• საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს შორის ეროვნული მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარ...
საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს შორის ეროვნული მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარებისა და გადაცვლის შესახებ შეთანხმება სექტემბრის ბოლოს შევა ძალაში
„საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს შორის ეროვნული მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარებისა და გადაცვლის შესახებ“ შეთანხმება მიმდინარე წლის 29 სექტემბრიდან შევა ძალაში.
შეთანხმების დეტალებსა და ამოქმედების ვადებთან დაკავშირებით ოფიციალური ინფორმაცია ესპანეთის სამეფოს იუსტიციის სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე განთავსდა.
(https://www.boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2024-17651)
შეთანხმების ამოქმედების შემდგომ, მხარეთა მიერ გაცემული მოქმედი მართვის მოწმობის მფლობელები, თეორიული ან პრაქტიკული გამოცდის ჩაბარების გარეშე შეძლებენ მიიღონ თანაბარი ძალის მქონე მართვის მოწმობა იმ სახელმწიფოში, რომელიც მათ კანონიერ საცხოვრებელს წარმოადგენს.
შეთანხმებით განსაზღვრულია მართვის მოწმობის კლასები, რომლებიც შეთანხმების ძალაში შესვლის შემდეგ დაექვემდებარებიან გადაცვლას, კერძოდ, AM, A1, A2, A, B, B+E კლასის მართვის მოწმობების გადაცვლა თეორიული ან პრაქტიკული გამოცდების ჩაბარების გარეშე იქნება შესაძლებელი, ხოლო C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D და D+E კლასის მართვის მოწმობების გადაცვლისათვის, განმცხადებლებს მოუწევთ ჩააბარონ მართვის მოწმობის გამოცდა ზოგადი მოძრაობისთვის განკუთვნილ ღია გზებზე, იმ სატრანსპორტო საშუალების ან მისაბმელიანი სატრანსპორტო საშუალებების გამოყენებით, რომელთა მართვაც აღნიშნული მოწმობებით იქნება ნებადართული.
„საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს შორის ეროვნული მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარებისა და გადაცვლის შესახებ“ შეთანხმებას მიმდინარე წლის აპრილში, შინაგან საქმეთა მინისტრის ვახტანგ გომელაურის ესპანეთის სამეფოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში მოეწერა ხელი.

• The agreement between Georgia and the Kingdom of Spain on the mutual recognition...
The agreement between Georgia and the Kingdom of Spain on the mutual recognition and exchange of national driving permits will enter into force by the end of September
“The Agreement between Georgia and the Kingdom of Spain on the Mutual Recognition and Exchange of National Driving Permits” will enter into force on September 29 of the current year.
Official information regarding the details of the agreement and the terms of implementation was published on the official website of the Ministry of Justice of the Kingdom of Spain.
(https://www.boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2024-17651)
After the entry into force of the Agreement, holders of a valid driver's permit issued by the parties will be able to obtain a driver's license of equal strength in the state of their legal residence without passing a theory or practical test.
he Agreement defines the classes of driving permits that will be subject to exchange after the Agreement enters into force, namely the exchange of AM, A1, A2, A, B, B+E driving licenses will be possible without passing theoretical or practical test, and as for the C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D and D+E driving permits, applicants will have to pass a driving test on roads open to general traffic, using a vehicle or set of vehicles the driving of which is authorized by said permits.
"The Agreement between Georgia and the Kingdom of Spain on the Mutual Recognition and Exchange of National Driving Permits” was signed in April of the current year, within the framework of the official visit of the Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri to the Kingdom of Spain.