• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეები მესტიის მუნიციპალიტეტში გაუჩინარებული ილია...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეები მესტიის მუნიციპალიტეტში გაუჩინარებული ილია ფილფანის ოჯახის წევრებს შეხვდნენ
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეები, იოსებ ჭელიძე და ვლადიმერ ბორცვაძე სვანეთში, მესტიის მუნიციპალიტეტის სოფელ ლენჯერში გაუჩინარებული მოზარდის, ილია ფილფანის მშობლებს შეხვდნენ.
მინისტრის მოადგილეებმა გაუჩინარებული მოზარდის მშობლებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფების მიერ გაწეული სამუშაოების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ შეტყობინების მიღებისთანავე დაიწყო ილია ფილფანის საძიებო სამუშაოები, რომელშიც ჩართულია საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის 80 მეხანძრე- მაშველი, პოლიციის დანაყოფები, დრონები, კატერი და სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი. საძიებო სამუშაოები უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს როგორც სვანეთში, ასევე შავი ზღვის სანაპირო ზოლზე. ილია ფილფანის ფოტოსურათი დაგზავნილია საქართველოს მასშტაბით შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყველა დანაყოფში.
საძიებო სამუშაოების მიმდინარეობისას მაშველების მიერ დათვალიერებულია: სოფელ ქაშვეთის ტერიტორია, მდინარე მესტიაჭალის ნაპირები და ე.წ მაშრიჭალას ტყის მიმდებარე ტერიტორიები, სოფელ ბეჩოდან ქალაქ ზუგდიდის მიმართულებით, მდინარე ენგურის ნაპირები, ფერდობები და ხევები, სოფელ ხოკოს მიმდებარედ არსებული უმოქმედო, ძველი გვირაბები, სოფელ ლატალის, ლენჯერის, ლახამურასა და ჯორკვალის მიმდებარე ტერიტორიაზე ფერდობები და ხევები. მაშველების მიერ ასევე დათვალიერებულია სოფლები: სოლი, კაერი, ლემსია, ქაშვეთი, ლაშთღვერი, ნესგუნი,ქურელი, ფარი, ზემო და ქვემო ლუხა, ლახამულა , ნოდაში , მაგარდი , ლეზგარა , სვიფი, ღვებალდი და იქ არსებული მიტოვებული სახლები და კოშკები, ასევე სოფელ ლენჯერის N 1და N2 საჯარო სკოლა და საბავშვო ბაღი, მესტიის, ლატალის და ლემსიის მთა, უბანი მეგვირი, სოფელ ლაღამიდან სოფელ ლანჩვალამდე, ლანჩვალიდან სოკოს უბნამდე და ლატალიდან ბეჩოს მიმართულებით არსებული ტერიტორია. მაშველებმა განახორციელეს სოფელ ხაიშიდან ზუგდიდის მიმართულებით საავტომობილო გზის მიმდებარე ტერიტორიების, ჭუბერის მიმდებარედ წყალსაცავიდან მდინარე ენგურის გაყოლებაზე ნაპირების და მესტიის საბაგიროს მიმდებარედ ტყის მასივის მონიტორინგი. ასევე მოხდა „ენგურჰესის“ წყალსაცავის ზედაპირული დათვალიერება. მაშველებმა დაათვალიერეს სოფელ ეცერში შავი ღელეს მიმდებარე ტერიტორიაზე მდინარის ნაპირები, მესტიის მთავარანგელოზის ეკლესიიდან სოფელ ლენჯერამდე ტყის ფერდობები და სოფელ ჰებუთის და ჰაწვალის მთაზე ტყის მასივი, ასევე ამ ლოკაციების მიმდებარე ტერიტორიები მდინარის ნაპირებამდე და ალპურ ზონებამდე.
ასევე შემოწმებულია მთებში, საძოვრებზე არსებული სადგომები, მიტოვებული სახლები და გვირაბები. საძიებო სამუშაოები მდინარე ენგურსა და ენგურჰესზეც მიმდინარეობს.
პარალელურად, მაშველების მიერ სრულად არის დათვალიერებული მესტიიდან ზუგდიდამდე არსებული ცენტრალური მაგისტრალის 136 კილომეტრიანი მონაკვეთი.
მოზარდის გაუჩინარებასთან დაკავშირებით სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის მესტიის რაიონულ სამმართველოში შეტყობინების მიღებისთანავე გამოძიება დაიწყო საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „დ“ ქვეპუნქტით, რაც არასრულწლოვნის მიმართ წინასწარი შეცნობით თავისუფლების უკანანონო აღკვეთას გულისხმობს. ყველა ინფორმაცია, რომელიც არასრულწლოვნის გაუჩინარებას ან მის შესაძლო ადგილსამყოფელს უკავშირდება, სამართალდამცველების მიერ მოწმდება.

• Deputy Ministers of Internal Affairs met family members of the missing Ilia Pilp...
Deputy Ministers of Internal Affairs, Ioseb Tchelidze and Vladimer Bortsvadze met parents of the missing Ilia Pilpani in Lenjeri village, Mestia municipality.
Deputy Ministers of Internal Affairs provided parents of the missing minor with detailed information on the activities implemented by the various units of the agency.
Search activities of Ilia Pilpani was launched by the Ministry of Internal Affairs as soon as the report was received, involving 80 rescuer-firefighters of Emergency Situations Service, police units, drones, patrol boat and border police helicopter. Search activities are held in round-the-clock regime in Svaneti as well as in Black Sea coastline. Photo of Ilia Pilpani has been sent to all sub-units of the Ministry of Internal Affairs across the country.
Within the frames of the search activities rescuers have already held inspection of the following territories: Kashveti village venues, Mestiatchala river banks, territories adjacent to the so called Marshitchala forest, venues from Becho to Zugdidi, Enguri river banks, slopes and gorges, old tunnels located near Khoko village, slopes and valleys of Latali, Lenjeri, Lakhamura and Jorkvali villages. Rescuers have also searched other villages, namely: Soli, Kaeri, Lemsia, Kashveti, Lashtghveri, Nesguni, Qureli, Fari, upper and lower Lukha, Lakhamura, Noda, Magardi, Lezgara, Svipi, Ghvebaldi as well as abandoned houses and towers located in mentioned venues, public school N1 of Lenjeri village and building of kindergarten N2, Mestia, Latali and Lamsia mountains, Megviri district, venues from Laghami to Lanchvala villages, mushroom neighborhood of Lanchvali village and territories from Latali to Becho. Rescuers have also held monitoring activities of from Khaishi village to the direction of Zugdidi main highway, from Tchubeti water reservoir to Enguri river banks and forest area near Mestia ropeway. Water reservoir of “Engurhesi” has also been inspected superficially. Rescuers have additionally inspected River banks of Shavi Gele in Etseri village, from Mestia archangel church up to forested slopes venues of Lenjeri village, forest area of Hebuti and Hatsvali, river banks of the mentioned venues leading to the alpine zones.
Rescuers have also inspected pasture stalls in mountains, abandoned houses and tunnels. Search activities are also held on Enguri river and “Engurhesi”.
In parallel with the mentioned, rescuers have thoroughly inspected 136km section of Mestia-Zugdidi central highway.
As soon as the report was received regarding the missing minor, Mestia police division of Samegrelo-Zemo Svaneti police department has launched investigation on the fact of illegal restriction of freedom of an under-aged person perpetrated on purpose, crime envisaged under the article 143, II part, sub-paragraph “D” of the Criminal Code of Georgia. All information related to the disappearance of a minor or his possible whereabouts is being checked by the law enforcement officers.