• შინაგან საქმეთა მინისტრი ინტერპოლის 83-ე გენერალური ასამბლეის ჩარჩოებში გამართუ...
შინაგან საქმეთა მინისტრი ინტერპოლის 83-ე გენერალური ასამბლეის ჩარჩოებში გამართულ მე-3 საერთაშორისო მინისტერიალს ესწრება
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე ინტერპოლის 83-ე გენერალური ასამბლეის ჩარჩოებში გამართულ მე-3 საერთაშორისო მინისტერიალში ინტერპოლის წევრი 108 ქვეყნის წარმომადგენელ მინისტრებთან ერთად იღებს მონაწილეობას.
2014 წლის 3-7 ნოემბერს მონაკოში, ინტერპოლის გენერალური ასამბლეის სესიაზე მე-100 საიუბილეო წლისთავი აღინიშნება. 1914 წელს საერთაშორისო პოლიციურ თანამშრომლობას საფუძველი სწორედ მონაკოში ჩაეყარა. ამ მნიშვნელოვან თარიღთან დაკავშირებით საზეიმო ღონისძიებები იმართება. მონაკოს პრინცი ალბერ მეორე პირადად დაესწრო ღონისძიების გახსნას და ცერემონიალის თავმჯდომარე იყო.
გენერალური ასამბლეის პირველი დღე მინისტერიალის შეხვედრას მიეძღვნა. შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ბოლო 100 წლის განმავლობაში პოლიციური თანამშრომლობის სფეროში მიღწეულ პროგრესს და კრიმინალის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით თანამედროვე და სამომავლო გამოწვევებს მსოფლიო მასშტაბით.
მინისტერიალის ფარგლებში განხილული იქნება საერთაშორისო დონეზე ძებნილ პირთა, ტრანსნაციონალური დანაშაულის წინააღმდეგ, ზოგადად, დანაშაულთან ბრძოლის საქმეში თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენების, პოლიციის საქმიანობაში ახალი გამოწვევების, სახელმწიფო და კერძო სექტორთან თანამშრომლობის პერსპექტივები.
ღონისძიების ჩარჩოებში გაიმართება შეხვედრები სხვადასხვა ქვეყნის სამართალდამცავ ორგანოებთან, რომლებზეც მიმდინარე საქმეებს განიხილავენ. საქართველოს დელეგაცია ინტერპოლის ახალი გენერალური მდივნის არჩევნებში მონაწილეობას მიიღებს.

The Minister of Internal Affairs of Georgia Mr. Aleksandre Tchikaidze together with the Ministers of the 108 INTERPOL member states participates in the third International Ministerial conducted within the framework of 83rd INTERPOL General Assembly.
On 3-7 November, 2014 in Monaco is celebrated 100-year anniversary of the International Police Cooperation. In 1914 in Monaco was created the ground for the International Police Cooperation. With this regard numbers of conferences and meetings are carried out. Albert II, Prince of Monaco attended the opening of the ceremony and headed the ceremonial.
The first day of the General Assembly was devoted to the Ministerial Meeting. The Ministerial Meeting focused on the results and progress of the 100 years of International Police Cooperation and the contemporary and future challenges in regard with the fight against crime throughout the world.
Within the framework of the Ministerial Meeting will be discussed the perspectives of the application of modern technologies, new challenges in police activities, collaboration between public and private sector with regard to wanted persons on international level, transnational crime and generally in regard with fight against crime.
Within the framework of the Assembly will be carried out the meetings with the different law enforcement agencies with the purpose of discussing current cases. Georgian delegation will participate in the elections of the new Secretary General of INTERPOL.