• საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი გეკა გელაძე, ბაქოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგ...
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი გეკა გელაძე, ბაქოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, აზერბაიჯანელ კოლეგას ვილაიათ ეივაზოვს შეხვდა
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი გეკა გელაძე, დელეგაციასთან ერთად, ოფიციალური ვიზიტით, აზერბაიჯანის რესპუბლიკას ეწვია.
ვიზიტის ფარგლებში, მინისტრმა აზერბაიჯანელ კოლეგასთან, ვილაიათ ეივაზოვთან შეხვედრა გამართა. მხარეებმა განიხილეს ორ ქვეყანას შორის სამართალდაცვით სფეროში არსებული პარტნიორობა და მისი გაღრმავების პერსპექტივები.
საუბარი ასევე შეეხო სამხრეთ კავკასიის რეგიონის უსაფრთხოების საკითხებს, ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში, საქართველოსა და აზერბაიჯანის სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლობასა და პოლიციის ატაშეების ინსტიტუტის გაძლიერებას.
შეხვედრის დასასრულს, გეკა გელაძემ აზერბაიჯანელ კოლეგას მადლობა გადაუხადა ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის და საქართველოში მოიწვია.
აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, შინაგან საქმეთა მინისტრმა, დელეგაციასთან ერთად, აზერბაიჯანის ეროვნული ლიდერის ჰეიდარ ალიევისა და მისი მეუღლის ზარიფა ალიევას ხსოვნას პატივი მიაგო.

• Minister of Internal Affairs of Georgia, Geka Geladze met with the Azerbaijani C...
Minister of Internal Affairs of Georgia, Geka Geladze met with the Azerbaijani Colleague, Vilayat Eyvazov, within the scope of the official visit to Baku
The Minister of Internal Affairs of Georgia - Geka Geladze, together with the delegation, paid an official visit to the Republic of Azerbaijan.
Within the framework of the visit, the Minister held a meeting with his Azerbaijani colleague, Vilayat Eyvazov. The parties discussed the existing partnership between the two countries in the field of law enforcement and the prospects for its further enhancement.
The discussion also touched upon the security issues of the South Caucasus region, the cooperation between the law enforcement agencies of Georgia and Azerbaijan in the fight against organized crime and the strengthening of the institute of the Police Attaches.
At the end of the meeting, Geka Geladze expressed gratitude to his Azerbaijani colleague for the fruitful cooperation and extended his invitation for a visit to Georgia.
Within the framework of the official visit to the Republic of Azerbaijan, the Minister of Internal Affairs, together with the delegation, paid tribute to the memory of the National Leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev, and his spouse, Zarifa Aliyeva