%, 11%, and 11%), Middle Asia countries –Kazakhstan (31%). Number of arrivals to Georgia from Eastern European countries is the following: Belarus (53%) Asian countries – United Arab Emirates increase by 762% and Saudi Arabia (77% increase), Near East-Israel 34% increase from USA is also worth noting (10%).