• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე საგანგებო სიტუაციების კოორდინირებული მართვის ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე საგანგებო სიტუაციების კოორდინირებული მართვის შესახებ უწყებათშორისი სემინარის დახურვის ღონისძიებას დაესწრო
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს აშშ-ის თავდაცვის საფრთხის შემცირების სააგენტოს (DTRA) მიერ ორგანიზებულ უწყებათაშორის სემინარში - "საქართველოს ეროვნული რეაგირების ჩარჩო".
სწავლების დახურვის ღონისძიებას ესწრებოდნენ შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე - იოსებ ჭელიძე, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში - კელი დეგნანი და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მოადგილე - გიგა ნიკოლეიშვილი და სხვადასხვა უწყების ხელმძღვანელი პირები, რომლებმაც მონაწილეებს კურსის წარმატებით გავლის დამადასტურებელი სერტიფიკატები გადასცეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების გარდა, სემინარში ასევე მონაწილეობდნენ: თავდაცვის სამინისტროს, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, საგარეო საქმეთა სამინისტროს, საქართველოს პროკურატურის, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის, ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს და ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლები.
ხუთდღიანი სწავლება ქბრბ უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის პროგრამის (CSCEP) ფარგლებში ჩატარდა. ტრენინგი მიზნად ისახავდა საგანგებო სიტუაციების დროს უწყებათშორისი კოორდინაციის მექანიზმების დახვეწას, ინციდენტებზე რეაგირების, რისკების შეფასებისა და მასთან ასოცირებული პროცედურების შესახებ ამერიკული გამოცდილების გაზიარებას. კურსს აშშ-ის თავდაცვის საფრთხის შემცირების სააგენტოს მიერ მოწვეული ამერიკელი ექსპერტები უძღვებოდნენ.
სწავლების ფარგლებში, მონაწილეებმა განიხილეს ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორიცაა: საგანგებო სიტუაციებზე პირველადი მორეაგირე უწყებების როლი და პასუხისმგებლობები, საგანგებო სიტუაციების მართვის ორგანიზაციული მოდელები, ფართომასშტაბიანი ინციდენტების მართვა, უწყებათშორისი კოორდინაციის გაუმჯობესება და სხვ.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აშშ-ის თავდაცვის დეპარტამენტის საფრთხეების შემცირების სააგენტოსთან (DTRA) მრავალი წელია აქტიურად თანამშრომლობს ქბრბ ინციდენტებზე რეაგირების ჯგუფების შესაძლებლობების გაუმჯობესების მიმართულებით. სააგენტოს აქტიური მხარდაჭერით არაერთი პროექტი განხორციელდა, რომლებიც ითვალისწინებდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფრასტრუქტურის განვითარებას, ტექნიკურ აღჭურვასა და უწყების შესაძლებლობების გაუმჯობესებას.

• The Deputy Minister of Internal Affairs attended the closing ceremony of the int...
The Deputy Minister of Internal Affairs attended the closing ceremony of the interagency seminar on the coordinated management of emergency situations
Representatives of various units of the Ministry of Internal Affairs of Georgia participated in the interagency seminar - "National Response Framework of Georgia" organized by the US Defense Threat Reduction Agency (DTRA).
The closing ceremony of the training was attended by the Deputy Minister of Internal Affairs - Ioseb Chelidze, the United States Ambassador to Georgia - Kelly Degnan, the Deputy Head of the State Security Service, Giga Nikolaishvili, and the heads of various agencies, who presented the participants with certificates confirming the successful completion of the course.
In addition to the employees of the Ministry of Internal Affairs, representatives of the Ministry of Defense, Labor, Health and Social Protection of Georgia, the Ministry of Foreign Affairs, the Prosecutor's Office of Georgia, the State Security Service, the National Security Council and the Ministry of Finance also participated in the seminar.
The five-day exercise was held within the framework of the DTRA Central Security and Cooperation Program (CSCEP) and was aimed at improving inter-agency coordination mechanisms during emergency situations, sharing American experience on incident response, risk assessment and related procedures. The training was led by American experts invited by the US Defense Threat Reduction Agency (DTRA).
Within the framework of the training, the participants discussed such important issues as: the role and responsibilities of emergency response agencies, organizational models of emergency management, large-scale incident management, improvement of inter-agency coordination, etc.
The Ministry of Internal Affairs has been actively cooperating with the Defense Threat Reduction Agency (DTRA) of the US Department of Defense for many years in the direction of improving the capabilities of response teams to cyber incidents. With the active support of the agency, a number of projects were implemented, which provided for the development of the infrastructure of the Ministry of Internal Affairs, technical equipment and improvement of employees' abilities.