• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ ”არასრულწლოვან და ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ ”არასრულწლოვან და სრულწლოვან თავისუფლებააღკვეთილ პირთა მხარდაჭერა (JADES)“- პროექტის მმართველი კომიტეტის შემაჯამებელ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
თბილისში ევროპის საბჭოს მიერ დაფინანსებული პროექტის -"არასრულწლოვან და სრულწლოვან თავისუფლებააღკვეთილ პირთა მხარდაჭერა (JADES)“- მმართველი კომიტეტის შემაჯამებელი შეხვედრა გაიმართა.
ღონისძიება შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ გახსნა და მისასალმებელი სიტყვით მიმართა საკომიტეტო შეხვედრის მონაწილეებს. მმართველი კომიტეტის შემაჯამებელ შეხვედრას ასევე ესწრებოდა ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის უფროსის მოადგილე - ვაჰაგ მურადიანი.
შეხვედრაზე მმართველი კომიტეტის წევრებმა ბოლო წლების განმავლობაში პროექტის ფარგლებში მიღწეული შედეგები შეაჯამეს და სამომავლო აქტივობები დაგეგმეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულება მართლმსაჯულების განხორციელების პროცესში არასრულწლოვანთა საუკეთესო ინტერესების დაცვა და მათი მონაწილეობით მიმდინარე სამართალწარმოების ეფექტიანობის ამაღლებაა. არასრულწლოვნის ინტერესებზე მორგებული გარემოს შექმნისთვის მუშაობა უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს.
აღნიშნული პროექტი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობითა და ევროპის საბჭოს მხარდაჭერით, 2019 წლიდან ხორციელდება. პროექტის მიზანია პოლიციელებისა და გამომძიებლების სათანადოდ მომზადება არასრულწლოვან მსხვერპლებსა და დამნაშავეებთან სამუშაოდ, ასევე, დროებითი მოთავსების დაწესებულებებში დაკავებულთა უკეთესი მართვის ხელშეწყობა ევროპული სტანდარტების შესაბამისად.

• Deputy Minister of Internal Affairs – Aleksandre darakhvelidze attended the fina...
Deputy Minister of Internal Affairs – Aleksandre darakhvelidze attended the final meeting of the Steering Committee of the Council of Europe funded project –“Juvenile and Adult Detainees Support (JADES)”
The final meeting of the Steering Committee of the Council of Europe funded project –“Juvenile and Adult Detainees Support (JADES)” was held.
Deputy Minister of Internal Affairs- Aleksandre Darakhvelidze opened the event and addressed the participants of the Steering Committee with a welcoming speech. The final meeting was also attended by the Deputy Head of the Council of Europe’s Office in Georgia- Vahagn Muradyan.
At the meeting, the members of the Steering Committee summarized the results achieved within the framework of the project in the recent years, as well as planned future activities.
One of the main priorities of the Ministry of Internal Affairs is to protect the interests of juveniles in the administration of justice and increase the efficiency of ongoing legal procedures through their involvement. Working process on creating an environment tailored to the interests of juveniles is going on unceasingly.
The project has been implemented since 2019 in close cooperation with the Ministry of Internal Affairs of Georgia with the support of the Council of Europe. The aim of the project is to train police officers and investigators working with juvenile victims and juvenile offenders, as well as to promote better management of detainees in Temporary Detention Isolators in line with European standards.